Tv Orion P21FMT

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
telnicu
Utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:04 pm

Tv Orion P21FMT

Mesaj necitit de telnicu »

Am un Tv Orion P21FMT , procesor TDA9353PS/N1/2So51 . Am pierdut telecomanda si s-au uzat si butoanele . Va rog sa-mi indicati o telecomanda care sa functioneze sigur, pentru ca am in cercat vreo 10 si nu am vazut nici o reactie.
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: Tv Orion P21FMT

Mesaj necitit de BUGHIU »

Sasiu PT92 cumva? Daca este acest sasiu ,trebuie sa gasiti telecomanda!!!!
Arbeit macht frei
telnicu
Utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:04 pm

Re: Tv Orion P21FMT

Mesaj necitit de telnicu »

Da este sasiu PT92-110. Telecomanda initiala nu mai exista fizic. A fost deteriorata de o pisica birmaneza si stapana a aruncat telecomanda. Poate cineva a ramas cu o telecomanda si i s-a stricat televizorul. Platesc dublu pretul unei telecomenzi.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: Tv Orion P21FMT

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Telecomanda originala este cea atasata.Si asta se intampla daca nu-ti iei un "mat" autohton, astia birmanezii is stressati de situatiile de prin zona lor de bastina... /204/
Fişiere ataşate
Telecomanda sasiu PT92.jpg
Telecomanda sasiu PT92.jpg (29.8 KiB) Vizualizat de 3008 ori
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
telnicu
Utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:04 pm

Re: Tv Orion P21FMT

Mesaj necitit de telnicu »

Buna ziua. Multumesc mult pentru imaginea telecomenzii. Am cumparat-o, am verificat-o cu telefonul, emite, dar tv-ul nu receptioneaza. Am sa curat senzorul de infrarosu. Apreciez seriozitatea oamenilor de pe acest forum.

PS Apreciez umorul fin.
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: Tv Orion P21FMT

Mesaj necitit de BUGHIU »

Deci spuneti ca ,citez :''Am pierdut telecomanda si s-au uzat si butoanele''.....!! Tv-ul este al dvs? Nu mai tineti minte cum arata telecomanda?!?!
Mai departe: din ceea ce ati spus mai sus ,intelegem ca tv -ul NU ar avea NIMIC pe calea de receptie IR ,doar NU mai gasiti telecomanda lui! Corect?!?!
Acum intrebarea mare: de ce sa nu mearga cu telecomanda ce vi s-a spus?!?!?! Tv-ul nu a suportat vreun soc de tensiune,vreo reparatie recenta,etc?!?! Daca toata calea de IR de la receptor pana la procesor este in regula,atunci ori procesor defect ori dump alterat.....sau telecomanda emite ...aiurea! Pe telefon se vede ca emite ,dar cum ,doar cu un tester de telecomenzi(Qunda HYC38 sau Qunda QD-JYM2005) se poate sti sigur ca emite corespunzator tv-ului in cauza!!!
Arbeit macht frei
telnicu
Utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 15, 2014 1:04 pm

Re: Tv Orion P21FMT

Mesaj necitit de telnicu »

Multumesc mult pt. atentie. Reiau cat pot eu de scurt cu precizari pt. amabilul domn Bughiu. Tv-ul (Orion P21FMT , procesor TDA9353PS/N1/2So511 sasiu PT92-110) a fost al fiului meu si functioneaza inca perfect. Acum 7 ani telecomanda distrusa a fost aruncata. Vreo 3 ani a functionat doar din butoane pana s-au deteriorat, apoi 4 ani a fost neutilizat. Pentru a nu fi aruncat, l-am preluat si nestiind ce telecomanda a avut am intrebat pe forum dupa ce am cumparat vreo 5 si am probat inca vreo 5 de la amici. Becul rosu de la senzorul IR de aprinde cand apas butonul power, dar nu clipeste la nici o telecomanda si tv-ul nu reactioneaza nici la telecomanda indicata mai sus. Dupa prima postare am schimbat cele 4 contacte de la butoane si il pot folosi dar are doar 28 de programe memorate. Nu cred ca are ceva pe calea de IR inafara de vreo intrerupere sau scurt de la praf. O sa incerc sa curat de praf senzorul (sa vad cum ajung la el) si contactele lui si cele de la procesor. Nu stiu nici daca telecomanda (o chinezarie care arata ca cea indicata mai sus) e compatibila cu tv-ul sau daca functioneaza corect. Am unele cunostinte elementare de electronica de la un curs din facultate de acum multi ani dar depanare...
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: Tv Orion P21FMT

Mesaj necitit de BUGHIU »

Asta e ....altceva!! /203/ Atunci luati la ''purecat'' zona receptorului IR !! Poate s-a rupt cablajul cand ati schimbat butoanele....cine stie?!?! /207/
Intotdeauna trebuie sa stim din ce cauza a aparut un defect,indiferent de ce natura! Trebuie sa gasim CAUZA nu EFECTUL oricarui defect!!! /203/
Arbeit macht frei
Scrie răspuns