Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Totul despre problemele masinilor
whiteangel89
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 23, 2012 7:13 am

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de whiteangel89 »

Am o mare rugăminte. Am reparat pompa de injecție la Buzău și am schimbat și duzele la injectoare. Mașina merge perfect dar are o vibrație ca și când pompa nu are avans. Și la plecarea de pe loc, întâi da în nas și apoi se tureaza normal. Și în pantă parcă e obosita. Înainte nu făcea așa. Vreau să știu dacă se poate da avans din pompa de injecție și cum se face acest lucru....Cu detalii dacă este posibil.
bibanu47

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de bibanu47 »

Salut,

Ti-am vazut cam tarziu mesajul dar daca mai este de actualitate te rog sa-mi spui despre ce Ford si ce motor este vorba.
whiteangel89
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 23, 2012 7:13 am

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de whiteangel89 »

Este vorba de un Ford focus de 1.8 tddi de 66 kw 90 de cai din 2001. Și mai vreau să adaug ca la relanti are o vibrație neobișnuit de mare.
Mulțumesc anticipat.
PetruR
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Joi Oct 03, 2013 3:29 pm

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de PetruR »

Salut.Sunt PetruR cu fordul,am inteles cu distributia,dar inca o intrebare:dar arborele cotit si restul de jo de la a doua curea cum trebuie sa fie,ca sa verific daca sunt bine puse de mecani,ca mi se pare ca nu!!!!multumesc.
PetruR
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Joi Oct 03, 2013 3:29 pm

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de PetruR »

Salut prieteni,sper sa ma ajutati cu problema mea,adica cu distributia la fordul meu,prima problema este ca nu am vazut nici un semn pe talerul de protectie,pe rolele de le axul cu came are,pe rolade la pompa are,dar alte semne nu are,precizez ca totul e original(80 000 km) nu are cum sa s4 fi sters.Am facut cum a zis Bibanu47,dar fara semne ???????????.Am incercat fel si fel de pozitii asemanatoare cu cele indicate dar nimic.
bibanu47

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de bibanu47 »

Salut,

Daca demontezi pinionul de pe pompa de injectie din cele 4 suruburi vei observa ca pe pompa de injectie este montata o flansa iar acea flansa are o decupatura pe ea de 6mm,de fapt e un canal practicat in ea de punere la punct a motorului,invartesti vilbrochenul pana acel canal vine in punctul cel mai de sus,adica la orele 12 cum ar veni pe ceas si in acea pozitie introduci prin acel canal un surub de M 6 in corpul pompei si in acest fel vilbrochenul este cu pistonul 1 perfect sus,dupa care rotesti axul cu came pana se aliniaza exact in plan cu chiulasa la canalul din spatele axei.
In aceasta pozitie montezi pinionul pe pompa de injectie si montezi cureaua.
Daca nici acum nu te-ai edificat te rog sa ma crezi ca mai simplu nu pot sa-ti explic.
bajanaru
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 30, 2013 7:24 am

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de bajanaru »

daca vrei sa dai un sfat cu distributia de ford explica si partea cu cala cred ca este mai importanta decat prima da cote pt cala /6/ /6/
bibanu47

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de bibanu47 »

Buna seara,

Colega daca doresti sa faci imbunatatiri in cadrul unui topic deschis de mine te rog sa o faci fara nicio retinere,in felul acesta se vor acumula mai multe date tehnice si o poate face oricine dar nu stiu de ce formularea ta mi se pare ca este putin fortata si imi inspira mai mult un ordin,nu o recomandare.
Revin,daca doresti sa faci ceva completari e perfect pentru colegii interesati.
bibanu47

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de bibanu47 »

bibanu47 scrie:Continuare distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Aici avem desenul tehnic al distributiei.
Pe randul de sus in prima poza din stanga se poate observa presa pentru extras pinionul de pe axul cu came dar asta numai daca la schimbarea distributie este nevoie si de inlocuirea simeringului de pe axul cu came.
Sus in centru avem punerea la punct a axei cu came in partea din spate adica opus fuliei si aceasta trebuie sa vina cu acel canal practicat in ea perfect in prelungirea chiulasei cu care trebuie sa formeze un plan drept.
In dreapta sus avem axa cu came pusa la punct si calata cu cala de 5 mm despre care vorbeam,acesta cala sa nu aveti impresia ca este cine stie ce uneala sofisticata,este o simpla rigla metalica cu grosimea de 5 mm deoarece exact atat are canalul practicat in axa.

