tester trafo linii

Da-te mare cu sculele tale
dan-a2
Mester
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 10, 2011 2:07 pm
Localitate: PH

tester trafo linii

Mesaj necitit de dan-a2 »

Un aparat care nu trebuie sa lipseasca din dotarea depanatorului (profesionist sau amator) :
TRAF LINII TESTER.rar
(255.29 KiB) Descărcat de 1132 ori
Este realizat cu piese putine (costuri mici-piese pe care le gasim prin ,,cutiute'')
Cablajul este acesta :
tester trafo linii.rar
(80.23 KiB) Descărcat de 938 ori
Daca nu puteti realiza cablajul , va pot recomanda pe cineva (detalii pe p.m. )


Succes !!!
stk
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 06, 2012 5:35 pm
Localitate: reghin mures
Contact:

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de stk »

m-ar interesa pe mine
dan-a2
Mester
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 10, 2011 2:07 pm
Localitate: PH

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de dan-a2 »

Aveti p.m. !
frenk
Utilizator nou
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Noi 05, 2011 6:37 pm
Localitate: DEJ

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de frenk »

dana2 scrie:Un aparat care nu trebuie sa lipseasca din dotarea depanatorului (profesionist sau amator) :
TRAF LINII TESTER.rar
Este realizat cu piese putine (costuri mici-piese pe care le gasim prin ,,cutiute'')
Cablajul este acesta :
tester trafo linii.rar
Daca nu puteti realiza cablajul , va pot recomanda pe cineva (detalii pe p.m. )


Succes !!!
%-( Imi spuneti ,explicati cum functioneaza ?l-a facut cineva ?Merita?M-ar interesa.!!!Mersi.
stk
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 06, 2012 5:35 pm
Localitate: reghin mures
Contact:

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de stk »

E în curs de montare cînd e fucţionabil şi testat postez calitatea de măsurare .
frenk
Utilizator nou
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Noi 05, 2011 6:37 pm
Localitate: DEJ

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de frenk »

stk scrie:E în curs de montare cînd e fucţionabil şi testat postez calitatea de măsurare .
Salut. Chiar te rog daca reusesti sa-l faci, sa-mi scrii si sa postez vreo poza cu acest aparat(eventual modul de functionare)
Avatar utilizator
ionel1959
Utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: Mie Oct 12, 2011 3:36 am
Localitate: baneasa
Contact:

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de ionel1959 »

Aveti aici o alta schema de testerhttp://www.riparatore.altervista.org/docs/eat.html
Avatar utilizator
ionel1959
Utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: Mie Oct 12, 2011 3:36 am
Localitate: baneasa
Contact:

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de ionel1959 »

Pentru cei interesati de un alt tester va dau o adresa de unde puteti salva manualul complet
http://anatekcorp.com/bluert.htm
frenk
Utilizator nou
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Noi 05, 2011 6:37 pm
Localitate: DEJ

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de frenk »

stk scrie:E în curs de montare cînd e fucţionabil şi testat postez calitatea de măsurare .
Salut.Ai reusit sa-l montez????
Avatar utilizator
ionel1959
Utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: Mie Oct 12, 2011 3:36 am
Localitate: baneasa
Contact:

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de ionel1959 »

dan-a2 scrie:Un aparat care nu trebuie sa lipseasca din dotarea depanatorului (profesionist sau amator) :
TRAF LINII TESTER.rar
Este realizat cu piese putine (costuri mici-piese pe care le gasim prin ,,cutiute'')
Cablajul este acesta :[attachment=0]tester trafo linii.rar[/attachm


Succes !!!
Aceasta schema am realizat-o si eu. /13/ Din pacate nu masoara decat spire in scurtcircuit.Daca ai diode cu probleme nu te poti baza pe el /6/ .Era sa iau plasa la un trafo...cand dupa ce l-am schimbat mi-am dat seama ca nu ne putem baza pe el 100% /54/ .Daca a-ti incercat si alta schema va rog lasati un mesaj.
frenk
Utilizator nou
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Noi 05, 2011 6:37 pm
Localitate: DEJ

