Reconditionare etriere spate Ford Focus 1.8 TDCI

Totul despre problemele masinilor
bibanu47

Reconditionare etriere spate Ford Focus 1.8 TDCI

Mesaj necitit de bibanu47 »

Va voi prezenta in linii mari cateva poze de la reparatia unor etriere spate de la un Ford Focus 1.8 TDCI.
In cadrul pozelor este mentionat si ce reprezinta fiecare.
La demontare am gasit foarte mare depunere pe pistonase,depunere care opunea rezistenta la glisarea usoara a acestora.
Poate unii dintre voi o sa rada sau vor spune ca lucrez ca in antichitate dar aceste pistonase nu avem voie sa le curatam cu smirgher oricat de fin ar fi si nici cu perie de sarma indiferent ca este manuala sau rotativa ci numai cu lemn de brad iar pistonasul se prinde intr-un dispozitiv pentru a fi rotit dar in niciun caz de suprafata rectificata ci de gulerul care ramane afara si are contact cu placuta de frana.
Lichidul de frana il spalam cu presiune de apa si apoi suflam cu aer,nu folosim la curatat benzina,motorina,diluant si alti combustibili deoarece se formeaza " o mazga" de care nu mai scapam decat prin stergere cu o carpa,laveta,etc.
Pistonasul se demonteaza numai prin rasucire in sensul invers de invartire a acelor de ceasornic iar la montare operatie se repeta dar in sens opus.
Fişiere ataşate
050520152120.jpg
050520152121.jpg
050520152126.jpg
050520152128.jpg
050520152129.jpg
050520152130.jpg
050520152131.jpg
050520152132.jpg
050520152133.jpg
050520152134.jpg
050520152136.jpg
050520152139.jpg
paraschivrazvan25
Utilizator nou
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 17, 2016 1:42 pm

Re: Reconditionare etriere spate Ford Focus 1.8 TDCI

Mesaj necitit de paraschivrazvan25 »

Din pacate sunt destul de greu de reconditionat. Daca reuseste reconditionarea nu cred ca vor mai fi mult timp folosite, mai bine achizitionezi altele.
bibanu47

Re: Reconditionare etriere spate Ford Focus 1.8 TDCI

Mesaj necitit de bibanu47 »

Te rog sa-ti pastrezi parerile pentru tine,tu ce meserie ai dactilograf sau somer?'
Am reparat etriere prin toata tara incepand de la Botosani si pana la Bucuresti dar nu am avut nicio apreciere negativa.
Sa stii ca etrierele astea nu se repara cu clestele de cuie si sarma de balot,exista la vreo 35 lei pistonasul nou,adica exact piesa care se corodeaza,deci despre ce vorbesti?
Ai magazin de piese auto si nu se vand etrierele noi?
Pai cum sa se vanda daca cereti pe unul cat pe un frigider nou?
FOCU25
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mar 24, 2014 5:44 pm

Re: Reconditionare etriere spate Ford Focus 1.8 TDCI

Mesaj necitit de FOCU25 »

Salut,

Daca doar se umezeste etrierul (spate) se schimba doar bucsi si garnituri, sau e nevoie si de curatat sau inlocuit dupa caz si pistonalsul? Franarea monetan e ok, doar ca se umezeste in zona etrierul, si din cand in cand mai completez cu lichid de frana.
Multumesc.
bibanu47

Re: Reconditionare etriere spate Ford Focus 1.8 TDCI

Mesaj necitit de bibanu47 »

Este logic ca in momentul in care se inlocuiesc garniturile se si curata ca doar nu se lasa cu depunerea aia in el.
Inlocuirea pistonasului se decide in momentul demontarii.
FOCU25
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mar 24, 2014 5:44 pm

Re: Reconditionare etriere spate Ford Focus 1.8 TDCI

Mesaj necitit de FOCU25 »

Salut domnule Gabi,

Deci da, m-a mancat in cur, am desfacut eu etrierul cu inca un destept, am schimbat 3 garnituri, una mica, una mai mare cu guler si burduful de la pistonas, pistonasul era ok, mie imi curgea pe la parghie, am pus la loc(dupa cum citisem pe forum) dar cred ca la parghie ne-am pierdut, m-am ghidat eu dupa poze, dar am montat la loc si e mai grav ca inainte, acum nu mai am nici frana de service cum trebuie, e foarte slaba pedala,ca sa franaez mai brusc, trebuie sa fac multe pedale, iar masina se opreste intr-o parte(dreapta) levierul franei de mana s-a slabit foarte muuult, roata stinga unde am umblat nu se franeza deloc(, doar dreapta.....:((((( din cate ne-am uitat noi ar avea ceva uzura un fel de ax cel pe care ma pus garnitura(oring) mica, dar clar nu am facut ce trebuia ptr ca, e mult mai grava treaba ca inainte....ceva sfaturi ar fi binevenite, dar cu alte cuvinte daca ajung maine de dimineta la dvs cu masina putem remedia problema, macar la etrierul asta...

Cu stima.
bibanu47

Re: Reconditionare etriere spate Ford Focus 1.8 TDCI

Mesaj necitit de bibanu47 »

Buna seara

Stiati clar ca nu costa decat 50 lei reconditionarea unui etrier dar daca ati avut placerea sa-l faceti cu altcineva asta e,gusturile nu se discuta.
Sunt convins ca impreuna cu amicul ala ati cheltuit mai mult de 50 lei pe cafea,bautura si tutun,etc, plus ca nu s-a rezolvat nimic.
O seara buna.
Scrie răspuns