Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

CQ de YO si totul despre undele radio
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PETRE »

Sunt mai multe variante de receptor sincrodina cu TAA 661 pe internet, dar nu am vazut nicaieri acesta varianta mult mai simpla, cu cel putin aceleasi rezultate.

Inductantele L1 si L2 sunt identice, sunt construite pe carcasa tip oala de ferita folosite in modulul de sunet al televizoarelor alb-negru romanesti, contin 6 spire cupru emailat 0,1mm.

Semnalul audio poate fi preluat de pe C5 si introdus in orice fel de amplificator, de exemplu acesta poate fi introdus in calculator. Folosind corectorul de ton al placii de sunet se poate regla foarte eficient banda de trecere a semnalelor receptionate, implicit va creste selectivitatea.
Fişiere ataşate
receptor 80m.JPG
PINTI
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 27, 2011 9:49 am

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PINTI »

Buna seara.Fiind prima mea postare pe acest forum (m-am inscris astazi), poate nu ar trebui sa incep cu o critica, dar consider ca este necesar sa fac o precizare. Cele doua bobine ale receptorului mai sus mentionat nu sunt realizate pe oale de ferita ci pe carcase cu diametrul de 6mm prevazute cu miez reglabil. Acestea se pot recupera (dupa cum a spus si ADMIN) din modulul FI sunet sau modulul cale comuna de la TV AN romanesti. Felicitari pentru deschidera acestui site.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PETRE »

Multumesc pentru felicitari.
Eu am construit acest receptor, il mai am si acum, mi-a functionat perfect din prima si este exact cu carcasele din descriere. Carcasele tip oala de ferita sunt mai bune deoarece confera circuitului oscilant un factor de calitate foarte bun. Deoarece il am la servici sper sa nu uit sa iau apratul foto la mine sa pun o poza.
PINTI
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 27, 2011 9:49 am

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PINTI »

Lucrez in depanare Radio-TV de cca. 35 de ani, dar foarte rar am intalnit FI sunet realizat cu bobine confectionate pe oala de ferita. Nu cred ca Electronica Pipera sau Tehnoton Iasi a relizat asa ceva. Am lucrat la Intreprinderea de Ferite Urziceni destul de mult timp si ar fi trebuit sa stiu acest lucru deoarece noi livram tot ce era ferita pentru bunurile de larg consum. Intr-adevar s-au comercializat pe piata romaneasca unele receptoare TV alb-negru de productie URSS sub diferite denumiri care, unele, erau realizate cu oale de ferita in FI sunet.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PETRE »

Este o neintelegere: este vorba despre carcasele bobinelor de la intrarea in frecventa intermediara sunet la tv-urile alb negru, daca iti aduci aminte au carcasa metalica si sunt asemanatoare cu cele de frecventa intermediara 455khz din radiourile romanesti, dar sunt un pic mai mari si cred ca si ferita are alte proprietati.
PINTI
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 27, 2011 9:49 am

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PINTI »

Postand " oale de ferita " m-am gandit la cu totul altceva. Acum am inteles ce ai vrut sa spui. Era aceiasi " Marie" dar cu alta palarie sau mai bine zis cu o carcasa metalica. Cu stima.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PETRE »

Iata si poza promisa, am folosit chiar un modul FI sunet din tv-urile alb negru. Montajul a fost montat intr-o carcasa de radio GOLF (Gloria), am avut sursa de alimentare si final audio de-a gata, precum si condensator variabil cu demultuplicarea aferenta.
Functioneaza ireprosabil.
Fişiere ataşate
tn_DSCF0063.jpg
PINTI
Utilizator nou
Mesaje: 31
Membru din: Joi Oct 27, 2011 9:49 am

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PINTI »

