curge pompa de injectie la ford transit 1998

Totul despre problemele masinilor
daniel-mihai
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 14, 2015 7:29 pm

curge pompa de injectie la ford transit 1998

Mesaj necitit de daniel-mihai »

buna seara
am o problema la un ford transit 2,5 TD din 1998
de ceva vreme am observat ca sub ea curge ceva. Cand am cauat sa vad ce este am observat ca este motorina.Am verifiat conductele de alimentare pana la pompa de injectie. Nu curge pe la nici o îmbinare și conductele sunt toate intacte. Din cate am observat curge pe la pompa de injectie. Mai precis pe la capul hidraulic. Am vorbit cu un pompagiu și mi-a spus să dau pompa fde injectie jos si sa o duc la el să-mi schimbe garniturile. Nu sunt de meserie și nici nu am dat jos niciodată pompa de injectie de pe motor. Am înteles că dacă dau jos pompa de injectie la montare trebuie pusă la punct. Puteti să ma îndrumati pas cu pas cu punerea în pozitia în care este trasă la punct apoi demontarea pompei de injectie si montarea ei înapoi pe motor cu cureaua de distributie cu tot?
Vă multumesc anticipat.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: curge pompa de injectie la ford transit 1998

Mesaj necitit de PETRE »

Trebuie pusa toata distributia la punct la montare. Nu ti se pare ca ceri imposibilul? Un mecanic face cel putin un an de ucenicie (daca nu mai mult) pentru a ajunge la acest nivel.
bibanu47

Re: curge pompa de injectie la ford transit 1998

Mesaj necitit de bibanu47 »

Privit motorul din fata,in partea stanga pe blocul motor exista o "gaura" (langa electromotor)in care se poate introduce o tija,cotor de spiral,sau surub cu diametrul de 10mm si in momentul in care vilbrochenul este pus la punct,trebuie ca acel obiect care il folosesti sa treaca prin volanta si sa se blocheze.
Unele motoare au montate in acel loc un senzor care se demonteaza ca sa introduci tija.
Mai departe iti postez niste imagini pentru lamurire,pompa de injectie este cea notata cu CA.
Fişiere ataşate
motor_Transit_2_5_TD.jpg
distributie_Transit_2_5_TD.jpg
daniel-mihai
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 14, 2015 7:29 pm

Re: curge pompa de injectie la ford transit 1998

Mesaj necitit de daniel-mihai »

buna seara si multumesc pentru raspuns
am reusit sa fac pompa la un pompagiu din zona
nu mai curge
am montat-o respectand cele precizate cu introducerea unui burghiu de 10 in locul senzorului de la volanta un imbus la axul cu came si altul la pompa de injectie
dupa ce am pus cureaua de distributie am incercat sa invart motorul o tura
surpriza dupa 2/3 dintr-o tura completa se blocheaza
cred ca loveste intr-o supapa
nu mai stiu ce sa fac
am mare nevoie de masina acum de sarbatori
astept lamuriri
si un mare ajutor
va multumesc anticipat si va urez SARBATORI FERICITE TUTUROR
bibanu47

Re: curge pompa de injectie la ford transit 1998

Mesaj necitit de bibanu47 »

Sunt sigur ca nu ai nimerit gaura care trebuie in volanta ,trebuie sa treaca mult tija prin ea.
daniel-mihai
Utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 14, 2015 7:29 pm

Re: curge pompa de injectie la ford transit 1998

Mesaj necitit de daniel-mihai »

CRED CA A INTRAT BURGIUL CEL PUTIN 5CM
bibanu47

Re: curge pompa de injectie la ford transit 1998

Mesaj necitit de bibanu47 »

Incearca si cu 12 pentru ca cel de 10 parca joaca daca nu ma insel si poate intra si in gaurile de echilibrare ale volantei.
Scrie răspuns