TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
electronistamator
Utilizator nou
Mesaje: 52
Membru din: Lun Oct 19, 2015 5:44 pm

TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de electronistamator »

Buna ziua!Domnilor, am acest tv cu urmatoarea defectiune: Pleaca din ST BY cu 5 clipiri ,apare imaginea si sonorul(5-6 secunde) dupa care se intuneca ecranul, ramanand numai sonorul.Din telecomanda pot schimba programele,volumul,mute. Nu imi schimba HDMI, AV,TV. Pt inalta are 2 invartoare:-dreaptaITW--EE26-M(D)Rev0.1 6632L-0320A LC260WX2. -stangaITW-EE26-S(D)Rev0.1 6632L-0321A LC260WX. Placa de baza este AM0005-BAC. Invertoarele nu sunt identice in sensul ca pe cel din dreapta am 2 intrari in plus(A.Dim. si Bl. on Of)Am gasit taiat firul de la A.Dim. Ma puteti ajuta cu o sugestie?
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de PETRE »

masoara ohmetric secundarele trafurilor invertoare prin comparatie intre ele....s-ar putea unul sa fie intrerupt
electronistamator
Utilizator nou
Mesaje: 52
Membru din: Lun Oct 19, 2015 5:44 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de electronistamator »

Transformatoarele sunt bune ,au cate 96 ohmi fata de masa.De la ele pleaca cate un singur fir la lampi.Am spus ca initial pt.5-6 secunde am imagine corecta.Posibil un cotrast prea puternic.Cand am imagine corecta pe invertorul din dreapta se aprinde un LED rosu.Stie cineva cat trebuie sa fie tensiunea pe Bl. On/off pt. a funvtiona? Eu am 3,2.Ce s-ar putea intampla daca as taia intrarea si as forta in 0 prin 100 ohmi?Banuiesc ca intervine o protectie.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de PETRE »

O alta cauza a intrarii in protectie a invertoarelor ar putea fi uzura lampilor de neon.
electronistamator
Utilizator nou
Mesaje: 52
Membru din: Lun Oct 19, 2015 5:44 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de electronistamator »

Nu am desfacut niciodata un panel.Se pot inlocui sau exista o alta solutie? Nu mi-au trecut prea multe de genul asta prin mana.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de PETRE »

Pentru a verifica daca exista un consum eronat, trebuie anulata pentru o proba protectia invertoarelor....aceasta treaba o poate face un depanator experimentat care are tv-ul in fata, in nici un caz pe forum.
electronistamator
Utilizator nou
Mesaje: 52
Membru din: Lun Oct 19, 2015 5:44 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de electronistamator »

Banuiesc ca insumarea protectiilor pt. invertoare este pe Bl. on/of iar pe A Dim este controlul luminozitatii. Imi poate confirma cineva acest lucru?
electronistamator
Utilizator nou
Mesaje: 52
Membru din: Lun Oct 19, 2015 5:44 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de electronistamator »

Ma poate ajuta cineva cu schema de la acest invertor? ITW-EE26-M(D)Rev0.1 6632L-0320A LC260WX2
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Sunt invertoare Master-Slave , nu aveți nici o treabă cu ”Bl. on/of ” și nu se ”însumează” nimic.Protecția o face integratul controller , aici de regulă cel de pe ”master”.O soluție bună și verificat ar fi înlocuirea celor două cu un invertor normal (cu două trafuri și ieșire pe două fire) sau transformare pe backlight LED- asta necesită cunoștințe temeinice de electronică și experiență și este destul de costisitoare.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
electronistamator
Utilizator nou
Mesaje: 52
Membru din: Lun Oct 19, 2015 5:44 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de electronistamator »

Domnul Lucian singura mea preocupare este sa nu creez probleme pentru cel ce va interveni dupa mine! In ceeea ce priveste chestiile cu cu "master slave(sclav stapan )imi sunt arhicunoscute pt. ca din astea am iesit la pensie.V-am solicitat ajutorul pt. ca sunteti mult mai experimentati in depanari Radio TV! Nu stiu ce este in spatele acelui Bl.ON.Of. Daca nu am schema originala nu am de unde sa stiu ca este un si nu, un sau , un sau exclusiv ,sau nu,sau un simplu inversor!! Nici dupa On/ of nu stiu ce urmeaza! Ca atare nu consider ca "insumare" este chiar un cuvant deplasat de la ceeea ce vreau sa exprim !Oricum de la dumnevoastra , de la Petre , Bughiu, Nicu Micu asteptam indicatiile!!
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Ne-ați băgat în porți logice și susțineți că pe acolo se însumează nu știu ce.Știm și noi ce sunt acestea, dar n-au nici o treabă cu invertorul.Pentru început spuneți-ne cu ce integrate controller sunt echipate cele două module ca să vedem ce se poate face.
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
electronistamator
Utilizator nou
Mesaje: 52
Membru din: Lun Oct 19, 2015 5:44 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de electronistamator »

Buna seara! Revin cu acest tv.(Am fost plecat o perioada.) Incerc sa atasez niste poze(daca reusesc) poate va sugereaza vreo idee. Circuitele cu care sunt echipate invertoarele:-AG2HB FDS 8958A =2buc.(laterale); AG2BJ FDS 8958A=2buc. (in mijloc) ,A358F 618, A393F 610 , OZ9936ICN 52353611T 0614A1; plus un led rosu care se aprinde cand se vede imaginea.Acest invertor se alimenteaza cu +24V(5fire+ 5fireGND) La pinul11 =BL On/Off, la pinul 12 A.dim.De la acest invertor se cupleaza cu al doilea printr-o banda cu 11 trasee. Mai pleaca o banda cu 4 trasee la T-con(banuiesc ca ala so numi T-con) Al doilea invertor are numai primele 4 integrate, aceiasi alimentare 24V, banda cu 11 trasee care vine de la celalalt si atat.
Fişiere ataşate
20180205_151005.jpg
20180205_151005.jpg (2.55 MiB) Vizualizat de 8386 ori
20180205_130608.jpg
20180205_130608.jpg (2.37 MiB) Vizualizat de 8386 ori
Avatar utilizator
BUGHIU
Electronist avansat
Mesaje: 846
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:31 pm
Localitate: Oradea

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de BUGHIU »

Posibil neoane cu probleme....contact defectuos la cuple sau cum zicea si admin....neoane ''obosite''...!! Cautati pe ''goagle'' anulare protectie la OZ9936ICN si daca credeti ca reusiti urmati indicatiile de pe forumul http://www.dtforum.info/index.php?topic=104328.0
Arbeit macht frei
electronistamator
Utilizator nou
Mesaje: 52
Membru din: Lun Oct 19, 2015 5:44 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de electronistamator »

Va multumesc la toti pentru sugestii! Nefiind depanator profesionist e primul de genul asta in care m-am uitat.Intradevar am gasit rezolvarea pe Elforum si pe inca alte situri straine. Solutia: Am dezlipit pinul1 de la OZ9936INC. L-am ridicat de pe circuit si am lipit la el 2V culesi de pe un semireglabil de 10K conectat intre masa si pinul 6 (alimentarea integratului controller OZ9936)As fi preferat sa gasesc schema invertorului pentru a incerca o interventie in zona protectiilor. S-ar parea ca e o defectiune curenta ca umbland prin situri am vazut-o rezolvata in acelasi mod de mai multi depanatori.Succes tuturor!!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: TV. PROSONIC Model NO: FRAME26FP

Mesaj necitit de PETRE »

Bravo!! /202/
Încuiat