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de frenk »

ionel1959 scrie:
dan-a2 scrie:Un aparat care nu trebuie sa lipseasca din dotarea depanatorului (profesionist sau amator) :
TRAF LINII TESTER.rar
Este realizat cu piese putine (costuri mici-piese pe care le gasim prin ,,cutiute'')
Cablajul este acesta :[attachment=0]tester trafo linii.rar[/attachm


Succes !!!
Aceasta schema am realizat-o si eu. /13/ Din pacate nu masoara decat spire in scurtcircuit.Daca ai diode cu probleme nu te poti baza pe el /6/ .Era sa iau plasa la un trafo...cand dupa ce l-am schimbat mi-am dat seama ca nu ne putem baza pe el 100% /54/ .Daca a-ti incercat si alta schema va rog lasati un mesaj.
Nu. N-am incercat nici unul.
Avatar utilizator
mihaib
Mester
Mesaje: 147
Membru din: Dum Iul 01, 2012 6:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de mihaib »

Am realizat montajul cu leduri, primul din topic si nu sunt asa de entuziasmat de el fiindca nu da raspunsuri concrete mereu, adica trebuie sa ai si un traf care sti sigur ca este bun si sa-l compari cu cel de testat. Atasez un fisier cu un montaj de tester, care mie imi pare interesant si merita experimentat.
Fişiere ataşate
test fly bach.jpg
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de PETRE »

Eu personal nu am avut niciodata asa ceva si nici nu o sa am nevoie. In maximum 10 minute depistez orice traf defect urmand urmatorii pasi:
- Verificarea sursei de alimentare simuland un consum cu ajutorul becului de 60W.
- Verificarea barelor din secundarul trafului sa nu aiba scurt. De regula pe aceste tensiuni sunt prevazute rezistente inainte de diodele redresoare si in caz de scurt acestea se ard.
- Verificarea componentelor din baleajul H. Atentie la tv-urile mai vechi gen Daewoo, Golstar.....daca prezinta urme ca si cum ar fi ud tubul in jurul bobinei de deflexie si se constata un consum exagerat in blocul BH, 99% bobina de deflexie H este in scurt. In timp, substanta respectiva (care nu stiu ce este), ataca email-ul de pe bobinaj, se produc ceva descari si bobina intra in scurt. Nu de putine ori depanatorii neexperimentati dau vina pe traf.
Avatar utilizator
mihaib
Mester
Mesaje: 147
Membru din: Dum Iul 01, 2012 6:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de mihaib »

Sunt de acord cu dumneavoastra, dar ce facem atunci cand avem un tv cu traful defect sigur si mai avem un sasiu care contine acelas tip de traf sau echivalent, dar nu stim daca este bun sau nu, ne riscam sa-l plantam si poate stricam mai mult sau il verificam, daca avem la indemana un ,,dispozitiv" ca cel prezentat si daca ne ,,spune" ca este bun il montam. Eu unul as opta pentru varianta a doua.
Avatar utilizator
ionel1959
Utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: Mie Oct 12, 2011 3:36 am
Localitate: baneasa
Contact:

Re: tester trafo linii

Mesaj necitit de ionel1959 »

1)@mihaib Schema pe care ati prezentat-o o am in lucru ,e aproape de finalizare dar m-am apucat de mai multe treburi o data si am abandonat o perioada.Daca o termin zilele astea pun si o poza aici. 2) @ADMIN Referitor la "Verificarea componentelor din baleajul H. Atentie la tv-urile mai vechi gen Daewoo, Golstar.....daca prezinta urme ca si cum ar fi ud tubul in jurul bobinei de deflexie si se constata un consum exagerat in blocul BH, 99% bobina de deflexie H este in scurt. In timp, substanta respectiva (care nu stiu ce este), ataca email-ul de pe bobinaj, se produc ceva descari si bobina intra in scurt. Nu de putine ori depanatorii neexperimentati dau vina pe traf." aici de multe ori iese fum si ne putem da seama sau montam o alta bobina de deflexie de proba afara .
Scrie răspuns