Distributie Ford Focus 1.6 TDCI

Totul despre problemele masinilor
cortinploaie
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 17, 2014 1:22 pm

Distributie Ford Focus 1.6 TDCI

Mesaj necitit de cortinploaie »

Buna D-le Bibanu.Te te apreciez foarte mult pentru ceea ce faci ,pentru noi cei cu putine sau deloc ,cunostinte despre Auto.Ai niste nervi de otel sa stai sa explici la fiecare detailat ce sa faca,sa si lucrezi in atelier sa si indrumi oamenii ce sa faca in dom.auto.De necrezut.Bravo.Cum spune Romanul Jos palaria!!!

Sa nu va rapesc din timpul d-voastra ,as avea doar o intrebare .Am un ford focus tdci 1,6 data fabr.2007 km.241000 l-am cumparat anul trecut si as vrea s-ai schimb cureaua de distributie.Nu l-am intrebat pe proprietar fiindca am cuparato de la autuhaus(dilar-auto).Am uitat sa mentionez locuiesc in Germani .Am ceva cunostinte despre auto dar nu ma bazez pe mine,de aceea i-ti cer acest sfat ,sa ma incumet s-au so duc la atelier.Aici ma costa 620euro.Mentionez ca acum se comporta ecceptional nu am probleme dar fac Romania de 2 ori pe an si aici naveta la munca circa 100km pe zi,si mii teama ca ma va lasa pe autostrada ,si aici te incarca automat pe o platforma si ti-o duce direct in atelier si platesti apsolut tot rep.transp.+un comision.Si va spun sincer nu toti care lucreaza in Germania au bani suficienti pentru asa ceva.
Pe scurt.Merita osteneala s-au sa las firma autorizata?

D-le Bibanu cu tot respectul.O zi buna in continuare. /46/


Mentiune:

Mi-am permis sa modific titlul din "Mecanica Ford Focus" in "Distributie Ford Focus 1.6 TDCI" pentru cei care mai sunt interesati de acest subiect.


bibanu47
bibanu47

Re: Mecanica Ford Focus

Mesaj necitit de bibanu47 »

Salut,

Se introduce un cric sub baia motorului dupa care se demonteaza tamponul frontal al motorului situat in zona distributiei.
Dupa aceasta operatie dam drumul la antigel intr-un vas deoarece se inlocuieste si pompa de apa si demontam capacele de distributie si fulia de pe vilbrochen.
Atasez poze edificatoare cu punerea motorului la punct.
Ca sa calezi motorul iti trebuie un spiral,surub sau ax de 5mm x 2 bucati care vin montate unul in vilbrochen si unul in pompa de injectie iar inca unul de 8mm cu care se blocheaza pinionul axei cu came.
Fişiere ataşate
21062014484.jpg
21062014483.jpg
distributie motor Ford 1.6 tdci.jpg
distributie ford 1.6 tdci.JPG
distributie 1,6tdci.JPG
bunicu
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 05, 2015 1:31 pm

Re: Distributie Ford Focus 1.6 TDCI

Mesaj necitit de bunicu »

Nu am fost înțeles , punctele le ştiu , doar că arborele cotit are două poziții în acelaşi punct , unul corespunde cu timpul corect şi unul nu. Motorul face două rotații pentru a completa cei patru timpi . Care e poziția corectă deci ?
bibanu47

Re: Distributie Ford Focus 1.6 TDCI

Mesaj necitit de bibanu47 »

Se vede clar ca pinionul de pe vilbrochen are un taler metalic prin care trece tija de calare deci este logic ca nu se poate introduce si la 180 de grade ci numai la 360.
bunicu
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 05, 2015 1:31 pm

Re: Distributie Ford Focus 1.6 TDCI

Mesaj necitit de bunicu »

Trebuie să facă de două ori 360° zic pentru cei 4timpi. Sper să o rezolv eu. Oricum , mulțumesc !
bibanu47

Re: Distributie Ford Focus 1.6 TDCI

Mesaj necitit de bibanu47 »

De ce sa faca doua ture?
...si daca avea 50 de pisoane il invarteai de 25 de ori?
Odata ce ai pus distributia pe pisonul 1 ce te mai intereseaza de celelalte?
Isi pastreaza ciclul singure.
Parca ai avea cate un vilbrochen pe fiecare piston.
bunicu
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 05, 2015 1:31 pm

Re: Distributie Ford Focus 1.6 TDCI

Mesaj necitit de bunicu »

Pistonu se află în punctul maxim superior la terminarea evacuării şi începutul admisiei şi la punctul maxim al comoresiei , vorbind de principiul mecanic de funcționare , dar acest motor se blochează dacă este în contratimp .
bibanu47

Re: Distributie Ford Focus 1.6 TDCI

Mesaj necitit de bibanu47 »

Iti raspund pentru ultima data pentru ca incepi sa ma inveti meserie deja,motorul se blocheaza din cauza pozitiei supapelor nu ale pistoanelor.
Te rog sa-ti faci topic separat si sa scrii acolo tot ce vrei,nu mai tot polua pe aici ca sa-i zapacesti de cap pe cei care mai au nevoie de informatii.
lucian13
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 06, 2017 11:38 pm

Re: Distributie Ford Focus 1.6 TDCI

Mesaj necitit de lucian13 »

Mi-am mai schimbat odata distributia la 1.6 tdci. Dar acum am o problema, imj baga compresie in baie pe la piston 1 cred pt ca nu se schimba deloc mersul daca deconectez inject 1. Intrebarea este cum pun la punct dupa ce dau chiuloasa jos?
Multumesc!
Scrie răspuns