radio cd wasion

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

radio cd wasion

Mesaj necitit de gogutu »

DeepinScreenshot20150328095026.png
buna ziua la toata lumea.am o problema mai spinoasa.de curand fratele meu a luat un radio cd wasyon din targ,la mana a dua si a venit cu el la mine sa-l montez pe masina.dupa modificarile facute la conetor pentru ca nu se potrivea cu cel de la masina,se incapataneaza sa functioneze.se alimenteaza,citeste cd sau dvd,dar nu se aude nimic in difuzoare.am schimbat si finalul dar degeaba. /2/ mi-a mancat zilele.nu am patit asa ceva decand practic electronica.am verificat alimentarea finalului,si totul este ok.poate cineva de pe acest forum s-a lovit de asemenea problema.orice sfat e bine venit.astept sugestii si pareri sau o schema daca detine cineva
cu stima
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de gogutu »

DeepinScreenshot20150327170450.png
gogutu scrie:
Fişierul ataşat DeepinScreenshot20150328095026.png nu mai este disponibil
buna ziua la toata lumea.am o problema mai spinoasa.de curand fratele meu a luat un radio cd wasyon din targ,la mana a dua si a venit cu el la mine sa-l montez pe masina.dupa modificarile facute la conetor pentru ca nu se potrivea cu cel de la masina,se incapataneaza sa functioneze.se alimenteaza,citeste cd sau dvd,dar nu se aude nimic in difuzoare.am schimbat si finalul dar degeaba. /2/ mi-a mancat zilele.nu am patit asa ceva decand practic electronica.am verificat alimentarea finalului,si totul este ok.poate cineva de pe acest forum s-a lovit de asemenea problema.orice sfat e bine venit.astept sugestii si pareri sau o schema daca detine cineva
cu stima
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de gogutu »

gogutu scrie:
Fişierul ataşat DeepinScreenshot20150328095026.png nu mai este disponibil
buna ziua la toata lumea.am o problema mai spinoasa.de curand fratele meu a luat un radio cd wasyon din targ,la mana a dua si a venit cu el la mine sa-l montez pe masina.dupa modificarile facute la conetor pentru ca nu se potrivea cu cel de la masina,se incapataneaza sa functioneze.se alimenteaza,citeste cd sau dvd,dar nu se aude nimic in difuzoare.am schimbat si finalul dar degeaba. /2/ mi-a mancat zilele.nu am patit asa ceva decand practic electronica.am verificat alimentarea finalului,si totul este ok.poate cineva de pe acest forum s-a lovit de asemenea problema.orice sfat e bine venit.astept sugestii si pareri sau o schema daca detine cineva
cu stima
Fişiere ataşate
DeepinScreenshot20150327165343.png
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de BUGHIU »

Cu schema e mai greu!! Nu cred sa fie pe undeva gratis!! Acolo unde ati aratat ca este semnel audio,este si de la radio si de la cd?!?! In afara de sunet,restul functiilor le face???? Afisaj de reglaj al volumului are?!? Il arata ?! Nu va ramane decat sa mergeti pe ''traseul'' audio pana la intrarea in finalul de putere si sa vedeti unde ...dispare semnalul!!!! Vedeti ce integrate sant pe calea de sunet,pana la final si fara schema va orientati dupa datasheeturile lor daca apar pe gogu!!!
Arbeit macht frei
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de gogutu »

BUGHIU scrie:Cu schema e mai greu!! Nu cred sa fie pe undeva gratis!! Acolo unde ati aratat ca este semnel audio,este si de la radio si de la cd?!?! In afara de sunet,restul functiilor le face???? Afisaj de reglaj al volumului are?!? Il arata ?! Nu va ramane decat sa mergeti pe ''traseul'' audio pana la intrarea in finalul de putere si sa vedeti unde ...dispare semnalul!!!! Vedeti ce integrate sant pe calea de sunet,pana la final si fara schema va orientati dupa datasheeturile lor daca apar pe gogu!!!
apar comenzile de volum,de balans,schimba piesele de pe cd,afiseaza fregventa radio,arata timpul scurs la citirea unei piese de pe cd,nu am verificat daca e semnal radio.o voi face si voi verifica asa cum ati spus.e chinul chinului,ca are cablaj dublu placat presarat cu smd-uri.datele de catalog la integrate le-am gasit.problema e ca nici la atingerea pinilor de intrare semnal al finalului nu se aude nimic.o sa incerc sa deconectez pinul de la final cu functia mode ,si voi injecta semnal pe intrarea acestuia sa vad rezultatul.voi reveni cu informatii
cu stima si multumesc pentr raspuns
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de BUGHIU »

...chinul,chinului?!?!? Ce vorbesti domnule.....doar un fir dezlipit...ce mare lucru?!?! /204/

