Receptor satelit Dolce

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
AVRAM DORU MARIUS
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Feb 24, 2018 6:02 pm

Receptor satelit Dolce

Mesaj necitit de AVRAM DORU MARIUS »

Buna ziua,

Acest receptor a venit nefunctional. Am gasit 90%din condensatorii electrolitici din sursa uscati. I-mm schimbat tot, acum sursa scoate toate tensiunile corecte, insa pe afisajul frontal apare P35 si nu se poate schimba. Trece decit din ON in OFF si atit. Cind comuta pe ON si are mufa scart bagata, arata pe ecran un meniu in care spune lipsa semnal (este normal pentru ca eu nu am legatura la LNB).Nu apare nici ceasul. Sa aiba cumva butoanele frontale blocate, sau este este el blocat ?. Poate cineva sa ma ajute cu informatii ?

Multumesc

Cu stima

DM Avram
valentingorgice
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 21, 2018 10:22 pm

Re: Receptor satelit Dolce

Mesaj necitit de valentingorgice »

Din câte cunosc (și am lucrat ca agent de teren la Telekom ) p35 va apare din lipsa semnal. Antena dereglata, lipsa continuitate cablu coaxial sau lnb defect.Succes
valentingorgice
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 21, 2018 10:22 pm

Re: Receptor satelit Dolce

Mesaj necitit de valentingorgice »

Cu scuzele de rigoare. Dacă nu îl aveți legat la lnb asa o sa va arate permanent.
AVRAM DORU MARIUS
Utilizator nou
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Feb 24, 2018 6:02 pm

Re: Receptor satelit Dolce

Mesaj necitit de AVRAM DORU MARIUS »

L-am legat si la LNB care este sigur bun. Ramine tot pe P35. Nu face nici un fel de comenzi din telecomanda. Din spusele proprietarului, trebuia ca in momentul in care actionam comanda OFF, trebuia ca in stinga jos sa apara un led rosu, iar ceasul sa fie afisat. In situatia de care va vorbesc, la actionarea comenzii OFF, din telecomanda sau frontal, ramine P35 afisat, imediat linga el in dreapta apare sigla de la ON/OFF adica (cercul cu I in el), si atit. Nu apare led rosu aprins in stinga jos, nu apare nici un fel de meniu, este ca si cind ar fi blocat. Am masurat si am tensiunea de 13,6 V pe iesirea spre LNB. Alte comenzi nu face. Teoretic, daca are toate tensiunile OK, ar f.i trebuit sa intre sa afiseze MENU si mai departe sa-mi spuna ca nu are semnal. Cred totusi ca in MB este ceva.

Multumesc pentru interventii
Scrie răspuns