philips lcd

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
pumukli
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 25, 2015 2:07 pm

philips lcd

Mesaj necitit de pumukli »

buna ziua.sunt nou pe forum,si as dori ca prin ajutorul cunoscatorilor sa invat si eu mai multe si sa pot repara diverse ap. electronice.momentan am un tv philips model 42pfl7662d/12 al unui prieten care nu are imagine doar sunet.se pare ca a mai fost reparat deoarece am gasit o posibila cauza,si anume ca acest tv are 2 placi (una pe st una pe dr-lg.philips lcd co....master scrie)care probabil da curent la lcd si pe care se vad ca au mai fost schimbati niste tranzistori K4075.fiecare placa are 4 buc.iar pe una din ele cu un tester smd imi da OL (open line) la un sg tranzistor.nu am cu ce sa-l inlocuiesc.sa fie acela defectul?pe amn2 placi au mai fost schimbati cei 4.se incalzesc prea tare?sa pun niste radiatoare aluminium gen placi video la tranzistori?(eu am pe diverse placi k3638,k3639,k3918,k3919 si nu stiu daca merg.la datasheet vad ca difera voltajul la ele fata de cel din tv)placa are 3 mufe.2 ce vin dp placa de alimentare secundar una cu pamblica si una cu mufa diferite voltaje probabil,si a 3a mufa ce merge la display cu 2 fire gen cum au lcd monitoarelor sau displayul laptopurilor.as dori sa ma ajutati in mai multe probleme/reparatii ce mai detin pe aici p-acas mai mult acum la inceput pana deprind si eu cum se repara,testeaza cum se poate repera un defect ca mai tarziu sa stiu din experienta ce sa caut si cum sa fac.invat repede.specific ca cel mai mult ma ocup cu pc\laptop de mai multi ani,detin doar un tester smd mastech,un multimetru simplu mastech,un hot air scotle cu pistol,o statie dark ir scotle si pistol de lipit rusesc mai vechi.nu prea am exp multa in electronica amanuntita gen cum se verifica anumite chestii ...ce e ptc si altele ce am citit aici la voi si sper ca pe parcurs ce ma voi lovi de ele sa stiu.daca va trebui sa cumpar ceva scule anume pt verificare,reparare sau ce imi lipseste sa-mi spuneti(gen osciloscop dar si cum se folosesc)stima!!!si scuzati lunga poveste.astept raspunsuri-rezolvari
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: philips lcd

Mesaj necitit de PETRE »

Am facut eforturi mari sa citesc tot ce ai scris. Ai visat azi noapte ca repari tv-uri si te-ai apucat de treaba....mai mult decat atat vrei sa repari direct lcd-uri.
M-am gandit mult ce sa-ti raspund ca sa te ajut, dar credema ca nu stiu ce sa spun.
Verifica totusi intai daca sursa de alimentare produce toate tensiunile.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: philips lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

...Ce pot sa spun? Cand am ajuns la capatul postarii, am uitat ce scria la inceput..., mai ales ca exprimarea este foarte "stufoasa" , cu prescurtari din care trebuie sa deduci cam ce ati vrut sa spuneti.Nu mai folositi prescurtari.Cred ca ati vrut sa spuneti ceva despre cele doua module invertoare "master~slave", cel din stanga=master ~alea care "dau curent la lcd" /204/ , cel din dreapta=slave (asta cu televizorul "pe burta", adica cu display-ul in jos, bineinteles, puneti ceva sub el).Sunt reparabile, dar pt. asta aveti nevoie de experienta, primii 10 ani sunt mai grei, ca dupa aceia, sunt doua variante: fie renuntati, fie incepeti sa aveti ceva habar.S-ar putea sa fie mai putin, avand in vedere ca va ocupati de laptop-uri.Cam seamana, dar doar la "sex".Nu vreau sa va sperii sau sa va descurajez.Pe cele doua module (daca bine imi amintesc), aveti integratele controller BD9897FS posibil defecte) si respectivii tranzistori FET 2SK4075 care sunt echivalenti cu FDD8447L.De regula se defecteaza "master"-ul.
In speranta ca cititorii, n-au uitat pana la sfarsit ce am scris la inceput...
De la Cluj, numai bine /203/
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: philips lcd

