defect sursa tv windsor

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de gaby508 »

SALUT PRIETENI , nu de mult tv-ul meu sa defectat , nu se mai alimenta am anceput masuratorile si am cnstatat ca sursa e defecta . sursa tv -ului windsor e cu ka3842b .Am schimbat integratul si rezistenta ce il alimenteaza siguranta si tranzistorul si lam alimentat . Inainte de al alimenta pe bara b+ am pus becul de 60w , dupa alimentare surpriza ... in traful schoper se aude doar un tarait si becul nu se aprinde .verificat bh dioda redresoare si conzi sunt buni ba chiar inlocuiti dar degeaba. scot dioda din bara b+ si pun becul direct ...surpriza becul lumineaza slab tensiune 60v. Am schimbat dioda conzi a doua oara dar nu vrea am facut un artificiu pe placuta de textolit amfacut o redresare monoalternanta cu o dioda si un cond , am pus becul si tot acel tarait se aude acea redresare nu alimenteaza decat becul nimic altceva din tv daca pun becul pe tensiunea redresata nu se aprinde becul ,dar daca pun pe alternativ bara b+ lumineaza si e 60v , ma poate ajuta cineva?
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de BUGHIU »

Ati pus becul pe bara de b+ dar sper ca ati decuplat finalul linii!!!!
Arbeit macht frei
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de gaby508 »

Da domnule BH este decuplat! Sursa taraie dar in secundar nu scoate decat 60v alternativ! Daca cuplez dioda +condensator tensiunea scade la 3v! Asa cum am zis am facut o alta redresare(dioda+condensator separat pe o placuta de textolit si rezultatul este de 3v la bornele becului),cred ca se intampla ceva in sursa..nu are putere. MULTUMESC PENTRU RASPUNS!!
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de gaby508 »

Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de PETRE »

Sa ai cam 300V pe electroliticul dupa puntea redresoare, schimba integratul din primar.
Nu ai spus modelul tv, sasiu, etc......discutam dupa cai verzi pe pereti.
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de gaby508 »

Multa stima domnule admin .TV-UL ESTE WINDSOR wtv-1455-tx ,sasiu 11ak36a15 ,si cum am mai spus am verificat sursa ;pe filtraj sursa 298v ,schimbat integrat si tranzistor verificat rezistente si diode schimbat c 10/50v . N u are optocuplor. in secundarul sursei cu dioda si filtraj dar fara a fi cuplat BH ESTE 3V. becul pus este de 60w
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de gaby508 »

verificat si c +dioda din bara B+
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de PETRE »

Eu o data (recunosc) am pus unul din C-urile de pe B+ invers.....m-am chinuit mult dupa aia cu sursa.
Daca nu exista scurt in secundar, trebuie cautat bine in primar. Nu mai pune becul fara dioda de pe bara B+.
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de BUGHIU »

C812(47nf/630v) ati schimbat?!?! In deschiderea topicului ati spus de rezistenta care il alimenteaza ?!?! La R807 ati facut referire?!?! Aceea e rezistenta de start! Nu e ...intinsa prea mult peste 330 kohm?!?!
Arbeit macht frei
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de gaby508 »

Am luat an calcul si varianta cu c-uri invers dar nu este domnule admin . Domnule Bughiu am verificat c-ul are valoare de 44,2 dar nu a fost schinbat ,rezistenta are valoare de 290k am 13,9v pe integrat
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de PETRE »

Scoate din montaj D804, D806 si inductanta L806......pune becul pe C820. Daca nu se aprinde, cauta in primar pana rezolvi. Verifica prima da R810.
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de BUGHIU »

gaby508 scrie:Am luat an calcul si varianta cu c-uri invers dar nu este domnule admin . Domnule Bughiu am verificat c-ul are valoare de 44,2
Puneti altul ,la proba!!
Arbeit macht frei
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: defect sursa tv windsor

Mesaj necitit de gaby508 »

Salutare tuturor ,azi am lucrat la tv-ul cu pricina ,am facut cam tot ce era de facut dar acelasi rezultat.... nu iese curent an secundarul sursei . Am mai schimbat inca o data integratul ,tranzistorul , masurat cu atentie rezistente,diode,condensatori, verificat trasee rezultat zero ; cand o sa ajung la buzau la un magazin de componente o sa iau o sursa made china si o plantez an interior .Domnule Admin , domnule Bughiu va multumesc pentru sfaturile pe care mi lea-ti dat si poate alta data mai ma ajutati .
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
Scrie răspuns