Schema microfon Statie President Harry I

CQ de YO si totul despre undele radio
eko2001ro
Utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 17, 2014 10:52 am

Re: Schema microfon Statie President Harry I

Mesaj necitit de eko2001ro »

Eu o alimentez cu 13.5V (un alimentator de casa) dar daca leg plusul si minusul la statie si masor apoi cu ce tensiune o alimentez primesc la borne 21V... Ceva imi baga tensiune mai mare inapoi in alimentatorul meu. Pe schema atasata pe prima pagina sunt cerculete cu rosu pe traseul pe unde ar trebuii sa am tensiunea de alimentare (13.5V). Pe tot traseul eu am 21V
eko2001ro
Utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 17, 2014 10:52 am

Re: Schema microfon Statie President Harry I

Mesaj necitit de eko2001ro »

O sa merg la masina cu statia desfacuta si sa masor si atunci ce tensiune am. Revin cu detalii
.
eko2001ro
Utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 17, 2014 10:52 am

Re: Schema microfon Statie President Harry I

Mesaj necitit de eko2001ro »

Am verificat statia pe masina. Am tensiune normala pe tot circuitul de alimentare dar L7808 tot se incalzeste foarte tare. Se pare ca statia nu emite nimic, am dat o tura cu masina prin oras si nu ma auzit nimeni. Eu aud dar foarte prost pe altii. Problema cu receptia sa zicem ca poate fi din cauza antenei dar de emis cred ca este ceva din statie. Acel tranzistor de emisie C2166 cum se poate verifica?
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Schema microfon Statie President Harry I

Mesaj necitit de PETRE »

treaba cu antena este si mai pretentioasa la emisie.....eu zic sa o lasi....sa vede ca nu ai experienta deloc.....eu unul n-am timp sa te invat sa verifici tranzistori
poate ajuta asta: http://powerforum.ro/viewtopic.php?f=65 ... stor#p5643
eko2001ro
Utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 17, 2014 10:52 am

Re: Schema microfon Statie President Harry I

Mesaj necitit de eko2001ro »

O sa merg cu statia la cineva sa o verifice. Multumesc pentru ajutor domnule vioreldascalu
Scrie răspuns