magazin osciloscop

Da-te mare cu sculele tale
frenk
Utilizator nou
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Noi 05, 2011 6:37 pm
Localitate: DEJ

magazin osciloscop

Mesaj necitit de frenk »

Buna.As dori sa va intreb daca stiti cumva vreun magazin second-hand de aparate de masura ,mai precis de osciloscoape in tara asta ???Mersi.
Grecu
Mester
Mesaje: 109
Membru din: Mie Feb 27, 2013 4:47 pm

Re: magazin osciloscop

Mesaj necitit de Grecu »

ce poti face cu un osciloscop eu am unul digital si nu am habar ce sa fac cu el
Avatar utilizator
nicumicu
Electronist avansat
Mesaje: 438
Membru din: Mar Iun 12, 2012 10:41 am
Localitate: Bacau
Contact:

Re: magazin osciloscop

Mesaj necitit de nicumicu »

negru_voda
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 26, 2015 12:48 pm

Re: magazin osciloscop

Mesaj necitit de negru_voda »

Grecu scrie:ce poti face cu un osciloscop eu am unul digital si nu am habar ce sa fac cu el
atunci doneaza-mi-l mie :D :))
basil45
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 23, 2012 11:38 am
Localitate: bucuresti

Re: magazin osciloscop

Mesaj necitit de basil45 »

In 2 ani omu poate si-a schimbat parerea si acum considera,dupa cum e firesc,ca fara el nu se poate...

E bun sa ai unul cat de modest.Eu am inceput cu un Siemens 05 pe lampi,cu tubul dus,defocalizat.Ziceam sa-l vand dar intre timp i-am gasit un tub bunicel si nu ma mai indur.Avand 15v/div il conectez fara probleme in colectorul tr final linii comutand sonda pe 10x.Celalalt e cam la limita are doar 10 v/div pe verticala si nu ma indur. Asa ca, in cazul asta, cal de bataie e nea tataie asta.Pe un alt site sunt cativa domni care se intrec care mai de care sa-si etaleze dotarea, Tektronikuri,Hameguri,Fluke,HP,etc de parca numai cu alea se poate face ceva.Nu contesta nimeni calitatea lor dar poti face multe lucruri si cu o dotare mai modesta.
Avatar utilizator
nicumicu
Electronist avansat
Mesaje: 438
Membru din: Mar Iun 12, 2012 10:41 am
Localitate: Bacau
Contact:

Re: magazin osciloscop

Mesaj necitit de nicumicu »

[quote="basil45"] In 2 ani omu poate si-a schimbat parerea si acum considera,dupa cum e firesc,ca fara el nu se poate...

E bun sa ai unul cat de modest.Eu am inceput cu un Siemens 05 pe lampi,cu tubul dus,defocalizat.Ziceam sa-l vand dar intre timp i-am gasit un tub bunicel si nu ma mai indur.Avand 15v/div il conectez fara probleme in colectorul tr final linii comutand sonda pe 10x.Celalalt e cam la limita are doar 10 v/div pe verticala si nu ma indur. Asa ca, in cazul asta, cal de bataie e nea tataie asta.Pe un alt site sunt cativa domni care se intrec care mai de care sa-si etaleze dotarea, Tektronikuri,Hameguri,Fluke,HP,etc de parca numai cu alea se poate face ceva.Nu contesta nimeni calitatea lor dar poti face multe lucruri si cu o dotare mai modesta. [/quote]

Corect ,dar daca vrea poate face adaptarea PC pentru functionarea ca osciloscop sau cumpara KIT EDUCATIONAL-PC OSCILOSCOP de gata: http://www.conexelectronic.ro/search.ph ... osciloscop
basil45
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 23, 2012 11:38 am
Localitate: bucuresti

Re: magazin osciloscop

Mesaj necitit de basil45 »

Pt inceput,si ala e bun.Fiindca veni vorba:am fost tentat sa iau unu pe usb,un Hantek 6022 e.Am avut unu imprumutat de la un amic,mi-a prins de minune cateva saptamani.Sunt multe prejudecati legate de tehnica noua,dar multe nu sunt intemeiate.Ce-i drept eu la depanare audio video l-am folosit,nu la chestii pretentioase
Scrie răspuns