PCB-uri de la 25bani/cm2 pentru serii mici și prototipuri COMANDĂ ACUM!
bresni
Utilizator nou

intrerupator omnipolar

Vin Noi 17, 2017 9:17 pm

Va salut respectos! Am cumparat o centrala termica pe gaze,iar in manualul de instalare se precizeaza ca trebuie racordata la reteaua electrica prin intermediul uni intrerupator OMNIPOLAR cu deschiderea intre contacte de 3 mm. Instalatorul care a facut instalatia hidraulica a zis ca nu stie despre ce intrerupator este vorba,am intrebat la diverse magazine care comercializeaza aparataj electric si toti si-au dat cu parerea,mi-au aratat fel de fel de intrerupatoare dar niciunul nu a fost convins ca acela este un intrerupator omnipolar.Am cautat pe internet si nu am putut sa ma lamuresc care este intrerupatorul omnipoar care mi-ar fi util,dictionarul zice ca termenul omnipolar nu exista in limba romana cu toate ca si producatorii de cuptoare electrice,de hote,de pompe si alte aparate electrice recomanda montarea unor intrrupatoare omnipolare cu distanta dintr contacte de 3mm.In speranta ca cineva ma va putea lamuri despre ce intrerupator este vorba va multumesc anticipat!
0 x

Gicu
Sponsorul PowerForum.ro

Pană dai de un raspuns bun, ia de aici un banc!

-Vecine, de ce imi furi plicurile din cutia postala?
-Dar nu le fur! Sunt facturi vecine. Le iau si ti le platesc.
-De ce?
-Asa m-am inteles cu nevasta-ta.
/203/
ilcri
Utilizator nou
x 3

Re: intrerupator omnipolar

Sâm Noi 18, 2017 1:04 am

Salut. Cred ca este vorba doar de o traducere defectuasa a manualului. Nu o sa gasesti ''omnipolar'' oricat ai cauta. Este vorba de un unipolar (disjunctor), insa daca vei conecta centrala pe siguranta separata, sfatul meu e sa o pui pe un bipolar, de preferat diferential (daca nu ai diferential pe siguranta generala).
0 x

bresni
Utilizator nou

Re: intrerupator omnipolar

Dum Noi 19, 2017 9:44 am

Multumesc Ilcri incep sa ma lamuresc.
0 x

vivacredit.ro

Înapoi la “Instalatii electrice”