tv barbie lexibook 14 inch model TVDVD1BBGBX

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
nicu
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Dum Apr 01, 2012 10:09 am
Localitate: fetesti

tv barbie lexibook 14 inch model TVDVD1BBGBX

Mesaj necitit de nicu »

va salut
mi-a dat cineva acest tv,pe care l-a adus din anglia,spunandu-mi ca prinde toate posturile dar ca nu are sunet,ci doar un fasait.intrand in meniul lui,am constatat ca norma de sunet este I,nu BG-DK cum este la noi si nu se poate schimba . am gasit pe net o schema asemanatoare mitsubishi-sm-20 pm . impreuna cu manualul service ,numai ca pe aceasta schema nu este inclus si DVD-ul e care acesta il are si mai are unele diferente .pe acest manual service mi se indica un cod pentru service
mode,dar nu vrea sa mearga,am telecomanda originala.tv-ul are urmatoarele piese : procesor m37160m8h.jungla m61266 .baleiaj vertical stv 9302a.audio cu tda 7496 sa sursa cu strg 5653.in manualul pe care l-am gasit am inteles ca pot regla norma bg-dk din meniu service,dar pe care eu nu am reusit sa-l accesez,daca cineva poate sa ma ajute eu ii multumesc.nu am gasit decat poze cu acest tip de tv .
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: tv barbie lexibook 14 inch model TVDVD1BBGBX

Mesaj necitit de PETRE »

Am gasit pe net:
Menu service ptr.televizoare cu procesor M37160M8H-111FP
Butonul Meniu, şi apoi imediat închidere buton de pe telecomandă. Navigare menu service buton -/--, iesire menu service apasati menu.
tehtronics
Electronist avansat
Mesaje: 118
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 9:07 pm
Localitate: Orastie-HD

Re: tv barbie lexibook 14 inch model TVDVD1BBGBX

Mesaj necitit de tehtronics »

Spune ce mai scrie dupa "m37160m8h" ?
Si o poza cu telecomanda, te rog.
nicu
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Dum Apr 01, 2012 10:09 am
Localitate: fetesti

Re: tv barbie lexibook 14 inch model TVDVD1BBGBX

Mesaj necitit de nicu »

va multumesc mult pentru raspuns,am reusit sa fac televizorul sa aiba sunet.procesorul lui este m 37160m8h-108 fp. sa auzim numai de bine.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4172
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: tv barbie lexibook 14 inch model TVDVD1BBGBX

Mesaj necitit de PETRE »

nu-mi vine sa cred ca nu spui cum ai facut....a mers secventa service?
nicu
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Dum Apr 01, 2012 10:09 am
Localitate: fetesti

Re: tv barbie lexibook 14 inch model TVDVD1BBGBX

Mesaj necitit de nicu »

am intrat in meniu service apasand rapid pe tasta./.. apoi pe tasta de stand-by, a aparut meniul service apoi din sagetile sus jos ce inconjoara tasta meniu tv am selectat pagina sound ctrl ceva de genul-am dat tv-ul proprietarului de azi dimineata si nu mai pot sa zic exact ce scria-
dupa care am bifat pe on bg si on dk si off norma i din sageata din dreapta butonului de meniu .am iesit din meniu cu tasta ./.. si dupa asta tv-ul are sunet pe toate canalele.
Scrie răspuns