Eroare aer conditionat / defecte

S-a stricat masina de spalat? Mai ia-ti o nevasta!
freon112
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 21, 2016 12:24 am

Eroare aer conditionat / defecte

Mesaj necitit de freon112 »

As vrea sa prezint persoanelor interesate in special din Bucuresti si judetul Ilfov dar si celorlalti, sintacma de "eroare aer conditionat". Stim bine ca aerul conditionat care il avem montat pe perete il folosim in peste 80% din cazuri doar vara. El se poate folosii si iarna pe cald dar nu mai face fata daca afara ajuge temperatura sub -5 grade cesius. Erorile cele mai intalnite sunt E1, E2, E3, E4, E5. Aceste erori sunt specifice aparatelor de tip on off. Un aparat de tip on off este cel mai simplu aparat, care se poate repara cu costuri relativ mici ( in jur de 200 lei ) fata de un aparat cu tehnologia inverter la care pretul unei reparatii poate ajunge si la 600 lei.
Eroarea E1 reprezinta malformatia legata de senzorul interior termostatic. In unele cazuri poate fi si o problemema ascunsa pe placa electronica.
Eroarea E2 reprezinta problema ntc 2
Eroarea E3 reprezinta probleme la unitatea exterioara/ senzor / degivrare.
Eroarea E4 reprezinta eroare suprapresiune
Eroarea E5 reprezinta de regula scurgere de gaz. Si aici este nevoie sa se efectueaze incarcarea cu freon.
http://www.incarcare-freon-bucuresti.ro
Va multumesc si o sa revin si cu alte postari. /203/
Fişiere ataşate
img1.jpg.jpg
img1.jpg.jpg (66.72 KiB) Vizualizat de 51598 ori
Avatar utilizator
FlorinBunea
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 1:49 pm

Re: Eroare aer conditionat / defecte

Mesaj necitit de FlorinBunea »

Salutare.

Eroare E3 aer conditionat Hyundai Digital 18000 BTU.
E3 - circuit intrerup senzor temperatura.
In cazul meu am masurat senzorul de temperatura la UI si nu am constat nici o problema. Cand am vrut sa masor la UE am observat ca aveam un fir intrerup din mufa de legatura. Am refacut legatura si aerul functioneaza ca inainte.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Eroare aer conditionat / defecte

Mesaj necitit de PETRE »

Incredibil, acest subiect a facut in trei luni peste 13000 vizualizari. @freon112 recomand sa pui link-ul in semnatura si te asteptam si cu alte sfaturi.
Spor!
Scrie răspuns