Cine m a poate ajuta cu o distributie pe pinioane!

De la U650 la John Deere
Adrian M
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 29, 2014 9:21 pm

Cine m a poate ajuta cu o distributie pe pinioane!

Mesaj necitit de Adrian M »

Am un motor in 5 pistoane diesel ,distrubutia e pe roti dintate. Cum le pot alinia?
Roata de la arborele cotit are un semn cu cifra 1 ,iar roata de la axul cu came nr 2 .si mai am o roata care face legatura cu cele 2 roti (arborele cotit,axul cu came) si cu pompa de injectie .Roata aceasta are 3 semne (1,2,3) .NU stiu cum sa le aliniez ...
bibanu47

Re: Cine m a poate ajuta cu o distributie pe pinioane!

Mesaj necitit de bibanu47 »

Buna ziua,

La intrebarile de un anumit domeniu este foarte greu de raspuns fara a posta niste poze ca sa-si faca omul o idee.
E ca si cum as intreba eu acum daca stie cineva ce culoare au pijamalele in care sunt imbracat /204/
Deci,un motor poate avea si 50 de pistoane nu asta conteaza ci faptul de a pune pistonul 1 la punct si procedam in felul urmator:

-scoatem injectorul de pe pistonul 1(cel de langa distributie),
-introducem prin gaura ramasa de la el,o surubelnita sau un electrod de sudura dar curatat de pasta ca sa nu cada in capul pistonului,
-invartim de vilbrochen pana cand pistonul 1 impinge surubelnita in punctul cel mai de sus si ne oprim acolo,
-invartim axul cu came pana cat primele doua came,de pe pistonul in cauza,ajung ambele perfect in sus(in forfecare),
-invartim pompa de injectie pana cand da un "sprit "de motorina pe conducta pistonului 1,
-in acesta pozitie introducem si montam pinionul de antrenare care vine intre cele 3 anexe,adica vilbrochen,ax cu came si pompa de injectie,
-daca motorul este pe benzina,in locul pompei de injectie,punem delcoul cu scanteia pe pistonul 1.

Asa se pune la punct dupa legea mecanicii,orice motor indiferent de numarul de pistoane.
Pentru cine stie acest principiu,nu are nevoie de semne.
Priveste camele din fisierul video si in acest fel le pui.

Exemplu:

Am demontat motoare la care fiecare mecanic si-a facut semne de punere la punct deoarece nu stia cum se trage la semne si pana la urma s-a ajuns ca fiecare pinion sa aiba cate 10 semne in loc de 1.

Intrebare:

Eu cum pun la punct acest motor? /63

Raspunsul se afla mai sus. /204/

Spor la treaba domnilor.


[BBvideo 560,340]https://www.youtube.com/watch?v=dEozeo5PFgM[/BBvideo]
dudu danut
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 18, 2015 9:43 am

Re: Cine m a poate ajuta cu o distributie pe pinioane!

Mesaj necitit de dudu danut »

de regula se monteaza semnul cu nr. 1 cu numarul 1, 2 cu2 si 3 cu3.
Scrie răspuns