V-A meter digital

Da-te mare cu sculele tale
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

Am făcut pe calculator un proiect cu un V-A metru digital cu pic 16f876A şi display cu 2x16. Plaja de măsurare este 0-70V şi 0-10A. Softul mi l-a făcut un coleg de facultate.
Imagine
upload pictures

El citeşte tensiunea şi curentul ce îi sunt aplicate intrărilor analogice de către divizorul de tensiune.

Poate are cineva timp să îl facă, eu nu dispun de timp şi programator. Ataşez proiectul complet.
Fişiere ataşate
vlad2.rar
(137.56 KiB) Descărcat de 414 ori
Sssmokin`!
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

termin cred că astăzi un V-A metru digital ca cel de mai sus dar cu uşoare modificări de soft. în rest schema e la fel. Modificarea de soft constă doar în schimbare pinului de citire ADC al pic-ului+ un mesaj de întâmpinare. / /23/
Momentan am terminat de rezolvat divizorul pentru citirea tensiunii.
Urmează să implementez şuntul pentru citirea curentului! /32/
Imagine
Sssmokin`!
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

Mi-a mai mâncat o zi minunea asta cu şuntul! am folosit şunt de 0.05. şi un amplificator neinversor de 20 ca să pot citi curentul. Afişează curentul cu o precizie de 30..50mA. Mai bine de atât nu am ce să îi fac. Luni sper să termin softul şi postez fotografii. Are rost să spun că folosesc un pic vai de mama lui? /204/

Vreo 2 intrări arse.... o ieşire e dusă şi aia. dar el merge. /32/
Sssmokin`!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de PETRE »

Felicitari mestere /202/ ...crezi ca multimetrul DT9205 este mai breaz? Te asigur ca are si el eroarea lui..... posibil al tau sa fie mai bun.
/206/
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

Nu am nevoie de chestii industriale... v-a fi pus într-o carcasă cu o sursă reglabilă. Toate au eroare...Un coleg de facultate avea un multimetrul de 1000 RON şi tot avea eroare. ce să îi faci.
Sssmokin`!
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

Și e gata, eroare maximă la curent a scăzut la 8mA. Face mai multe citiri ale curentului la un anumit interval şi le face o medie şi o afişează. Merge bine. singură chestie e sursa dublă ce v-a trebui pentru operaţional, care amplifică căderea de pe şunt. Merge bine. /32/ /32/
Imagine
Imagine

Ataşez hexul! /23/
Fişiere ataşate
VA-metru2-VLAD.rar
(3.24 KiB) Descărcat de 369 ori
Sssmokin`!
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

am mai făcut o versiune care afişează şi temperatura, în trepte: Normală, Ridicată, critică etc.......... folosit tip senzor NTC. o voi publica zilele astea mai trebuie să o testez.
Sssmokin`!
alexxx
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 29, 2012 10:42 pm

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de alexxx »

Meşteru scrie:am mai făcut o versiune care afişează şi temperatura, în trepte: Normală, Ridicată, critică etc.......... folosit tip senzor NTC. o voi publica zilele astea mai trebuie să o testez.
Ai reusit ceva ?M-as baga si eu la un astfel de montaj... /35/
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

salut da am făcut şi merge bine... nu prea mă mulţumeşte precizia curentului. e o eroare de vreo 40mA dar nu folosesc amplificator inversor, ca să nu complic, in zilele ce vine desenez un pcb şi postez.
Sssmokin`!
alexxx
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 29, 2012 10:42 pm

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de alexxx »

Apropo,in ceea ce priveste prima schema,nu stiu de unde o ai sau daca ai editat`o dar nu vad nicaieri unde vine AO si suntul.Vad ca e la moda sa fie schemele cat mai incomplete.Parca ar fi secret de stat /207/
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

daca am zis că
voi face un pcb zilele viitoare,fără Ao..... ar fi să aştepţi....
Sssmokin`!
alexxx
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 29, 2012 10:42 pm

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de alexxx »

Meşteru scrie:Am făcut pe calculator un proiect cu un V-A metru digital cu pic 16f876A şi display cu 2x16. Plaja de măsurare este 0-70V şi 0-10A. Softul mi l-a făcut un coleg de facultate.
Imagine
upload pictures

El citeşte tensiunea şi curentul ce îi sunt aplicate intrărilor analogice de către divizorul de tensiune.

Poate are cineva timp să îl facă, eu nu dispun de timp şi programator. Ataşez proiectul complet.

La asta ma refeream /52/
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

era de teste! merge mai bine cu AO, păi dacă vrei să faci intercalezi un amplificator neiversor simplu cu amplificare de 20(să fie cât mai exact între citirea curentului şi uC).

Am proiect pcb cu tot cu un minisenzor de temperatură ataşez aici.
Dacă ai nelămuriri te aştept.
Fişiere ataşate
V-a Metru.rar
(87.35 KiB) Descărcat de 406 ori
Sssmokin`!
alexxx
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 29, 2012 10:42 pm

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de alexxx »

Multumesc frumos.Daca incerc sa sterg anumite chestii din hex,cand sa il recompilez nu merge.Dc anume?Imi da erori....E protejat?
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: V-A meter digital

Mesaj necitit de Meşteru »

salut, nu protejat, dar nu e bine sa stergi din hex. cand ai zis de recompilat m-am referit la codul sursa. pai depinde ce chestii stergi... de iti da erori. Oricum am mai scos o varianta in loc de termistor bag un senzor de temperatura si afiseaza temp in grade Celsius. /26/
Sssmokin`!
Scrie răspuns