Teletech RF2125M

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
Avatar utilizator
mihaib
Mester
Mesaje: 147
Membru din: Dum Iul 01, 2012 6:53 pm
Localitate: Bucuresti

Teletech RF2125M

Mesaj necitit de mihaib »

Am primit acest televizor la reparat, sasiu 11AK 30S-2, si fiindca nu am gasit schema exacta a sasiului, am mers dupa schema sasiului 11AK30-2, care este aproape identica cu ce am pe placa de baza.
Dupa ce am depanat placa care avea mai multe fisuri in zona trafului de linii si i-am facut o ,,cura" de electrolitici, am observat urmatoare problema care nu stiu daca este normala.
La schimbarea unui post care are formatul imaginii 4:3 la unul cu 16:9, imaginea este cu lipsa sus si jos 4,5 cm fara a fii deformata.
Daca intru in meniul normal si schimb din 16: 9 in 4:3 imaginea este normala dezvoltata pe tot ecranul.
Intrebarea mea este daca activez modul AUTOMAT nu era normal sa sesizeze singur formatul imaginii, fara a fii nevoit sa fac programarea formatului pentru fiecare program de tv in parte ?
Va multumesc.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Teletech RF2125M

Mesaj necitit de PETRE »

Asa ar fi fost normal insa nu pe toate programele se intampla. La mine singurul pe care imaginea se regleaza automat la ak30 este ProTv.
Avatar utilizator
mihaib
Mester
Mesaje: 147
Membru din: Dum Iul 01, 2012 6:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Teletech RF2125M

Mesaj necitit de mihaib »

Va multumesc, deci trebuie sa stau linistit ca asa se comporta de obicei.
Am crezut ca este o problema aparuta in meniul service, care se poate remedia.
Am intrat acolo dar nu am gasit nimic referitor la detectarea automaat a formatului imaginii.
surubarila
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Mar Noi 13, 2012 12:29 am
Localitate: Prahova

Re: Teletech RF2125M

Mesaj necitit de surubarila »

Va trebui sa intrati in meniul imagine>mod imagine>selectati : auto/4:3/16:9(cum doriti) apoi memorare>OK.Asta la fiecare post TV-ex. ati ales si memorat 4:3 la TVR1 doar el va "tine minte" setarea , treceti la urmatorul s.a.m.d.
Avatar utilizator
mihaib
Mester
Mesaje: 147
Membru din: Dum Iul 01, 2012 6:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Teletech RF2125M

Mesaj necitit de mihaib »

Ok, va multumesc.
Scrie răspuns