P.S.-Cu expresia asta vin majoritatea clientilor la ateliere!!!!
Arbeit macht frei
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de gogutu »

BUGHIU scrie:...chinul,chinului?!?!? Ce vorbesti domnule.....doar un fir dezlipit...ce mare lucru?!?! /204/

P.S.-Cu expresia asta vin majoritatea clientilor la ateliere!!!!
domnule nu cred sa fie vreun fir dezlipit,altfel cum va exlicati ca partea de cdplayer functioneaza mai putin partea de radio si finalul.ori eu am orbit si nu mai vad ori nu mai stiu sa verific un traseu de alimentare.voi mai posta o poza cu conectorul casetofonului,precum si diagrama cu,conectarea firelor.cu stima
Fişiere ataşate
WP_20140717_16_28_26_Pro.jpg
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de BUGHIU »

Dar era sub forma de gluma!!! Stiu ca e greu si in cazul dvs de ''mers pe trasee'' in lipsa de schema. Asa imi spun majoritatea clientilor care imi intra in atelier!!!! /37/

Vad ca n-ati inteles ce am vrut sa spun....
Arbeit macht frei
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de gogutu »

BUGHIU scrie:Dar era sub forma de gluma!!! Stiu ca e greu si in cazul dvs de ''mers pe trasee'' in lipsa de schema. Asa imi spun majoritatea clientilor care imi intra in atelier!!!! /37/

Vad ca n-ati inteles ce am vrut sa spun....
am inteles si va rog sa-mi scuzati ipocrizia,dar m-a c-am scos din pepeni acest radio.in acest caz nu e vorba de clienti,e vorba de fratele meu care in necunostinta de cauza a luat teapa.greseala se plateste.
inca o data scuze
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de BUGHIU »

Ok!! Hai sa continuam: deci in locul indicat de dvs exista sunet doar pe cd?!?! Pe radio nu?!?! Ce final audio are?!?!
Arbeit macht frei
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de gogutu »

BUGHIU scrie:Ok!! Hai sa continuam: deci in locul indicat de dvs exista sunet doar pe cd?!?! Pe radio nu?!?! Ce final audio are?!?!
scuze pentru raspunsul intarziat,are tda 8571j,am decuplat condensatorii pe intrarea acestuia si nimic.e ca si cum finalul nu s-ar alimenta.nu am patit asa ceva niciodata .desi astazi voiam sa stau linistit nu am pace ma macina aceasta problema.finalul este nou,cel vechi l-am dat jos.asa cum am mai spus am refacut de n ori verificare alimentarii acestuia.cu stima
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de PETRE »

ai reusit sa-l dai jos in mod ingrijit?....daca nu inseamna ca sunt ceva fisuri pe cablaj.
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de gogutu »

ADMIN scrie:ai reusit sa-l dai jos in mod ingrijit?....daca nu inseamna ca sunt ceva fisuri pe cablaj.

am lucrat foarte fin,cu pompa de fluodor,am verificat fiecare traseu in parte.voi mai incerca cu o lupa sa vad daca nu cumva exista eventuale fisuri pe cablaj.e munca de sisif,pentru ca fiind dublu placat trebuie sa verific atent pe ambele parti.scuze ca raspund cu intarziere,dar nu pot sta si la pc si la masa de lcru.apreciez interesul dvs.pentru colaborare.
cu stima
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de BUGHIU »

Eu vin iarasi cu o idee: dati jos finalul audio dinou si vedeti daca apare sunet pe intrari pinii 11-12 si 13-14,eventual tensiuni de alimentare pinii 1-8-16-23!!
Arbeit macht frei
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: radio cd wasion

Mesaj necitit de gogutu »

BUGHIU scrie:Eu vin iarasi cu o idee: dati jos finalul audio dinou si vedeti daca apare sunet pe intrari pinii 11-12 si 13-14,eventual tensiuni de alimentare pinii 1-8-16-23!!
stimate domn.acum m-am apucat iarasi de aparat.daca eu am tensiune pe pinii indicati ,masuratori facute fata de masa(-),am tensiune, decuplat condensatorii de pe intrarea pinilor 10-11 13-14,nu am nici cel mai mic zgomot in difuzoare.trebuia sa se auda acel zgomot(bazait)daca finalul ar fi fost ars,sau brum puternic la atingerea unuia dintre pinii de la intrare.nu-mi ramane decat sa dau afara finalul si sa-l alimentez doar pe el cu difuzoarele cuplate,pentru a vedea rezultatul.asta ma macina pe mine,caci partea cu semnalul am rezolvat-o.am semnal cand citeste cd-ul pe iesirea lui sc7313 /49/ cu stima
Scrie răspuns