TV AKAI LT 2601 AB

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
vasile60
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iul 20, 2012 8:51 pm

TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de vasile60 »

Buna ziua.Am un tv Akai LT 2601 Ab la reparat care a venit cu urmatorul defect : benzi colorate diferite ca marime dar si culoare care i-si schimbau pozitia pe panel.Asta timp de 25-30 minute dupa care aparea imaginea corecta si tv functiona.Am gasit la verificare in sursa 17 PW26-1 doi condensatori umflati,470 uf/35 volti.( c 931 si c 961 )Dupa inlocuire a aparut imaginea ,imediat dar a ramas blocata.Fix ca un tablou (fottografie).In timp imaginea se albeste si dispare dupa care apar iar dungile verticale colorate care i-si schimba dimensiunile ,culorile si pozitiile.Dupa cca 1-2 ore apare iar imaginea dar sta blocata si dispare...Curios este ca inainte de inlocuire condensatori mai aparea imagine,acum insa nu.Tensiunile corespund toate conform schemei de la sursa.Banuiala mea este ca defectul ar proveni din T-con .Are cineva date despre acest modul ? Multumesc.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de PETRE »

Cel mai nenorocit defect, practic poate fi din orice incepand de la lipiturile procesorului pana la display.
Nu ai spus ce mainboard ai si ce t-con.
vasile60
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iul 20, 2012 8:51 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de vasile60 »

Buna seara.Inca nu am ajuns la Tcon pentru ca spre deosebire de alte tv acesta este (Tcon) sub rama de metal la panel.Din lipituri nu este pentru ca le-am inspectat cu microscopul electronic si nu am gasit nimic.Main board,---17MB35-1.
vasile60
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iul 20, 2012 8:51 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de vasile60 »

Defect rezolvat.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de PETRE »

daca ne spuneai si cum s-a rezolvat dadeam o bere /203/
vergil
Utilizator nou
Mesaje: 36
Membru din: Dum Oct 13, 2013 5:29 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de vergil »

Secret .
vasile60
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iul 20, 2012 8:51 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de vasile60 »

Nu este secret.https://www.youtube.com/watch?v=SZHjzGaemGM
Ultima oară modificat Dum Noi 19, 2017 9:48 am de către vasile60, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de PETRE »

Eram curios ce ai facut concret.
Sa stii ca pe un forum, asa cum astepti informatii, tot asa trebuie sa oferi din experienta proprie.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Nu e secret, dar pune poze de pe net, cred că- văr cu celălalt care nu știa care-i TCON și Mainboard-ul , dar după aia ”rezolva” driverul lateral cu niște fire care-și schimbau culorile...
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
vasile60
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iul 20, 2012 8:51 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de vasile60 »

Daca citesti prima postare cu descrierea defectului,vei vedea ca filmuletul pus de mine explica exact modul in care se poate rezolva problema si am rezolvat-o.Defectul l-am gasit descris in lucrarea La biblia del lcd y plasma (ing. Alberto Picerno) care are foarte multe lucrari dedicate modului de functionare lcd,plasma led,etc dupa care am gasit acest filmulet .Inaintea filmuletului am explicat ca din 80 de vizualizari singurul care a comentat a fost domnul Petre care a spus ca defectul poate fi complex.Am sters postarea si am pus clipul din care si altii ,care se confrunta cu acest defect ,pot gasi rezolvarea.Comparatia ca sint ca ala care nu stia ce e ala Tcon si mainboard si punea fire.....mi se pare deplasata si ma intreb de ce ai comentat acum si nu inainte ,sa dai un raspuns.Sa stii ca si in Moldova sunt oameni care stiu meserie chiar daca mai intreaba cate ceva pe forum.Dar sunt fairplay si i-ti dau dreptate.Esti cu un an mai mare decat mine (cred) si esti din Cluj Napoca.
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de ANDRASONI »

În primul rând ,pe la noi ,pe la Cluj (se pare că aveți o oroblemă cu orașul) , nu ne ”tutuim” de la prima conversație, este o chestie de bun simț.În ceea ce privește ”soluția” de depanare , o cunoșteam de mult, dar deoarece este ceva ce nu este de durată (display-ul oricum este compromis) m-am abținut să o recomand și nu dau soluții care nu sunt ok, puteți vedea asta dacă aveți curiozitatea să urmăriți postările mele.Cât despre competența în funcție de zonă, nu am nici o problemă și mă interesează foarte puțin, spre deloc.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
telibancatalin
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mai 31, 2012 8:29 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de telibancatalin »

Domnule vasile60 si domnul Petre si domnul ANDRASONI au dat raspunsuri pertinente si de bun simt. Pentru defectul prezentat nu cred ca ar fi trebuit interogare pe forum (era clar simptom de display). Ar fi fost ok sa rezolvati situatia singur si atunci putea fi si 'secret'. Sa vezi un filmulet facut de altul, sa reproduci situatia , si sa-ti arogi merite asta nu cred ca este meserie (asta putea sa o faca si un copil la casa pionerului).Cum a remarcat domnul ANDRASONI a-ti facut o carpeala...asta nu este depanare de display.Solutia pentru lipirea benzilor nu este la indemana oricui (vezi youtube la chinezi). Solutia cu refacere trasee cu 'fire' este ok unde se poate. Aici displayul este compromis si defectul va aparea din nou. Personal nu fac acesata interventie iar daca clientul insista nu percep tarif.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: TV AKAI LT 2601 AB

Mesaj necitit de PETRE »

Eu zic sa ne calmam un pic. Omul a rezolvat tv-ul, ne-a spus cum a facut....macar a fost capabil sa caute rezolvarea, ceea ce nu multi sunt in stare si pun intrebari despre orice banalitati fara a se obosi sa caute sunguri.
Subiect inchis.
Încuiat