Mesaj necitit de BUGHIU »

pumukli scrie:detin doar un tester smd mastech,un multimetru simplu mastech,un hot air scotle cu pistol,o statie dark ir scotle si pistol de lipit rusesc mai vechi.nu prea am exp multa in electronica amanuntita gen cum se verifica anumite chestii ...ce e ptc si altele ce am citit aici la voi si sper ca pe parcurs ce ma voi lovi de ele sa stiu.daca va trebui sa cumpar ceva scule anume pt verificare,reparare sau ce imi lipseste sa-mi spuneti(gen osciloscop dar si cum se folosesc)stima!!!si scuzati lunga poveste.astept raspunsuri-rezolvari
Detineti ...destule,dar asta : Imagine o ''detineti'' cat de cat in ''memoria EPROM.....''

Daca NU......incepeti cu ea si apoi sigur va descurcati!!!!
Arbeit macht frei
pumukli
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 25, 2015 2:07 pm

Re: philips lcd

Mesaj necitit de pumukli »

controlerul este exact acelasi cu,,codul precizat de d-voastra.nu stiu cum sal verific deoarece are parca 32 pini,cate 16 pe o parte.am comandat deja dinainte sa scriu pe site tranzistorul K4075 (dureaza 3 saptamani sa vina comanda-8lei).testerul smd mi-a aratat doar un sg K4075 defect testat direct pe placa.pe tester imi arata la un K4075 valoarea de 400 (la iconita dioda) iar eu pe placi de baza defecte am gasit parca K3918 care dadea aceiasi valoare pe cei 2 pini (picioruse) lipite.rog sa ma lamuriti diferenta dintre acestea.mOhmi?voltajul?precizez ca cei 4 buc K4075 au mai fost schimbati pe cele 2 placi Master si Slave si doar unul de pe cel Master imi da valoarea OL (open line) si tiuit in tester.la fel si dat jos de pe placa nu imi da nici o valoare.pe controller e vizibil ca nu a fost schimbat.tv-ul a fost cump second si nu a fost precizat ca a mai fost reparat,doar eu ce am stabilit clar dupa imperfectiunea lipiturilor ca tranzistorii au mai fost schimbati.stima!!
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: philips lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

La integrat masurati rezistenta pinilor 2~3 si 31~32 fata de masa (FET DRIVER), daca nu se prezinta ca o jonctiune, e clar.Vedeti asta http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 897FS.html
Nu stiti cum se masoara un FET?
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: philips lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Cam asa ceva:

Multe mos-feturi le poti masura si cu un multimetru (digital!) in felul urmator:
1- se pozitioneaza aparatul de masura pe masurare "diode"
2- Se aseaza mosfetul pe un plan complet izolator , fara a se atinge cu mana pe toata durata operatiunilor de masurare
3- se conecteaza bornele + la poarta si - la oricare din celelalte terminale pentru mosfet canal N si invers pentru cel cu canal P , si se tine o secunda
4- se conecteaza repede bornele intre cele doua terminale S si D si aparatul trebuie sa afiseze continuitate, valoarea nu are importanta
5- se conecteaza aparatul invers fata de punctul 3 si apoi se repeta pct 4 , si aparatul trebuie sa afiseze intrerupere.

