Defect penibil cadre sasiu 11ak30

Comunitatea depanatorilor TV incepatori sau avansati
petre67

Defect penibil cadre sasiu 11ak30

Mesaj necitit de petre67 »

Toate tensiunile perfecte inclusiv alimentare cadre buna, dar imaginea este desfacuta pe verticala doar 5cm pe mijlocul ecranului.
Oricine s-ar repezi la electrolitici si daca nu, ar schimba integratul din cadre, lucru care nu este incorect pana la urma.

Se descopera in fine dioda D602 (1N4007) defecta chiar daca da bine pe aparat inclusiv pe instrument analogic.
dan-a2
Mester
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 10, 2011 2:07 pm
Localitate: PH

Re: Defect penibil cadre sasiu 11ak30

Mesaj necitit de dan-a2 »

petre67 scrie:Toate tensiunile perfecte inclusiv alimentare cadre buna, dar imaginea este desfacuta pe verticala doar 5cm pe mijlocul ecranului.
Oricine s-ar repezi la electrolitici si daca nu, ar schimba integratul din cadre, lucru care nu este incorect pana la urma.

Se descopera in fine dioda D602 (1N4007) defecta chiar daca da bine pe aparat inclusiv pe instrument analogic.
Daca i-mi permiteti mai adaug si eu un defect la baleiaj vertical : imagine desfasurata aproape corect(o idee mai mare ,care se putea rezolva cu meniu service ) si o dungulita subtire alba pe centru : dupa schimbarea a toti cond.electroliticii >acelasi defect care si-a revenit la normal prin schimbarea lui TDA 8174 aw
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: Defect penibil cadre sasiu 11ak30

Mesaj necitit de ANDRASONI »

petre67 scrie:Toate tensiunile perfecte inclusiv alimentare cadre buna, dar imaginea este desfacuta pe verticala doar 5cm pe mijlocul ecranului.
Oricine s-ar repezi la electrolitici si daca nu, ar schimba integratul din cadre, lucru care nu este incorect pana la urma.

Se descopera in fine dioda D602 (1N4007) defecta chiar daca da bine pe aparat inclusiv pe instrument analogic.
Nu cred ca tensiunile pe integrat erau chiar bune,( mai ales cea din catodul diodei D602, spre integrat), oricum acest defect este tipic si destul de cunoscut pt sasiul 11AK30. De la Cluj, numai bine!
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
Scrie răspuns