IRIDER 21R180

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
vizicon
Utilizator nou
Mesaje: 50
Membru din: Joi Iun 28, 2012 8:58 pm

IRIDER 21R180

Mesaj necitit de vizicon »

Domnilor acest tv nu vrea sa funcționeze sunetu când e folosit pe antena ,în rest pe AV sau euroscart este OK
Am controlat toată zona din partea de sunet ,am schimbat și ci tda934.1,alte dâmburi ,am pus și memorie cu FF ,dar sunet la fel cu zgomot ,fără claritate .
Poate un coleg sa lovit de acest defect.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: IRIDER 21R180

Mesaj necitit de PETRE »

ceva filtre ceramice FI 5,5Mhz...ma gandesc ca este setata corect norma de sunet in meniu, respectiv BG
vizicon
Utilizator nou
Mesaje: 50
Membru din: Joi Iun 28, 2012 8:58 pm

Re: IRIDER 21R180

Mesaj necitit de vizicon »

Are norma bg-dk,filtre,tz,controlat oscilatoru total,am schimbat și tuner ,filtru 39,9 nu vrea și pace,nici când a apărut prima oara tv cu norma BG și bobinam bobina +tatonare condensator pentru modificare în DK-BG,nu ma-m chinuit atât.
Dar uite ca se poate și acum sa găsești defecte de sunet sa-ți dea dureri de cap.
MULȚUMESC.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: IRIDER 21R180

Mesaj necitit de PETRE »

Are bobina de CAF? regleaza usor cu o surubelnita nemetalica.
Avatar utilizator
nicumicu
Electronist avansat
Mesaje: 438
Membru din: Mar Iun 12, 2012 10:41 am
Localitate: Bacau
Contact:

Re: IRIDER 21R180

Mesaj necitit de nicumicu »

Incearca asa:Telecomanda -> tastati in ordine: MENU, 6, 4, 8, 3 -> pe ecran apare M -> apesi tasta LACAT si imediat tasta 6 (astfel poti accesa pagina 6) -> pe ecran apare o lista cu 16 rubrici -> problema se remediaza din reglajele efectuate la punctele 8 si 9 (in functie de varianta de soft al procesorului, incercati la punctele 8 si la 9 sa schimbai valorile) -> iesirea din service se face cu tasta Stand-By.
vizicon
Utilizator nou
Mesaje: 50
Membru din: Joi Iun 28, 2012 8:58 pm

Re: IRIDER 21R180

Mesaj necitit de vizicon »

MULȚUMESC d-n NICU,momentan la-m tras pe dreapta ,alte urgenta,maine poate din nou îl pun pe masa.
Scrie răspuns