Aceasta masuratoare se bazeaza pe incarcarea capacitatii poarta - sursa cu tensiune de comanda sau de blocare. Nu se poate aplica mosfet-urilor care au integrate in capsula rezistente conectate intre poarta si sursa sau care necesita tensiuni de comanda mult mai mari de 2.8V cat ofera multimetrul digital pe scala "diode"

"Succesuri"! /208/
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: philips lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Aveti un "talent" sa va complicati... /204/ Da' unde ati comandat 2SK4075? In Honolulu sau China?
Era si aici http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... 7md970jbe2 Am luat de la ei si chiar sunt bune... /204/
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: philips lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

De mentionat ca la masurarea tranzistorilor FET, in functie de tip:
canal indus N=>borna+ a aparatului pe pinul S (sursa)
borrna- D (drena)

canal indus P=>borna+ a aparatului pe pinul D (drena)
borna- S (sursa)
Niciodata sa nu masurati sub tensiune, tensiunea pe pinul G (grila~gate), cel putin in circuitele de tensiuni mari (de ex. sursele in comutatie.. ~SMPS~ Switched Moded Power Supply), tranzistorul se va distruge "instant".De ex. la 11AK30 , daca nu se descarca condul de100 uF/400V si se masoara "la rece" FET-ul comutator din sursa..., adio tranzistor... /203/
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: philips lcd

Mesaj necitit de BUGHIU »

Incetisor,incetisor colegu'Lucian ajungi la mijlocul capitolului 1 din cartea ce am sugerat mai sus...... /204/
Arbeit macht frei
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: philips lcd

Mesaj necitit de ANDRASONI »

"Lumineaza-ma"..., ce carte? ,sau ai vorbit la modul figurat?
M-am gandit ca daca tot nu s-au "inghesuit" la lectii, sa fac o diversiune, sa-i "iau pe dupa cires" si da' de-or pricepe ceva...,vorbesc la modul general, nu vizez pe nimeni, asa ca nimeni nu trebuie sa se supere..., si promit ca inchei "incetisor" capitolul 1 si nu trec la altele..., imi cer scuze daca am fost bine intentionat si nu am mai comis "rautati marca..." stii tu care..., chiar imi pare rau ca nu tin minte care user m-a "inzestrat" cu chestia asta..., a inceput sa-mi placa... /204/
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: philips lcd

Mesaj necitit de PETRE »

era vorba despre cartea la care facea referire dl Bughiu intr-o postare mai sus.
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: philips lcd

Mesaj necitit de BUGHIU »

ANDRASONI scrie:"Lumineaza-ma"..., ce carte? ,sau ai vorbit la modul figurat?
M-am gandit ca daca tot nu s-au "inghesuit" la lectii, sa fac o diversiune, sa-i "iau pe dupa cires" si da' de-or pricepe ceva...,vorbesc la modul general, nu vizez pe nimeni, asa ca nimeni nu trebuie sa se supere..., si promit ca inchei "incetisor" capitolul 1 si nu trec la altele..., imi cer scuze daca am fost bine intentionat si nu am mai comis "rautati marca..." stii tu care..., chiar imi pare rau ca nu tin minte care user m-a "inzestrat" cu chestia asta..., a inceput sa-mi placa... /204/

Luciiiii,da o pagina inapoi si vezi despre ce vorbeam.... /26/

E mare poza cu : ''Bazele electrotehnici''!!! Reciteste ce am postat acolo!!!! /204/
Arbeit macht frei
pumukli
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 25, 2015 2:07 pm

Re: philips lcd

Mesaj necitit de pumukli »

ok.am inteles masurarea.ce nu am inteles e ca testarea de face direct pe pcb (placa),sau trebuie dat jos.testerul smd imi arata continuitatea si daca e pe placa mosfetul.legat de controller voi incerca sa imi dau seama de unde incepe numerotarea pinilor si il voi masura (tot pe placa direct,nu?)"mosfetul" l-am comandat la un magazin de piese/integrate etc din SM.de unde il aduc ei nu stiu.mersi de site pe viitor ma voi uita acolo,il stiam defapt.stima!!
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: philips lcd

Mesaj necitit de BUGHIU »

Verificarea ohmetrica a componentelor active si pasive se face de regula dezlipite din circuitele din care fac parte!!! Verificarea in circuit poate fi eronata!!
Nah,ca incep si eu cu ;......capitolul 2 /204/
Arbeit macht frei
Scrie răspuns