Poftim colega,ti-am pus la dispozitie calarea axei cu came si grosimea dispozitivului la care faceai referire.
Acest subiect are 2 pagini mari si late dar ai dat atata atentie lecturii incat ti-a scapat pagina precedenta,ma si miram sa fi omis eu acest detaliu.
Astept noi sarcini /204/

O seara linistita iti doresc.
pety_jxh
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 10, 2013 3:00 pm

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de pety_jxh »

as dori un raspuns daca se poate la ford focus 1,8 tddi de 90cp cand sare fulia de la vibrochen ce semne are ca acolo e pe lant si cum vine pusa la punct cu pompa de injectie
bibanu47

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de bibanu47 »

Salut,

Cel mai simplu este sa demontezi injectorul de la pistonul 1 si in locul lui introduci de exemplu un electrod de sudura dar curatat de pasta ca sa nu cada mizeria in motor,apoi invartesti de vilbrochen pana cand pistonul urca in punctul cel mai de sus iar pompa se pune ca in pagina anteriora.
pety_jxh
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 10, 2013 3:00 pm

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de pety_jxh »

pety_jxh scrie:as dori un raspuns daca se poate la ford focus 1,8 tddi de 90cp cand sare fulia de la vibrochen ce semne are ca acolo e pe lant si cum vine pusa la punct cu pompa de injectie
multumesc
bibanu47

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de bibanu47 »

Salut,

Ar mai fi de mentionat la acest capitol,ca atat motorul de 1.8 TDDI cat si cel de 1.8 TDCI au aceeasi distributie,decat timpul de alimentare difera.
bajanaru
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 30, 2013 7:24 am

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de bajanaru »

se blokeaza compresorul de aer se slabeste surubul de la fulia vibroken , se rupe cureaua de distributie cum se pune la punct fara varianta electrodul!
bibanu47

Re: Distributie motor Ford Focus 1.8 TDDI 90 CP

Mesaj necitit de bibanu47 »

Buna dimineata,

Nu stiu ce fenomen s-a intamplat dar am primit ultimele doua mesaje consecutive,in seara precedenta si din acest motiv raspund cu intarziere.
In primul rand vreau sa-l rog pe colegul bajanaru sa se abtina a mai scrie ceva pe topicurile initiate de mine,folosind cuvinte mirC/mesenger si sa o faca numai in momentul in care nu a servit inainte de intrarea pe forum,ceva din domeniul lui "Bachus",e de inteles daca a servit o tuica sau un vin fiert intrucat este destul de frig afara dar asta nu ii confera dreptul a scrie pe forum tot felul de minuni care nu au nicio legatura cu legile mecanicii,iar pe cealalta parte,in conditiile in care nu a consumat nimic,fiind perfect lucid si a emis asemenea cuvinte fara legatura si sens intre ele,e foarte grav.

Va rog sa nu retineti nimic din textul prezentat de el din urmatoarele considerente:
-nu pricep de ce vrea sa blocheze compresorul de AC,acesta este antrenat de cureaua de la accesorii,deci nu are legatura cu distributia,
-cuvintele blokeaza si vibroken scrise cu caractere mirC si incorect,se scrie si pronunta vilbrochen,
-de ce vrea sa rupa cureaua de distributie iar nu pricep.
bajanaru scrie:se blokeaza compresorul de aer se slabeste surubul de la fulia vibroken , se rupe cureaua de distributie cum se pune la punct fara varianta electrodul!
Acum sa revenim la problema dezbatuta si atat de enigmatica a acestui topic.
Postez mai jos cateva poze cu:
- distributia prezentata in programul "Autodata",
-continutul trusei originale de pus distributia la punct,
-2 poze facute de mine la motoarele reparate,

iar pentru a fi cat mai explicit cu putinta,am decis sa va pun la dispozitie un fisier audio,in care detaliez desenul prezentat.

Acesta este fisierul audio: http://tinypic.com/r/b8jtkm/8


===================================================================================
Fişiere ataşate
23022013612.jpg
05032013639.jpg
distributie.png
distributie.png (68.67 KiB) Vizualizat de 18010 ori
distributie.JPG
Scrie răspuns