Aparat de masura DT9208A

Da-te mare cu sculele tale
exterminatorultv
Utilizator nou
Mesaje: 95
Membru din: Vin Mai 11, 2012 9:20 pm

Aparat de masura DT9208A

Mesaj necitit de exterminatorultv »

Buna ziua! Am achizitionat acest aparat de masura in urma cu ceva zile,l-am verificat,toate masuratorile aratau bine (sper), iar putin mai tarziu la condensatorii care erau peste 2 mf imi da eroare /6/ ,pana la 2 mf indica bine,toate bune.Ce s-a putut intampla,aveti vreo /26/ ? Siguranta,ceva...?
''A-i multumi pe toti este un tel care nu poate fi atins niciodata''
Avatar utilizator
nicumicu
Electronist avansat
Mesaje: 438
Membru din: Mar Iun 12, 2012 10:41 am
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Aparat de masura DT9208A

Mesaj necitit de nicumicu »

Ai masurat vreun condesator incarcat cu tensiune? 2mf inseamna 2 milifarazi sau 2 microfarazi? Stiu ca acest instrument masoara pana la 20uF (microfarazi).Oricum aceste aparate nu masoara bine pe scara de 20uF.Bazeaza-te pe celelalte marimi :U .I .R .
Ultima oară modificat Dum Feb 16, 2014 3:25 pm de către nicumicu, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Aparat de masura DT9208A

Mesaj necitit de PETRE »

Aparatul masoara pana la 20uF...incearca mai multi....nu are siguranta decat pentru masurarea curentului (A).
Oricum masuratoarea nu este relevanta....poti sa ai un condensator de 10uF care sa arate bine dar sa aiba ESR-ul (rezistenta serie) foarte mare (tocmai bun de aruncat).....obisnuieste-te sa scrii 2uF si nu 2mF.
exterminatorultv
Utilizator nou
Mesaje: 95
Membru din: Vin Mai 11, 2012 9:20 pm

Re: Aparat de masura DT9208A

Mesaj necitit de exterminatorultv »

Am citit atent instructiunile,nu am verificat cond sub tensiune,si nici incarcat,conzii sunt toti noi-nouti,am verificat cca. 30.Va readuc aminte acei 30 conzi pana ieri indica la TOTI ca tot ceea ce era notat pe ei rezulta o masuratoare corecta.D-lor,scuze de ''mf'',am verificat pe uf.
''A-i multumi pe toti este un tel care nu poate fi atins niciodata''
Scrie răspuns