Lumini ambientale plafoniera

Instalatii si montaje pentru masini
trafycante
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Mar Apr 29, 2014 6:58 pm

Lumini ambientale plafoniera

Mesaj necitit de trafycante »

Salutare, ma bate gandul sa pun 2 led-uri ca si lumina ambientala in plafoniera, intrebarile mele sunt:

- Cum pot lega led-urile ca sa functioneze doar cand am farurile aprinse ?
- Ce dimensiune a ledului sa folosesc ? nu vreau sa fie foarte puternice . Cineva mi-a spus sa iau led de 10mm, 45mcd, 40° diffused, sa optez pentru 10mm sau sa aleg 3mm, 5mm ? mentionez faptul ca or sa lumineze rosu.
- Ma ajuta cu ceva suportul de led din metal ?

Masina este o Alfa Romeo 147 din 2001, are 2 plafoniere ( fata-spate ), m-ar interesa sa pun doua leduri in cea din fata ( am atasat poza ) si un led in cea din spate.

Imi cer scuze daca am deschis topicul unde nu trebuie si pe aceasta cale rog un moderator sa il mute acolo unde ii este locul. Va multumesc /46/
Fişiere ataşate
Plafoniera lumini ambientale
Plafoniera lumini ambientale
Suport Led 10mm
Suport Led 10mm
SUPLED_10.jpg (1.47 KiB) Vizualizat de 5260 ori
Led 10mm
Led 10mm
LED10MMROSU.jpg (26.33 KiB) Vizualizat de 5260 ori
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Lumini ambientale plafoniera

Mesaj necitit de PETRE »

Trebuie sa tragi fire acolo (prin stalp), trebuie sa cunosti instalatia masinii......mi se pare inutil, mai ales daca pui leduri de 10mm cred ca mai mult incurca "orbind" soferul.
trafycante
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Mar Apr 29, 2014 6:58 pm

Re: Lumini ambientale plafoniera

Mesaj necitit de trafycante »

Sunt prea puternice ? sincer, nu stiu cum lumineaza fiecare, am vazut o masina identica cu lumini ambientale din fabrica, puse in plafoniera si bateau foarte subtil pe schimbator, ceva de genul as vrea si eu, cred ca incerc pentru inceput cu led-uri de 3mm. Ramane sa vad de unde ma leg...
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Lumini ambientale plafoniera

Mesaj necitit de PETRE »

ceva in genul celui de bricheta iti trebuie.....astea au si lupa.....am vazut candva o jucarie gen semnalizare si sonerie pentru bicicleta care avea astfel de leduri rosii (cele de bricheta sunt albe)
trafycante
Utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: Mar Apr 29, 2014 6:58 pm

Re: Lumini ambientale plafoniera

Mesaj necitit de trafycante »

Am inteles, atasez ca idee plafoniere care au venit din fabrica cu lumini ambientale, am tot cautat pe diverse site-uri/forumuri insa nu scrie nicaieri ce dimensiuni au led-urile. Am gasit doar cineva care spunea ca luminile ambientale au fire separate care se leaga la firele care vin in plafoniera, mai exact minusul la negru si plusul la plusul permanent de la plafoniera ( firul verde ). Deci, de montat nu ar fi greu, ramane sa aleg led-urile si aici va rog pe voi sa va dati cu parerea pentru ca eu nu stiu care cum lumineaza de puternic.
Fişiere ataşate
img_7672.jpg
img_7671.jpg
Scrie răspuns