soarele nu e destul iarna

Solutii de energie alternativa - solara, eoliana, etc.
ionut120v
Utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 17, 2013 8:50 am

soarele nu e destul iarna

Mesaj necitit de ionut120v »

Buna ziua, am o instalatie PV de1,5 kw de care m-am folosit fericit toata vara, dar acuma cu vremea asta, nu prea merge, vreo solutie autonoma ieftina? Acum cativa ani treceam iarna si cu un singur panou de 15ow. acum nu stiu de ce nu se mai ajunge, as dori ceva informatii despre eoliene defecte sau second. /63
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: soarele nu e destul iarna

Mesaj necitit de PETRE »

De cati ani ai instalatia?....poate acumulatorii sunt uzati /26/
ionut120v
Utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 17, 2013 8:50 am

Re: soarele nu e destul iarna

Mesaj necitit de ionut120v »

Acumulatorii sunt schimbati si sunt in parametri, dar sunt de capacitate mica 36ah la 120v cam 4 kwh si cam atita tin 1,5 doua zile stiu trebuie mai mari dar costa, as trece pe litiu fier fosfat, sunt mult mai fiabili se gasesc in cehia dar nu stiu cum se pot aduce
Fişiere ataşate
lp12v40ah_plus.jpg
lp12v40ah_plus.jpg (9.31 KiB) Vizualizat de 6472 ori
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: soarele nu e destul iarna

Mesaj necitit de PETRE »

Atunci poate celulele fotovoltaice.....am inteles ca si astea sunt de diferite calitati si isi pierd proprietatile in timp.
Ai facut asa o evaluare? merita investitia? sau este doar o pasiune costisitoare? Ma gandesc ca avand o astefel de instalatie de mai mult timp esti cel mai in masura sa ne detalii.
ionut120v
Utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 17, 2013 8:50 am

Re: soarele nu e destul iarna

Mesaj necitit de ionut120v »

Panourile si-au pastrat carateristicile, curentul generat are aceleasi obiceiuri an de an, am ampermetre pe fiecare sir sa vad daca se mai intrerupe cate o sirma, ca se mai uda si se mai corodeaza, cat despre pret aici e vorba despre drepturi.
In sistem nu ai practic nici un drept, cel mai ieftin, e sa nu consumi deloc, inainte traiam fara. Daca vinzi iei certificate verzi 1 pe mwh vinduta caa 50 euro, cu instalatia care o am eu pot face intr-o vara lemnele de iarna.
Costul depinde de puterea instalata,de la 50 kw in sus scade sub pretul reglementat.
Stocarea e greu de facut dar este un aspect cheie, in grid e un serviciu platit, mai umblu pe forumuri internationale, stocarea este un aspect intens dezbatut.
In New york sunt firme care asigura servicii de stocare cu baterii litiu-ion sau litiu fier fosfat.
Pentru mine singura solutie e sa completez cu altceva, adica eolian, ca la apa nu am dreptul, desi trece la 200m de casa si se pot stoarce de acolo cam 10 kw.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: soarele nu e destul iarna

Mesaj necitit de PETRE »

eolian ar fi ceva profesional si complet aici: http://www.rofep.ro/eoliana.php .....atentie la pret!!
petre67

Re: soarele nu e destul iarna

Mesaj necitit de petre67 »

uauuu! 3300Euro? /59/ 14850 Lei.....in conditiile in care platesc cam 300 Lei lunar la factura, as amortiza investitia in 4 ani.....cu conditia sa bata vantul mereu.
Nu se specifica daca pretul este cu TVA, mai trebuiesc si baterii, dupa care si ceva cheltuieli de intretinere deoarece in timp pot aparea diverse probleme.
Scrie răspuns