samsung cz21k22t bobina deflexie

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
Avatar utilizator
costy69
Mester
Mesaje: 194
Membru din: Sâm Iun 07, 2014 7:25 pm

samsung cz21k22t bobina deflexie

Mesaj necitit de costy69 »

salutare acest tv cu sasiu ks1a,procesor tda9351ps/n2/3i1003,bv-la 7840,tz final d2499,am gasit tz d2499 in scc am pus altu si acesta sa incins si a inceput sa iasa fum din el,am schimbat un cond de 1uf/160v,47/160v,am pus alt tz acum d2508 si tv da semn sa plece dar vad ca iese fum acum din bobina de deflexie,am masurat bobina ok,dar am scoso si afara de pe tub si am vazut spire in scc in interior si arse,4ohm si 9ohm am masurat pe bobina,am pus alta cu 3 si 12ohm,acum tv functioneaza bine numai ca am scrisul bombat ca un zimbet trist iar in partea de sus invers,,ma gindesc ,si de aceea intreb sa mai fie si alt defect sau bobina nu e compatibila,sau poate un reglaj din meniu service,tv functioneaza numai scrisul deranjeaza putin
as dori pasi de intrat in meniu si ce trebuie schimbat daca trebuie ceva
multumesc
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: samsung cz21k22t bobina deflexie

Mesaj necitit de BUGHIU »

Defectul de geometrie a imagini este reparabil la bobina nou pusa dar de ce nu incercati sa reparati bobina cu spire in scurt?! Daca aveti acces la locul cu pricina,desfaceti firele lipite intre ele unde s-a topit lacul emailat si turnati ...lac izolator,lasati sa se usuce si ...gata!! Am facut asta la multe bobine cu succes,daca ''scurtul'' a fost la vedere accesibil pentru interventie!!!
Arbeit macht frei
Jack
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 21, 2013 5:16 pm

Re: samsung cz21k22t bobina deflexie

Mesaj necitit de Jack »

meniu service: tv se trece in standby dupa care se testeaza de la telecomanda:display-menu-mute-power on
iesirea cu tasta standby
apare:adjust,option,reset
defilarea prin meniu se face cu ch+si ch-,modificarea cu v+si v-
se regleaza:vsl,vs,va
Avatar utilizator
costy69
Mester
Mesaje: 194
Membru din: Sâm Iun 07, 2014 7:25 pm

Re: samsung cz21k22t bobina deflexie

Mesaj necitit de costy69 »

nu se poate repara,am incercat sa desfac bobina e foarte impregnata si e adinca strapungerea,de aceea am schimbat
multumesc de ajutor ambilor colegi
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: samsung cz21k22t bobina deflexie

Mesaj necitit de BUGHIU »

Tot ce se poate...!!! Unele se pot altele nu!!!
Arbeit macht frei
Scrie răspuns