Tractor Home Made

De la U650 la John Deere
petre67

Tractor Home Made

Mesaj necitit de petre67 »

Ce vedem in poze? La prima impresie un tractor oarecare.
Va asigur ca nu este asa. Daca ne uitam mai atent la toate pozele veti descoperi ce i-a trecut prin cap sa faca unui consatean de-al meu, un tractor construit in totalitate de mana lui.
Tractorul are motor de Dacia 1400cm cubi, o cutie de viteze de Aro, intre ele mi-a explicat el a inventat un reductor, iar puntea spate este de TV.
Acesta functioneaza cu benzina sau GPL, are servofrana si servodirectie.
Se pot atasa in urma lui: un plug cu doua brazde construit tot de el, o prasitoare deoasemeni construita de mana lui, sau un MET deasemenea home made. Isi lucreaza pamantul individual neavand nevoie de nimeni.
Mi-a explicat ca, cu 40 litri GPL a prasit 3Ha teren.
Regret ca nu le are deloc cu net-ul petru a putea oferi el mai multe detalii curiosilor, dar puteti aplica aici deoarece voi fi eu intermediarul.
Fişiere ataşate
tn_DSCF0045.jpg
tn_DSCF0040.jpg
tn_DSCF0039.jpg
tn_DSCF0038.jpg
CORNEL96
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 06, 2012 9:45 pm
Localitate: Crevedia Dambovita
Contact:

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de CORNEL96 »

Nu imi vine sa cred ,chiar este facut de el?
Are sa ne arate ceva planuri?
Numai bine !
petre67

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de petre67 »

Absolut, totul este facut de mana lui. Nu stiu daca are ceva planuri. O sa ma interesez.
Omul este pasionat de mecanica si nu numai (de exemplu si-a vopsit singur Dacia Break cu toate ca are un Logan nou), cat de curand o sa mai fac ceva poze cu atelierul lui.
CORNEL96
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 06, 2012 9:45 pm
Localitate: Crevedia Dambovita
Contact:

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de CORNEL96 »

As fi interesat de cateva poze din atelierul dansului ,oricum nota mea aste 10 @};- mai rar vezi asa ceva.

Dar trebuie inmatriculat ;;)
Numai bine !
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de PETRE »

Nu este obligatoriu sa-l inmatriculeze deoarece il foloseste pentru lucrarile agricole. Oricum probabil ar fi foarte greu deoarece prima data ar trebui omologat.
worker
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 15, 2012 3:31 pm

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de worker »

Am vazut si eu asa ceva construit de cineva. problema este ca acel utilaj nu este fiabil.

o intrebare pentru cine l-a construit. Poate ara cu el alimentat cu GPL?
Daca proprietarii de terenuri mici pasionati de tehnica ar face asemenea utilaje agricultura poate deveni rentabila.
petre67

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de petre67 »

Are un plug construit tot de el cu doua brazde care face o aratura mai buna decat cu calul :D Intradevar mi-a spus ca nu-i convine sa are cu el, dar in rest poate face majoritatea lucrarilor agricole (discuit, prasit, raritat etc) doar pentru terenul sau.
Dar eu cred ca pe primul loc este pasiunea pentru mesterit. A vrut omul sa faca un tractor? Iata-l.
nica
Utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 08, 2012 3:41 pm

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de nica »

superb.daca acest om a facut asa ceva atunci poate sa le dea clasa celor de la dacia cat si celor de la Tractorul Brasov.a construi un sasiu care sa fie geometric si o transmisie fiabila,directie,etc. ar trebui sa fie un mester deosebit.felicitari omului.
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de gogutu »

in primul rand felicitari celui care a realizat asa ceva.si pe mine ma bate gandul sa fac asa ceva de vreo 2 ani.am facut rost de motor de dacie,de cutie si ma gandeam sa fac rost de un reductor de forta,pentru a putea ara cu el pamantul care il am in gospodarie.mai am de adunat piese pentru a-mi realiza visul,momentan ma chinui cu o motosapa.e buna isi merita banii dati pe ea,m-a scutit de multa cheltuiala,si daca sapi pamantul cu ea in fiecare toamna si primavara ,cu un rezervor si jumate de benzina (aproximativ 5litri)faci 2500 de metri patrati de pamant,atat am eu in gospodarie.un numar de telefon ,sau o adresa de mes daca are omul sa putem vorbi cu el ar fi minunat
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de morocanosul »

Nu se supraincalzeste motorul de Dacie? /207/ Alt regim de functionare,probabil trebuie marit radiatorul! Intreaba userul Bibanu 47,el le are cu mecanica. /203/
gogutu
Utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Aug 03, 2013 2:08 pm
Localitate: galati
Contact:

Re: Tractor Home Made

Mesaj necitit de gogutu »

nu are de ce sa se supraincalzeasca motorul,daca dupa cutia de viteze care are priza de iesire pentru cardan se pune un reductor de forta pentru a usura munca cutiei si implicit a motorului.asta e parerea mea
Scrie răspuns