SR Metru

Da-te mare cu sculele tale
terinte74
Mester
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 01, 2014 6:51 am

SR Metru

Mesaj necitit de terinte74 »

Am acumparat un SR Metru de pe Okazii, este echipat cu CI ATME6A328P-PU. Nu imi da valorile corecte la masurare. Se poate reseta?
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: SR Metru

Mesaj necitit de PETRE »

Se numeste ESR-metru si este cu ATMEGA si nu cu ATME6A.
Nu ai ce reseta. Electroliticii au o toleranta, unii de +/-20%....deci valoarea in uF citita poate avea abateri. Cel mai important insa este factorul ESR care se mosoara in ohmi si nici acesta nu este fix, uneori chiar la condensatori de aceeasi valoare. Masoara comparativ cu unii condensatori noi si in timp te vei obisnui cu el.
Vei observa chiar conzi vechi care au ESR-ul mai bun ca unii noi. Deci masuratoarea este orientativa.
terinte74
Mester
Mesaje: 156
Membru din: Mar Iul 01, 2014 6:51 am

Re: SR Metru

Mesaj necitit de terinte74 »

ADMIN scrie:Se numeste ESR-metru si este cu ATMEGA si nu cu ATME6A.
Nu ai ce reseta. Electroliticii au o toleranta, unii de +/-20%....deci valoarea in uF citita poate avea abateri. Cel mai important insa este factorul ESR care se mosoara in ohmi si nici acesta nu este fix, uneori chiar la condensatori de aceeasi valoare. Masoara comparativ cu unii condensatori noi si in timp te vei obisnui cu el.
Vei observa chiar conzi vechi care au ESR-ul mai bun ca unii noi. Deci masuratoarea este orientativa.
Un condensator de 100 micro farati imi da 471, este normal?
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: SR Metru

Mesaj necitit de PETRE »

Nu este normal....ar trebui sa-l contactezi pe cel de la care l-ai cumparat. Daca nu rezolvi amiabil, pe Okazii ai posibilitatea sa-l sanctionezi la calificative....nu cred ca-i convine.
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: SR Metru

Mesaj necitit de gaby508 »

Cand ai cumparat acest esr-metru ai primit si ceva instructiuni?
/6/
citeste mai jos;
http://i.imgur.com/XpjnGJs.jpg http://i.imgur.com/mRRqwwd.jpg
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
alexppk
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 28, 2017 11:03 pm

Re: SR Metru

Mesaj necitit de alexppk »

Salut,


Am ceva in genul.......trebuie sa ii faci testul, sau etalonare mai bine spus

Pune cele 3 borne in scurt........pe ecran va aprarea Self Test sau ceva de genul, dupa care iti spune sa pui un cond de 10uF (parca) intre doua din cele trei borne, cam asa se si etaloneaza.


Bafta!
Scrie răspuns