Apa calda menajera

Solutii de energie alternativa - solara, eoliana, etc.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Apa calda menajera

Mesaj necitit de morocanosul »

Pentru incalzirea apei cu ajutorul energiei solare,m-am gandit sa confectionez o cuva din tabla de Al,care are apa in interior,vopsita negru,tot ansamblul va fi izolat termic cu panouri de policarbonat transp.de 10 mm(celular).Cuva are sectiunea transversala trapezoidala,partea inclinata si lateralele vor fi vopsite.Acum problema ce ma intereseaza in mod expres este ca as vrea sa introduc in cuva un radiator(pe post de schimbator de caldura),cum pot face intrarea/iesirea ,deci etanseitatea cuvei fata de gaurile de intrare/iesire ale furtunelor radiatorului(desigur si fixarea mecanica)Gasesc reductii,diverse stuturi,furtun,T-uri din PLASTIC? pe unde am fost (tehnico-sanitare) am gasit ceva,bronz(scumpe,grele).PS. acum m-am gandit sa dau gaurile de intrare/iesire pt radiator deasupra nivelului apei din cuva,apa circula doar prin circuitul primar,fara presiune permanenta,comanda se face la deschiderea rob.de pe admisie.Deci intrebarea era unde pot gasi elementele mai sus mentionate dar plastic sa fie,rog un MP daca este considerata reclama.Deasemenea,ORICE ajutor privind diverse aspecte ale acestui proiect este salutara.Mercy.
lykone
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 31, 2014 3:01 pm

Re: Apa calda menajera

Mesaj necitit de lykone »

nu este o solutie viabila si productiva. Am incercat-o si nu a mers. am gasit alta metoda mult mai simpla si mai eficienta cu ajutorul unor tevi de apa care se folosesc in mod obisnuit.Tin sa precizez ca vara seara aveam in termoboiler apa calda la 55 grade.Consum de curent : o pompa de recirculare comandata de un termostat 4-5 ore zilnic [atunci cand era soare bineinteles] Daca esti interesat mai dezvoltam subiectul.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Apa calda menajera

Mesaj necitit de PETRE »

Te rog sa dezvolti.....cred ca ne poate interesa pe mai multi de pe aici....poate ai si ceva planuri.
Multumesc.
Scrie răspuns