Amplificator audio

Totul despre electronica audio
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Amplificator audio

Mesaj necitit de gaby508 »

Salut tuturor nu cu mult timp in urma am construit un amplif pentru fiul meu care functioneaza bine ,un coleg al lui a venit cu o schema de amplif cu mosfet luoata de la altineva si vrea sa i fac un amplif . Spune ca a vazut cum functioneaza si e nemaipomenit , are putere de 35w . eu personal nu am facut niciodata un amplif cu mosteturi si mar interesa o parere de la voi . Oare la simplitatea lui poate debita o putere de 35w ? , ceia ce eu nu cred asa ceva .Atasez mai jos linkul unde e postat schema.
http://www.redcircuits.com/Page123.htm /6/
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Amplificator audio

Mesaj necitit de PETRE »

Mi se pare mult mai bun asta: http://www.redcircuits.com/Page181.htm mai simplu si mai usor de pus in functiune, fara a fi nevoie de reglaje. Chiar si factorul de distorsiuni este mai bun.
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: Amplificator audio

Mesaj necitit de gaby508 »

Dupa cum se spune pe la noi " clientul nostru stapanul nostru " vrea intocmai aceasta schema sa fie realizata . asa gasisem mai multe scheme dar ...... nu si nu . Eu va rog sa mi spuneti daca acest amplif poate furniza 35w dupa cum se spune ca sa nu fiu nevait sa fac si alt etaj de putere . Acesti tranzistori sunt capabili de asemenea puteri ,dvs lucrand mai mult timp cu mosfeturi poate aveti ceva experienta . Multumesc mult .
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Amplificator audio

Mesaj necitit de PETRE »

Avand in vedere ca se cere un traf de 75VA pentru alimentarea ambelor canale, intrebarea pusa nu-si are rostul.
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: Amplificator audio

Mesaj necitit de gaby508 »

Mai fratilor dupa o juma de ora de munca a fost gata etajul final , suna bine dar puterea in jurul a 20-25w /4 ohmi ,zgomot de fond mic ,dupa o jumate de ora de functionare tranzistorii finali la 60 grade ,cred ca pentru cei care vor sal construiasca va fi ceva usor . Bafta tuturor. semnalul de intrare a fost dat de un calculator . Traful este toroidal de la un sisten defect . /32/
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Amplificator audio

Mesaj necitit de PETRE »

Daca nu ai realizat si preamplificatorul, nu l-ai atacat suficient. Este nevoie de 900mV la intrarea etajului final....ori calculatorul nu cred ca scoate atat. Din cauza asta nu ai obtinut cei 30W.
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: Amplificator audio

Mesaj necitit de BUGHIU »

ADMIN scrie:Daca nu ai realizat si preamplificatorul, nu l-ai atacat suficient. Este nevoie de 900mV la intrarea etajului final....ori calculatorul nu cred ca scoate atat. Din cauza asta nu ai obtinut cei 30W.
Corect! Sub schema parti de putere este si cea a amplifului! Doar impreuna ajung la aceea putere de 30w.....
Arbeit macht frei
Scrie răspuns