O alta teapa-Economizorul de energie, nu va lasati pacaliti

Aici se poate discuta despre aproape orice.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

O alta teapa-Economizorul de energie, nu va lasati pacaliti

Mesaj necitit de PETRE »

In aceasta dimineata primesc un e-mai (spam bineinteles) care directiona catre acest site: http://www.economizor.secretul.ro/
Cel mai grav este ca acestia reusesc sa dezinformeze si prin marile posturi tv. (vezi videoclip)
Atasez si schema unui astfel de dispozitiv poate cineva vine cu o explicatie care ma va face si pe mine sa "cumpar" unul sau poate mai multe sa nu mai platesc curentul deloc. =)) =))

[video]http://www.youtube.com/watch?v=gvRDoZp1MUE[/video]
Fişiere ataşate
Power-Saver.gif
adrian
Utilizator nou
Mesaje: 53
Membru din: Dum Sep 18, 2011 6:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O alta teapa-Economizorul de energie, nu va lasati pacal

Mesaj necitit de adrian »

Oare barbosul din videoclip stie ca minte ? sau este indoctrinat de cel chelios care sigur e un borfas care a venit sa fure si el cate ceva din ce a mai ramas?.
Culmea reportajul ii sfatuieste tocmai pe pensionari cum sa-si reduca cheltuielile cu factura.
Cat despre schema dispozitivului, condensatorul de 4,7uf practic sta degeaba acolo, cu el nici macar nu-ti poti curenta prietena bine daca este incarcat, dar sa suplineasca o cadere de tensiune nici-atat. Circuitul cu rezistentele nu face decat sa aprinda doua leduri direct in curent alternativ.
Bine ca macar porcaria nu consuma foarte mult, pentru ca nu este altceva decat un consumator suplimentar.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: O alta teapa-Economizorul de energie, nu va lasati pacal

Mesaj necitit de Meşteru »

Mi-am adus aminte de jucăria asta, venise unu` la mama să îi vândă asta şi cum o aburea el să cumpere apar eu de facultate care i-am zis ceva de genu:`Şefu` eu ştiu ce are aia acolo şi e o mare ţeapă.` de unde el mă întreabă:`De unde ştii?` şi răspunsul magic:`Sunt electronist şi am desfăcut deja o jucărie de asta`. Şi a plecat omu`.
Ştiu că a prostit pe câţiva ăştia cu economizatorul.
Sssmokin`!
Scrie răspuns