Intr-adevar este un modul FI-sunet de la un TV alb -negru cu 2 CI. M-am gandit atunci, la prima citire a modului de realizare a montajului, la acele oale avand denumirea interna la Ferite Urziceni de " miezuri oala perechi de ferita" formate din doua jumatati, avand o carcasa de plastic pentru bobinaj . Bobinele de la Fi sunet si cele de 455kHZ se realizeaza pe miezuri de tip " mosor" fiind acoprite si totodata acordate de "oale de ferita filetate", totul inchis intr-o carcasa metalica. Vezi firma TOKO Japonia.
Ideia de a folosi CV. si AAF. de la un RR. Gloria scos din uz este de salutat.
Inca odata cer scuze de confuzia creata. Stima
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PETRE »

Nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru nimic, eu am fost de vina ca nu am pus poza din prima.
Si pana la urma d'aia este forum pentru ca sa dezbatem.
Si nu in ultimul rand, haideti cu totii la concursul ala, premiile asteapta ca sa fie date.
IOAN
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 21, 2013 1:29 pm

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de IOAN »

Mare bucurie ca exista acest forum pe care se poate comunica.Pentru ce va deranjez Dle Admin. Am facut acest receptor 80m dupa Tehnium (minunata revista)dar nu am auzit nimic, doar flueraturi,fisait.Mentionez ca stau la bloc etaj unu.Am folosit priza de pamant caloriferul,iar ca antena un cablu ce este montat pe langa bloc (este pe langa perete si vine de la etaj patru). Din experienta dvs. este de vina aparatul sau antena (neavand alta posibilitate in prezent)Daca puteti sa-mi sugerati problema tehnica pentru aputea functiona.Increzator in raspunsul dvs.va multumesc.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de PETRE »

Reglajele se fac seara cand apare traficul in aceasta banda.....in timpul zilei propagarea in 80m este foarte proasta si aproape nu exista trafic.
Ar fi bun un frecvetmetru pentru reglajul corect al oscilatorului dar pentru un cunoscator al benzii aproape ca nu este nevoie.
Antena nu este pusa bine pe langa perete....ideal ar fi un fir de cupru de 20m cu care sa pleci de la fereastra pana la un bloc vecin sau un stalp, un copac etc.
IOAN
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 21, 2013 1:29 pm

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de IOAN »

Multumesc ptr.promptitudinea raspunsului.Ca sa montez o antena orizontala, nu am posibilitatea, deoarece nu am blocuri in fata,de care sa ma leg, fiind o ,,piata "(o intersectie foarte mare ).Deci daca nu am antena corespunzatoare nu pot avea si rezultate.Inca o data multumesc pentru raspuns.
puriu
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 02, 2014 2:03 pm

Re: Cel mai simplu receptor pentru banda de 80m

Mesaj necitit de puriu »

Schema din "Tehnium" este prea generala, merge pe toata banda US. Pentru 80 m circuitul de intrare trebuie sa fie un filtru cu doua LC cuplate, acordat fix pe banda 3,5 - 3,8 MHz. Oscilatorul trebuie sa aiba un variabil mic cu aer (de la unele blocuri UUS) in paralel cu un condensator fix, astfel incat sa acopere numai banda de amatori. Sincrodina receptioneaza numai semnal telegrafic (CW) si, cu dificultati la acord, SSB. De aceea acordul trebuie sa fie foarte fin si precis. Bobinele se pot face fara grija pe carcasele cu oala de la filtrele FI din orice receptor. Ferita pentru oale si mosor este aleasa astfel incat sa mearga si la 455 kHz si la 10,8 MHz, deci merge optim la 3,5 MHz. Cine nu poate instala o antena inalta si lunga poate incerca si un cadru de 1x1 m acordat aproximativ pe 3,5 MHz si orientat cu muchia catre emitator sau cu planul catre sursa de paraziti. Pentru cuplarea cadrului la receptor se poate folosi cablu TV conectat intre o priza a cadrului si o priza a primei bobine de intrare. Noaptea rezultatele acestui receptor sunt neasteptat de bune.
Scrie răspuns