Defect tv arctic sasiu E1

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
NG-ELECTRONIC
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 16, 2019 4:56 pm

Defect tv arctic sasiu E1

Mesaj necitit de NG-ELECTRONIC »

Acest tv a venit cu memoria alterata, dupa rescriere si functionare de vreo 3-4 ore imaginea a disparut, sunet normal, tensiuni ok, filament aprins, regland din ug2 apare un rastru dar imagine ioc,ceva anormal este incalzirea ci BV tda8357j. Daca decuplez tensiunea de alimentare al BV-ului(45v) apare dunga orizontala,suspectez BV defect,o parere va rog. Multumesc.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Defect tv arctic sasiu E1

Mesaj necitit de PETRE »

daca apare rastrul nu poate fi din cadre (BV)
rafa toate lipiturile la procesor/multifunctional....trebuie dat ecranajul la o parte, poti sa nu-l mai pui
atentie la eventuale pene de contact/lipituri reci
eventual rescrie memoria cu acest dump pe care eu l-am pus de n ori: viewtopic.php?t=2589
NG-ELECTRONIC
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Dum Iun 16, 2019 4:56 pm

Re: Defect tv arctic sasiu E1

Mesaj necitit de NG-ELECTRONIC »

Sunt dezamagit de mine Petre, am verificat tot, refacut lipituri, verificat tensiuni, schimbat condensatori, am inlocuit si ci BV(ca am dat 39 lei pe el)si dupa 10 min sa dus dracu integratul, inainte sa cedeze imaginea sa strans de jos si peste imagine au aparui ceva dungulite asemenea unor descarcari, verificat si bobina deflexie scoasa afara si verificat vizual si ohmetric este ok , doar ramane traful de linii sa aiba ceva descarcari, sunt confuz nu stiu de unde sa incep. Orice sfat poate sa fie de folos.
Scrie răspuns