tv Royal (șasiu Rc4021)

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
tibix
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:22 am

tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de tibix »

bună.am o problemă cu acest tv și vă cer ajutorul.în susul ecranului au apărut niște liniuțe subțiri colorate și stânga imagini liniile sunt zimțate.are cineva idee cam pe unde să sap?mulțumesc anticipat.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de PETRE »

pune o poza....in principiu ai electrolitici uzati in cadre
tibix
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:22 am

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de tibix »

mulțumesc pentru răspuns.am să mă uit la condensatori.
LEONCRIS
Utilizator nou
Mesaje: 52
Membru din: Lun Feb 24, 2014 6:01 pm

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de LEONCRIS »

Verifica tensiunile din sursa,posibil +B ... marita.
O cura totala de electrolitici este binevenita.
tibix
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:22 am

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de tibix »

mulțumesc pentru răspuns.B+este bun 115v acum am luat electrolitici la rând,mai greu fiindcă nu am ESR metru.revin cu informații.Mulțumesc încă odată.
tibix
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:22 am

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de tibix »

Bună ziua.Am revenit cu informații despre acest subiect.Am luat la puricat prin baleiajul vertical și găsesc c409(47yf/25v)întrerupt.Au dispărut liniuțele colorate din partea de sus a imaginii,dar a rămas un fel de fluturat și liniile în stânga imaginii.Toate tensiunile bune,am zis că aici este ceva putred la filtrare undeva.Toate problemele erau în calea comună.Toții electroliticii erau întrerupți.I-am schimbat și acum totul este perfect.Nu aș fi crezut că poate avea atât de mulţi defecți.Asta înseamnă chinezăriile.Vă mulțumesc pentru ajutorul și timpul acordat.O zi buna vă doresc.
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de BUGHIU »

Tv-ul respectiv nu prea este ''chinezarie''.... si are la activ ani buni de functionare!!!! Mai exista si sub denumirea : Recor !!
Arbeit macht frei
tibix
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:22 am

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de tibix »

totuși de cine este făcută,fiindcă e cam slabă construcție.nu am menționat că am schimbat radiatoarele la linii și sursă fiindcă erau dintr-o tablă subțirică și se încălzeau de puteai face cafeaua pe ele.ștrafuri cu sîrmă pe spatele plăcii(în el n-a umblat nimeni pînă acum,are 4ani)la o marcă serioasă nu vezi așa ceva.pentru asta a primit calificativul de(chinezărie).
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Nu are cum sa aiba 4 ani, aceste tv-uri s-au asamblat la Cluj in urma cu multi ani.Se mai intalnea si sub marca Broksonic sau Osaka.Sunt echipate cu integrate PHILIPS(inclusiv tubul cinescop).Daca vi se incalzeste radiatorul de la linii, schimbati condul de filraj de pe primarul trafului driver, de altfel cei trei conzi de 470uF/25V ar trebui schimbati, condul de 47uF/50V si cel de 10uF/50V din sursa obligatoriu schimbati.Daca nu cunoasteti "istoria" acestei marci, nu faceti remarci..., ca si fiabilitate, fata de crt-urile care se mai vand prin magazine sunt net superioare.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
tibix
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:22 am

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de tibix »

la mine este de 4ani,întradevăr nu din magazin dar arăta ca și nou,puțin folosit.până acum nu au fost probleme dar acum sa prăbuşit ca un castel de nisip.toți conzi au fost schimbaţi în afară de câteva de pe lângă selector
tibix
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 09, 2014 11:22 am

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de tibix »

Buna.Revin cu acest tv.Deja imi maninca nervii.a functionat 2 zile.am inceput sa piarda din contrast,albul avea o usoara tenta rosie si fara semnal din decodor am aceasta imagine.nu mai stiu ce sa fac.aveti vreo idee? multumesc
Fişiere ataşate
verde cu dungi.jpg
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de PETRE »

pune o poza cu semnal
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: tv Royal (șasiu Rc4021)

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Aveti probleme pe placa TK, defecte de contact, probabil pe rezistentele de putere(asta cu conditia ca bara de 180V sa fie OK, la fel si tensiunile de comanda RGB).
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Scrie răspuns