tw wegasonic modelwg-1421

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
Grecu
Mester
Mesaje: 109
Membru din: Mie Feb 27, 2013 4:47 pm

tw wegasonic modelwg-1421

Mesaj necitit de Grecu »

Tv e ok, dar tubul e dus (fisurat) model m34qaw cu 10 pini in spate.As vrea sa-l schimb dar nu am acest model , am unul dar are 8 pini prod. Orion model a34jll90x23. Lampa in spate e mai subtire si nici bobina de deflexie nu se potriveste . Ce ziceti am vreo posibilitate de a face modificari.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: tw wegasonic modelwg-1421

Mesaj necitit de PETRE »

nici o sansa
Grecu
Mester
Mesaje: 109
Membru din: Mie Feb 27, 2013 4:47 pm

Re: tw wegasonic modelwg-1421

Mesaj necitit de Grecu »

ADMIN scrie:nici o sansa
Am reusit se deschidedar am pus bobina de deflexie a tubului , problema e ca acum imaginea este ingustata in parti si nu stiu cum sa-l reglez da-mi un sfat re rog. Mersi mult.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: tw wegasonic modelwg-1421

Mesaj necitit de PETRE »

Eu am spus ca n-ai nici o sansa, dar d-ta nu si nu!....bobina de deflexie nu se potriveste ca si caracteristici cu BO.
Probabil ceva retusuri ale condensatorilor din baleajul orizontal ar mai drege busuiocul, dar n-am schema si nici nu vreau sa ma strezez la inceput de an cu tot felul de carpeli.
Apropo, de la ce tv este tubul cu deflexia?
Grecu
Mester
Mesaje: 109
Membru din: Mie Feb 27, 2013 4:47 pm

Re: tw wegasonic modelwg-1421

Mesaj necitit de Grecu »

ADMIN scrie:Eu am spus ca n-ai nici o sansa, dar d-ta nu si nu!....bobina de deflexie nu se potriveste ca si caracteristici cu BO.
Probabil ceva retusuri ale condensatorilor din baleajul orizontal ar mai drege busuiocul, dar n-am schema si nici nu vreau sa ma strezez la inceput de an cu tot felul de carpeli.
Apropo, de la ce tv este tubul cu deflexia?
Tubul si bobina sunt de la un tv orion model t1434mt , cu chassis 11ak56.
le-am inlocuit la un tv wegasonic model wg-1421,chassis hkc-2004-001v1.5
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: tw wegasonic modelwg-1421

Mesaj necitit de BUGHIU »

In principiu ,tuburile se pot schimba intre ele indiferent de grosimea gatului;exceptie facind cele de diagonala mare si/sau plate de 100 grade care necesita etaj de corectie E/W .....dar si la cele mici ca diagonala este nevoie de ''carpeli'' pentru a incadra corect dimensiunile rastrului ,eventual ''adaptari'' ale placi video (gat gros sau subtire) dupa caz....!! Deci indicat ar fi un alt tub cu aceasi diagonala si aceeasi grosime a gatului....altcumva nu este imposibil de inlocuit ,ci doar necesita,vorba admin.....''carpeli''....!!!
Arbeit macht frei
Scrie răspuns