LCD Sunny blocat

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
rhoodey
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 20, 2017 2:10 am

LCD Sunny blocat

Mesaj necitit de rhoodey »

Buna , am si eu o problema cu un LCD Sunny SN032LM23-T1, si anume cand deschid televizorul apare un ecran albastru cu 2 icoane, unu cu un difuzor (cu litera L) si un icon mai ciudat. Trimit o poza. Am incercat sa apas pe telwvizor volume down si pe teecomanda butonul display fara nici un efect..
Sfaturi?
Fişiere ataşate
IMG_20170420_021718.jpg
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: LCD Sunny blocat

Mesaj necitit de BUGHIU »

Cred ca e problema de soft,daca telecomanda e ok!! Incercati o rescriere a flash-ului,stergand-ul si apoi rescriindu-l cu aceeasi informatie,dupa ce bineinteles ,in prealabil ati salvat continutul flash-ului .....si daca nu are rezultat,probabil doar un soft corespunzator dupa tipul de panel si PCB, rezolva problema..... /207/
Arbeit macht frei
rhoodey
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 20, 2017 2:10 am

Re: LCD Sunny blocat

Mesaj necitit de rhoodey »

Multumesc pentru raspunsul rapid, Telecomanda e ok,. Puteti eventual sa srieti care sunt pasii, cum trebuie efectuata rescrierea flashului? Manual la televizor din pacate nu am.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: LCD Sunny blocat

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Primul pas ar fi să aveți un inscriptor, de exemplu ”Postal 3” , după aceea e simplu...
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: LCD Sunny blocat

Mesaj necitit de BUGHIU »

....si pe linga ce v-a sugerat colegul Luci,v-ar mai trebui si statie de aer cald sa puteti dezlipi/lipi memoria flash.....!! Merge si cu pistol/ciocan de lipit dar mai cu grija...... /203/
Arbeit macht frei
Scrie răspuns