Adaptare difuzoare

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
troglo
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Noi 05, 2016 5:48 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Adaptare difuzoare

Mesaj necitit de troglo »

As dori sa adaptez impedanta unor boxe(chinezarii) care au 5 Ohmi cu iesirea audio a unui TV care este de 12 Ohmi ! Intrebare: Nu cred ca gasesc o impedanta echivalenta(diferenta 5>12 Ohmi),as putea sa o inlocuiesc cu o rezistenta? Repet,nu e vorba de calitatea sunetului,pur si simplu vreau sa fac iesirea audio din TV pe niste boxe(chinezarii)! Multumesc. /55/
Salutare ! /56/
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Adaptare difuzoare

Mesaj necitit de PETRE »

merge pusa o rezistenta...caz in care aceasta va deveni consumator
troglo
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Noi 05, 2016 5:48 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Adaptare difuzoare

Mesaj necitit de troglo »

D-le Petre,am inseriat boxele de (5 Ohmi,cu o rezistenta de 10 Ohmi..ca sa ajung(aprox.) la 12 Ohmi ! Problema este alta,la TV-ul asta,LED-UH 4000AW nu pot auzi nimic..??Deci,din meniu am selectat ''difuzoare exterioare'',am conectat boxele..nimic..?? Oare trebuie boxe cu amplificator propriu?? Pe iesirile audio(mufe marcate..am incercat dar...nimic ! Eu ma gandesc(in caz ca nu gasesc o alta varianta sa folosesc pur si simplu un comutator cu preluarea semnalului direct de pe dif-uri si redirectionarea lui unde e necesar..).Stiu ca e ..inestetic dar...problema ar fi ..rezolvata !! Sau ..nu??
Salutare ! /56/
AVRAM DORU MARIUS
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Feb 24, 2018 6:02 pm

Re: Adaptare difuzoare

Mesaj necitit de AVRAM DORU MARIUS »

Eu zic sa consultati manualul de utilizare al aparatului, iar apoi sa stabiliti care ar fi solutia corecta. Mufele de iesire pentru difuzoare exterioare de care spuneti, cum sint ? Sint cu decuplare difuzoare interioare, sau sint surse de semnal AF ? Cred ca ar fi bine sa mai vedeti in manual. Puneti toate informatiile aici si sigur se va gasi solutia corecta.

Va salut si succes

DM Avram
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4171
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Adaptare difuzoare

Mesaj necitit de PETRE »

Cred ca problema este alta, nu a spus de la inceput despre ce aparat este vorba. Fiind un tv led, etajul final audio este unul in clasa D....nu stiu daca merge treaba cu rezistenta inseriata cu difuzorul
troglo
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Noi 05, 2016 5:48 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Adaptare difuzoare

Mesaj necitit de troglo »

D-le Petre: Este vorba de un LED Samsung UE 28 H 4000 AW..! Pe iesirile de dif-uri aux,am incercat varianta(cu rezistenta serie..),Bineanteles,niciun rezultat...adica,nu se aude ..nimic! Inainte sa-l arunc(chiar ieri i-am schimbat cele 3 barete cu LED-uri,ma gandeam sa pun un comutator 2x2 pozitii,direct pe iesirea difurilor..! Dar..as vrea sa folosesc mufele existente..bineinteles dupa ce le izolez de restul placii(intrerupt trasee),am nevoie de ele mai mult ca si suport mecanic,pt a putea cupla boxele...semnalul vine in functie de ...comutator,adica,dif.intern/extern..! Ar trebui sa mearga,desigur,cu actionarea comutatorului..! Volumul va fi controlat din tlc. TV-ului..! Teoretic...ar trebui sa FUNCTIONEZE ! Sau..nu??
Salutare ! /56/
Scrie răspuns