TV-NEO-1451

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
aurelt60
Utilizator nou
Mesaje: 38
Membru din: Joi Apr 24, 2014 2:33 pm
Localitate: Bragadiru Ilfov

TV-NEO-1451

Mesaj necitit de aurelt60 »

Dragi colegi lucrez la un TV-NEO-1451 la care desi reduc culorile ia zero ramine ecranul cu imaginea pe albastru. Am verificat tranzistorii de la culori si sint buni la fel diodele si rezistentele de pe placa, se poate face ceva in service mod la valori? Am cautat "manualul service" si se spune ca pot intra in service mod cu tasta factory insa telecomanda nu are aceasta tasta..... se poate intra cu un anume cod? Pe placa de baza am gasit codul: 7800-T3116-02 iar procesorul este notat TOSHIBA-HAI-26 8891CSCNG6V12. Va rog un pic de ajutor. MULTUMESC.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: TV-NEO-1451

Mesaj necitit de PETRE »

Daca finalii sunt BF422 schimba-i pe toti, eventual cu altii mai buni. Nu ai ce cauta in service. Pune o poza.
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: TV-NEO-1451

Mesaj necitit de BUGHIU »

Si daca totusi vreti sa ''dereglati'' ceva prin service mode,incercati : ...se aduce volumul la minim si se apasa simultan v- de pe tv si tasta display de pe telecomanda!
Arbeit macht frei
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: TV-NEO-1451

Mesaj necitit de ANDRASONI »

BF422~BF423 (NPN~PNP) sunt subdimensionati ca si curent (Ic) si putere (Pd).Ar fi recomandabil sa-i schimbati cu tranzistori de putere mai mare, de exemplu BF871~BF872 (cum erau in tv-urile mai vechi).De mentionat ca BF-urile (422~423) originale, la masuratoare pot arata "bine".Succes!
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: TV-NEO-1451

Mesaj necitit de BUGHIU »

Totusi expresia :'' la care desi reduc culorile ia zero ramine ecranul cu imaginea pe albastru'' este interpretabila....De ce spun asta? Simplu.Din meniul tv poate fi accesata functia de : fond albastru....in cazul lipsei semnalului video(antena,scart,etc) !! Ar fi bine sa specifice daca imaginea unui post tv oarecare are culoarea predominanta/excesiva: albastru cu liniute de intoarcere!!! Poate si sper sa ...gresesc!!! /207/
Arbeit macht frei
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: TV-NEO-1451

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Ar fi buna o poza ca vad dupa descrierea defectului ca suntem cam in ceata : blueback, dominanta de albastru sau albastru cu linii de intoarcere... /203/
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
aurelt60
Utilizator nou
Mesaje: 38
Membru din: Joi Apr 24, 2014 2:33 pm
Localitate: Bragadiru Ilfov

Re: TV-NEO-1451

Mesaj necitit de aurelt60 »

Revin cu noutati despre acest tv. Am inlocuit tranzistorii (desi la verificare arata ca sint buni) cu altii la fel adica 2482 dar fenomenul persista, atunci am scos tranzistorii unul cite unu incepind cu cel pe albastru situatie in care culorile apareau pentru rosu si verde pe care le puteam modifica din telecomanda dar cum puneam pe cel de albastru imaginea se tana in albastru si nu se mai vedeau celelalte doua. Am rezolvat problema inlocuind tubul cu altu aceeasi marca la care am inlocuit bobina si am refacut simetria. Acum imaginea este clara si are toate culorile, care se pot regla din telecomanda. Multumesc colegilor pentru ajutor si pareri in rezolvarea defectului.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: TV-NEO-1451

Mesaj necitit de ANDRASONI »

...Pai ma gandeam ca inainte de toate istoriile astea,ati pus din start catozii, pe rand la masa (ma gandesc ca nu aveti aparat de masurat tuburi), ca sa vedeti starea tubului...
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Scrie răspuns