invertor monitor lcd

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
veirone
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Aug 30, 2014 11:20 pm
Localitate: Bucuresti

invertor monitor lcd

Mesaj necitit de veirone »

buna seara, aveti idee daca la acest model de invertor trebuie sa aiba o cadere de mv ceva, cu aparatul pe mod (dioda/continuitate) pe cei doi pini? este dp o sursa de monitor cu 2 lampi. monitorul se aprindea se stingea dar in ultima vreme nu se mai aprindea nici ledul.. astept niste pareri despre invertor. ms, cel scos din sursa este asemanator cu cel din poza doar ca are alta serie.. mentionez ca are continuitate pe primar si secundar invertorul.
Fişiere ataşate
80LL15T-7-YS.jpg
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

veirone scrie:buna seara, aveti idee daca la acest model de invertor trebuie sa aiba o cadere de mv ceva, cu aparatul pe mod (dioda/continuitate) pe cei doi pini? este dp o sursa de monitor cu 2 lampi. monitorul se aprindea se stingea dar in ultima vreme nu se mai aprindea nici ledul.. astept niste pareri despre invertor. ms, cel scos din sursa este asemanator cu cel din poza doar ca are alta serie.. mentionez ca are continuitate pe primar si secundar invertorul.
D-l "veirone", nu suntem forum de ghicitori si cimilituri..., nu spuneti ce marca si model are monitorul, codul placii, nu am inteles ce vreti sa spuneti cu "caderea de tensiune" si vorbiti de "cei doi pini"~care, numai d-voastra stiti care sunt.Ne "luminati"? Daca nu ati vazut asta, v-o arat inca o data...

"NU TE APUCA DE REPARAT DACA NU INDEPLINESTI CONDITIILE DE AICI
Atunci cand cereti sfaturi puneti inca din prima postare cat mai multe detalii despre aparat (denumire, model, eventual sasiu); principalele componente ale aparatului (procesor, memorie, jungla, cadre, sursa). Dati detalii cat mai clare despre manifestarea defectului si rezultatul eventualelor masuratori efectuate in prealabil. Deasemeni atunci cand rezolvati defectul puneti rezolvarea si aici."
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
veirone
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Aug 30, 2014 11:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de veirone »

ce nu ati inteles? pinii sunt marcati.. sunt 7 sus si 2 jos. in fine nu stau sa mai explic sa raspunda cine se pricepe la invertoare
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

...in ignoranta mea, nu prea ma pricep la invertoare, profesez de "hobby", doar de vreo 2~3 ani, dar sunt colegi pe forum, care au mai multa experienta, astept lamuriri...
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Se pare ca nu se "incumeta" nimeni, dar e vineri seara. Sa discutam serios: "Stimabile", profesez in electronica de pe la 18 ani, intre timp am mai facut si ceva scoli, reparam televizoare si alte electronice cu mult timp inainte de a fi nascut d-voastra si cred ca am depanat monitoare tft cam de cel putin 3x varsta d-voastra, daca le mai iau in calcul si pe cele crt(cand se mai foloseau),sunt mult mai multe...,asa deci cred ca am un pic de experienta, cred ca se vede si din posturile mele prin care am incercat pe cat posibil sa ajut cu idei,solutii, documentatie pe cei care au solicitat acest lucru.
Atitudinea d-voastra nu este deloc potrivita (ca sa ma exprim delicat),si nu este in spiritul acestui forum creat de un electronist si pentru electronisti (nu stiti cat efort si munca este in spatele siglei forumului).De aceea trebuie RESPECT.Nimeni nu este vinovat ca d-voastra nu "binevoiti" sa dati date concrete si daca vi se atrage atentia, solicitati vehement sa "raspunda cine se pricepe la invertoare" ca..., d-voastra nu aveti timp de explicatii pt. "nepriceputi". Mai lipseste sa ne dati lectii...aici altceva lipseste, ceva cu 7.Sunt forumuri (poate) care sunt mult mai permisive, dar cu asemenea atitudine cred ca si acolo, in secunda 2 primiti un "ban"... Aici deocamdata...,nu...Reflectati...
Imi cer scuze colegilor pt. lungimea textului.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
veirone
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Aug 30, 2014 11:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de veirone »

da aveti dreptate. eram putin nervos din alte cauze mai devreme si am raspuns putin arogant.. imi cer scuze! dar am postat poza cu acel invertor in speranta ca stie cineva daca acei 2 pini trebuie sa indice ceva pe multimetru, cu invertorul scos din circuit. monitorul este al unui amic.. este vorba despre un monitor nec accusync lcd52vm, sursa 715L1034-1-N2
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de PETRE »

avand in vedere ca acolo (intre cei doi pini) este o infasurare normar ca trebuie sa prezinte rezistenta......masoara prin comparatie cu celalat traf
avand in vedere ca sarma este foarte subtire, trebuie sa aiba o rezistenta ceva mai mare
veirone
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Aug 30, 2014 11:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de veirone »

asa ma gandeam si eu ca trebuie sa prezinte rezistenta dar nu face nimic.. si nu am cum sa-l compar ca monitorul are 2 lampi nu este cu 4.. dar o sa caut un invertor model similar sa fac comparatie.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Vedeti daca va ajuta asta:
Fişiere ataşate
LCD POWER + INVERTER - 715L1034-1A-1 - SG6841 , BAF9741.pdf
(1 MiB) Descărcat de 227 ori
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
veirone
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Aug 30, 2014 11:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de veirone »

multumesc pt schema
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Cum stati cu monitorul? Daca este echipat cu BAF 9741, pentru proba, legati pinul 15 la masa, astfel eliminati protectia.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
veirone
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Aug 30, 2014 11:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: invertor monitor lcd

Mesaj necitit de veirone »

salutare si La Multi Ani la toata lumea! nu am mai stat sa ma ocup de monitor.. abea azi am facut niste poze la sursa si invertor, ma voi uita mai atent cu ce este echipat ca nu se distinge scrisul.
Fişiere ataşate
DSC00303.JPG
DSC00298.JPG
DSC00292.JPG
Scrie răspuns