Problema amplificator boxa activa

Totul despre electronica audio
mircea127
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 28, 2016 1:48 pm

Problema amplificator boxa activa

Mesaj necitit de mircea127 »

Am achizitionat de curand 2 boxe active dB Opera MKII (415) 15" , una din ele este in stare perfecta , dar cealalta a suferit interventii . Problema consta in :
Boxa cu interventii practic nu avea inalte de cand am cumparat-o (suna foarte incet) plus ca avea bubuituri si distorsiuni pe semnal . Am dus boxa la reparat , s-au constatat urmatoarele :
-doua suruburi erau mai lungi , atingeau circuitul si faceau masa
-tweeter-ul era legat pe amplificarea de woofer si pus un filtru pe circuitul acestuia .
-circuitul este intrerupt in unele locuri si a fost tras un fir sau un fir cu rezistor pentru a inchide circuitul .
Problemele de mai sus au fost remediate (s-a schimbat integratul de pe amplificarea tweeter-ului) cu exceptia ultimului punct . Boxa are semnal acum , se aude fara distorsiuni dar mai incet decat cea buna . Tot nu prea se simt inaltele .
As fi recunoscator pentru orice ajutor , cam care piese ar trebui verificate daca semnal este dar nu la puterea normala plus o schema mi-ar fi de mare ajutor !
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Problema amplificator boxa activa

Mesaj necitit de PETRE »

Poti face masuratori prin comparatie intre cele doua canale avand in vedere ca sunt identice. Deasemeni tweeter-ul care nu functioneaza poate fi defect....poti face rocada intre ele pentru o proba.
DjLeco
Utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: Lun Oct 31, 2016 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema amplificator boxa activa

Mesaj necitit de DjLeco »

Daca tweeterul a fost pus pe iesirea de woofer, este posibil sa-l fi deteriorat chiar daca s-a folosit un alt filtru.
Pune niste poze cu ce s-a facut pe acolo.

Ti-am pus o schema de la Opera 415, poate te ajuta.
Fişiere ataşate
OPERA 415 LYRIC Schema Elettrico.pdf
(2.95 MiB) Descărcat de 371 ori
SubBass sub 25Hz NUMAI in compresie. /203/
Scrie răspuns