OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Da-te mare cu sculele tale
rebosapca
Mester
Mesaje: 167
Membru din: Vin Iul 20, 2012 11:44 pm
Localitate: suceava
Contact:

OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de rebosapca »

Buna ziua imi poate spune cineva si mie ce parere aveti de osciloscopu de la mivarom 10MHZ ST16A la pretu de vreo 400ron aproximativ.....este util la depanarea tv...merita investitia...este ceva de capu lui....va intreb deoarece nu ma pricep la osciloscoape.........multumesc si o zi buna plina de succesuri
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de PETRE »

Pentru depanare tv (si nu numai) este suficient si deosebit de util. Eu am o pocnitoare ruseasca de la revolutie, merge pana la 2Mhz. Nu masor nciodata tensiunile cu voltmetrul ci doar cu osciloscopul. Ca sa nu mai vorbim de nevoia de vizualizare a diferitelor semnale in tv.
Acum nu stiu de cine este produs si cat va tine in timp. Mi se pare cam ieftin......cred ca o sa risc si eu cat de curand deoarece rusul meu ma cam supara in ultimul timp.
rebosapca
Mester
Mesaje: 167
Membru din: Vin Iul 20, 2012 11:44 pm
Localitate: suceava
Contact:

Re: OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de rebosapca »

multumesc de indrumare domnu admin
Avatar utilizator
ANDRASONI
moderator
Mesaje: 1325
Membru din: Mie Oct 12, 2011 11:33 am
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Re: OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de ANDRASONI »

Este "bunicel" desi ecranul este cam micut si frecventa asemenea.Pt. inceput este bun.Eu am un Philips PM3350, cu display de 13cm si frecventa de 50 MHz, cu autosetare, este un mode destul de vechiut, dar sunt foarte multumit de el.Este necesar in orice atelier.Acuma nu stiu cum este sonda, pt. ca o sonda cat de cat buna, este cam la 100 RON, altele"profi", de firma, cam la 100 euro. Ati vazut preturile de la "Micron"? "http://shop.micronplus.ro/index.php?cat_id=6" Succes!
"In timp ce faptele sunt rigide,adevarul este flexibil."Edward A.Murphy
andrei
Utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 8:04 pm
Localitate: Brasov

Re: OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de andrei »

ADMIN scrie:Pentru depanare tv (si nu numai) este suficient si deosebit de util. Eu am o pocnitoare ruseasca de la revolutie, merge pana la 2Mhz. Nu masor nciodata tensiunile cu voltmetrul ci doar cu osciloscopul. Ca sa nu mai vorbim de nevoia de vizualizare a diferitelor semnale in tv.
Acum nu stiu de cine este produs si cat va tine in timp. Mi se pare cam ieftin......cred ca o sa risc si eu cat de curand deoarece rusul meu ma cam supara in ultimul timp.
Va salut domnule Admin.

In citat ati specificat ca nu masurati niciodata tensiunile cu voltmetrul ci doar cu osciloscopul.Puteti sa ne oferiti un tutorial,cum se face aceasta masuratoare?Aici ma refer la cei incepatori si nu numai , care nu avem aceasta experienta si dispunem de un osciloscop.Multumesc.Cu stima. /202/ /202/
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de PETRE »

Nu inteleg ce-i asa greu? Pe axa y se masoara amplitudinea impulsului sau in cazul tensiunilor continue, valoarea acestora. De exemplu: daca avem setat pentru Y domeniul 10V/diviziune (adica pe centimetru pe grila gradata) cand spotul se ridica la 15mm (sa zicem), atunci avem o tensiune de 15v. Pentru ca la 10/cm, fiecare milimetru este un volt.
andrei
Utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 8:04 pm
Localitate: Brasov

Re: OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de andrei »

Multumesc.Dar forma semnalului de pe osciloscop in cazul cand vrem sa verificam un condensator electrolitic dintr-o sursa cum e?Adica niste poze daca puteti posta.Cum ne dam seama daca este bun?Multumesc.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de PETRE »

Atunci cand condensatorul este folosit pentru filtrarea unei tensiuni, acea tensiune trebuie sa fie afisata ca o linie perfecta pe ecran. Daca tensiunea prezinta ripluri c-ul este uzat. In rest c-urile se verifica cu ESR-metrul.
Nu stiu ce poze vrei....aici totul este intuitiv. Acum 25 de ani nu exista net si nici forumuri si am intuit singur ce si cum.
andrei
Utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 8:04 pm
Localitate: Brasov

Re: OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de andrei »

Va multumesc.
basil45
Utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 23, 2012 11:38 am
Localitate: bucuresti

Re: OSCILOSCOPUL DE LA MIVAROM

Mesaj necitit de basil45 »

Gasesti ce vrei tu pe youtube,numai sa faci cautarea in engleza
Scrie răspuns