Invertorul ongrid de medie tensiune

Solutii de energie alternativa - solara, eoliana, etc.
ionut120v
Utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 17, 2013 8:50 am

Invertorul ongrid de medie tensiune

Mesaj necitit de ionut120v »

Distribuitorii de energie elecrica nu ageeaza injectia in reteaua de joasa tensiune doarece nu prea se impaca cu calculatiile lor privind pierderile si adapatarea rapoartelor de transformare in fuctie de acestea.

Prefera injectia in reteaua de medie prin intermediul unui trafo separat, numai ca acest trafo consuma mult in gol si e si mare si greu.

In ultima vreme au aparut dispozitive cu carbura de siliciu la 10 kv DMOS-fet si diode schottky cu carbura la 10 kv, cu cate 4 astfel de elemente in serie pe ramura se poate rezolva injectia in linia de medie tensiune segaesc si drivere gata facute pe fibra optica care pot asigura izolarea necesara pentru aceasta tensiune, dificultatea ramane egalizarea statica si dinamica a celor 4 elemente inseriate.

O varianta mai convenabila ar fi o medie tensiune in dc atunci invertorul pentru injectia ar fi banal si foarte ieftin pentru pastarea compatibilitatii si mentinerea unui cost scazut s-ar putea face o retea dedicata in dc pentru injectie conectata din loc in loc prin invertoare de putere la reteaua de ac, asta ar fi cea mai ieftina solutie.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Invertorul ongrid de medie tensiune

Mesaj necitit de morocanosul »

Explica te rog,de ca nu aceepta intrarea unui producator individual intre..."marii bosi" ai domeniului? /63
ionut120v
Utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 17, 2013 8:50 am

Re: Invertorul ongrid de medie tensiune

Mesaj necitit de ionut120v »

Nu ma bag in asta, totusi la romani si astia sunt consumabili, au garantie limitata.
totusi invertoare de genul asta petru agatat pe stalp ar fi in sine un lucru bun, numai ca mai necesita un stalp cu separator sigurantesi varistoare MOV minimal si intrerupator cu ulei.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Invertorul ongrid de medie tensiune

Mesaj necitit de morocanosul »

Presupunem ca tu vei fi furnizorul energiei electrice,ce garantie am (eu,consumator...) ca nu vor fi intreruperi ..in sarcina?(aici nu ma refer la supra-consum...? /63
ionut120v
Utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 17, 2013 8:50 am

Re: Invertorul ongrid de medie tensiune

Mesaj necitit de ionut120v »

In mod obisnit toti acesti producatori sunt conectati la gridul national, SEN, dar daca unii nu dorescs asta se pot organiza microgriduri echipate cu surse de back up cum ar fi grupurile pe biogaz.

Orice consumator are o putere maxima autorizata pe care nu o poate depasi ca sare siguranta de la bransament unii cu microgriduri au pus si limiatatoare de curent inteligente care ajusteaza limita in functie de disponibilitati daca respectivul grid contine o facilitate de stocare si grupuri de genul asta cu biogaz poate furniza varfuri de putere pe timp limitat si de10 ori puterea medie, mai mult decat destul sa nu fie impusa vreo limitate in afara de siguranta bransamentului, consumatorii pot primi notificari sau tarife diferite pentru energia consumata pe grupurile auxiliare, nu neaparat deconectari, oricum sistemul include o facilitate de stocare cu acumulatoare si un invertor redondantant 2x1, 3x1 asfel incat sa asigure o functionare continua fara intreuperi si shifturi de faza.
Scrie răspuns