Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
titi1947
Utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: Mar Oct 09, 2012 6:08 am

Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Mesaj necitit de titi1947 »

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un echivalent trafo linii pentru acest Tv pentru care am gasit pe forumuri ca are Sasiu CPt4144 Finlandia si este echipat cu trafo linii FM0021GKK. Voi reveni cu alte amanunte legate de infasurari si de echipare daca este necesar. Va multumesc anticipat si va stimez pentru ajutorul acordat la rezolvare defect Loewe (inlocuire procesor) .
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Mesaj necitit de PETRE »

scrie aici tot ce scrie pe eticheta trafului
titi1947
Utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: Mar Oct 09, 2012 6:08 am

Re: Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Mesaj necitit de titi1947 »

Pe eticheta mai scrie 1335 iar pe traf sub potentiometrii scrie: 07CM si sub CM 7Y01- nimic altceva. Va multumesc pentru promtitudine!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Mesaj necitit de PETRE »

Cautarile nu au dat nici un rezultat. Nici dupa modelul tv, nici dupa sasiu si nic dupa codul de pe eticheta.
Eu zic ca nu ai de unde lua asa ceva. Probabil este primitiv rau.
titi1947
Utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: Mar Oct 09, 2012 6:08 am

Re: Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Mesaj necitit de titi1947 »

Tv-ul arata f.bine,a functionat pana acum 2,5 ani cand a strapuns infasurarea fata de miez probabil pe interior.Daca cineva dispune de schema sant dispus sa o cumpar. Altfel imi va fi aproape imposibil. Din observatiile facute astazi va pot relata: Numerotarea pinilor traf-ului este in sens trigonometric pe placa, invers de cum se face (in sens orar) asa cum este facuta in scheme si cum am sa fac: pin1= colector,C recuperare,deflexie.;pin2=180V,alim. video; pin3=liber;pin4=o tensiune de max.15-17Vcc,redresata si filtrata cu un C=330mF/25V care urmeaza sa aflu ce face,fiind stabilizata de un CI 78...;pin5=masa; pin6=+B,care nu stiu ce valoare trebuie sa aiba,urmand s-o masor pe cea existenta,pin 7si8=nu am aflat ce rol au; pin9=filament;pin10=filament,masa,masa video si tresa cinescop. Daca dispuneti de catalog trafo linii si puteti sa-mi indicati un traf inlocuitor chiar prin reculotare,va voi fi recunoscator,urmand sa revin cu amanunte. Va multumesc!
ANDRASONI LUCIAN

Re: Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Mesaj necitit de ANDRASONI LUCIAN »

In functie de configuratia pinilor si a tensiunilor recuperate, incercati sa-i adaptati un alt traf, de exemplu HR (FBT)7432 (tv ROYAL).Configuratia pt. 7432 o gasiti aici http://www.donberg.ie/ , sau dupa o schema de ROYAL PS 4020.Dupa codul care l-ati dat, nu am gasit nimic.Sigur este corect? Dati-ne toate inscriptiile de pe el.
titi1947
Utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: Mar Oct 09, 2012 6:08 am

Re: Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Mesaj necitit de titi1947 »

Multumesc D-lui ANDRASONI, pentru ajutor. Pe transformator nu este inscriptionat decat ce am mentionat mai sus. Am reusit sa scot partea superioara a miezului si am indepartat partea izolatiei care a conturnat (mai fusese izolat cu ceva care seamana cu ceara rosie pentru sigilii). Strapungerea s-a produs undeva intre carcasa exterioara de bachelita si carcasa de plastic a bobinei. catre miez. dati-mi o idee,cu ce ar trebui sa incerc sa izolez din nou care sa reziste la tensiunea alternativa maxima(FIT), sa vad daca rezista, daca nu sa indentific si celelalte infasurari,sa nu fi gresit ceva. Tv-ul a fost adus din Anglia si a avut selector numai cu UIF. Dau aceste amanunte cu gandul ca poate cineva ar avea o schema care sa ma ajute sa incerc cu un traf din monitoare la care sa pot identifica pinii dupa pretiosul catalog care l-ati indicat. Mentionez ca pe sasiu scrie D5SR 1031 S-1274L1. Voi reveni cu amanunte! Va mai rog daca dispuneti de schema electrca a modulului de sunet al Tv BLAUPUNKT sasiu FM 120 (este cu 2xTDA 1910) .Va multumesc anticipat!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Mesaj necitit de PETRE »

Solutia asemanatoare cu ceara de sigilii reprezinta de fapt scurgeri ale izolatiei interioare datorita incingerii infasurarii secundare. Nu are nimic a face cu o reparatie anterioara, traful este compromis total si nu mai exista solutie de remediere.
Nu amestecati subiectele....deschideti topic nou pentru alt aparat.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: Tv GRANADA C16ES4 Sanio

Mesaj necitit de ANDRASONI »

In nici un caz nu merge modificarea cuu trafuri din monitoare, acestea au caracetristici total diferite.Incercati cu ce v-am indicat.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Scrie răspuns