distributie ff2 cdti 1.8/2007

Totul despre problemele masinilor
sandurafailescu
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 15, 2014 1:19 pm

distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de sandurafailescu »

va salut.am un ff2 ctdi/2007 67.000 km.cand trebuie sa-i schimb distributia pt.siguranta motorului?multimesc
bibanu47

Re: distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de bibanu47 »

Buna ziua,

Motorul este TDCI,nu CDTI.
Cureaua cu care vine autoturismul echipat din fabrica se schimba la 120.000 km iar dupa aceea la fiecare 60.000 km.
sandurafailescu
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 15, 2014 1:19 pm

Re: distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de sandurafailescu »

MULTUMESC.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de morocanosul »

bibanu47 scrie:Buna ziua,

Motorul este TDCI,nu CDTI.
Cureaua cu care vine autoturismul echipat din fabrica se schimba la 120.000 km iar dupa aceea la fiecare 60.000 km.
As avea o nelamurire: Cum se face ca cureaua originala rezista 120000 de km si dupa aceea trebuie schimbata la fiecare 60000 de km?? /49/ /207/
bibanu47

Re: distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de bibanu47 »

Nu trebuie neaparat sa ma crezi,voi interpretati mereu gresit ca vrem noi mecanicii sa va luam banii si de aceea va recomandam la 60.000 km dar ceeace nu vreti voi sa pricepeti ca toti care vand piese auto va duc intr-o grava eroare atunci cand va spun ca piesele sunt originale .
Niciodata nu vei gasi in comert piesele cu care echipeaza in fabrica.
Sa stii ca eu sunt mai avantajat sa mergi peste 60.000 km ca sa-ti crape distributia deoarece este mult mai mult de lucru si automat mai multi bani decat inlocuitul unei amarate de curele.
Mie personal mi-a crapat cureaua la 54.000km intr-o iarna si mi-a distrus jumatate de motor,chiulasa sparta,ax cu came rupt,piston spart.
Decizia iti apartine.
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de morocanosul »

Scuze daca crezi ca am pus la indoiala profesionalismul tau,eram pur si simplu nelamurit,dar daca ma duc la reprezentanta,e de presupus ca folosesc curele originale!! (sau nu?)
bibanu47

Re: distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de bibanu47 »

Se pare ca totusi nu vrei sa intelegi si degeaba incerc sa te conving,mai ma repet pentru ultima data:
REPREZENTANTA,REPREZENTANTEI SI MAMA REPREZENTANTEI care tinde ca iti monteaza piese originale ,NU SUNT ORIGINALE.
Stiu ca vei spune ca ti-a pus aceeasi marca de curea dar este NUMAI SCRISUL nu si calitatea.
Priveste cureaua aia originala care o vor demonta de pe motor ca are dantura cu o tenta maronie pe cand cea care pretind ei ca este originala,este neagra.
Cureaua originala este tesuta in 3 straturi de insertie de ata de matase si 5 straturi cauciuc iar cea cumparata de la ei are doar pe jumatate structura celeilalte.
Reprezentanta nu face altceva decat sa-ti ia o cantitate mai mare de bani motivand ca are piese de origine iar tu sa dormi linistit dar nu este decat o politica mizera si mascata cum se face in toate domeniile din ziua de astazi,cand nu cautam decat sa ne furam intre noi.
Vad ca totusi tii cu ursul dar pe mine nu ma afecteaza cu nimic,nu-ti platesc eu factura la REPREZENTANTA.
Au mai scos acum o magarie precum ca uleiul daca il tii mai mult de 1 an de zile si nu folosesti masina sau il ai depozitat prin garaj trebuie sa-l arunci ca nu mai este bun dar poti sa-mi spui si mie daca ai vazut vreodata vreun depozit de uleiuri sau magazin de desfacere care dupa un an de zile arunca uleiul nevandut?
Cum se face ca numai la noi isi pierde termenul de garantie si la ei nu?
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de morocanosul »

Absolut TOTUL ai interpretat GRESIT!! Oricum,incerc sa nu te mai deranjez!!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de PETRE »

ar fi o alegere inteleapta.
bibanu47

Re: distributie ff2 cdti 1.8/2007

Mesaj necitit de bibanu47 »

Pentru mine nu este nicio pierdere,aici faci figuri si te superi pentru ca e totul pe degeaba dar cand mergi la REPREZENTANTA si iti pune factura in in brate,strangi din dinti si platesti fara comentarii.
Tu habar nu ai cat ma expun eu deoarece fac asemenea comentarii si cate injuraturi si amenintari primesc pentru unul ca tine care nu merita bagat in seama.
Daca nu-ti raspundeam la mesaj ai fi spus ca sunt al dracu infumurat.
Ma abtin sa te catalogez,ti-am dat destula atentie.
Daca m-as supara si m-as retrage ar avea multi de pierdut,numai ca in cei vreo 30 de ani de cand relationez cu oamenii am intalnit tot felul de personaje si am obrazul prea batatorit ca sa mai simt o adiere de vant ca tine.
Încuiat