releu incarcare 12v

Instalatii si montaje pentru masini
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

releu incarcare 12v

Mesaj necitit de gaby508 »

Salut tuturor azi vreau sa fac un incarcator de 12v / 7,2A si vreau sa folosesc un releu electronic de dacie, acest releu are o borna (DF)care limiteaza curentul de incarcare . Cumar trebui modificat acest beleu sa l pot adapta la acest incarcator. Daca as pune un bec intre bara de plus si borna df siar face treaba ? /207/
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
vzmirifis
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 26, 2015 6:41 am

Re: releu incarcare 12v

Mesaj necitit de vzmirifis »

releele auto sunt special concepute sa furnizeze un curent maxim de 1 amper functie de tensiunea pe baterie de ce nu construiti dvs un redresor clasic sau un incarcator dupa o schema anume? mie mi se pare mult prea complicat sa adaptez un releu de incarcare auto la un redresor cu transformator.cei care au cunostinte temeinice de electricitate si electronica si pe deasupra le place sa descifreze scheme deja costruite ,sa le adapteze sau sa le imbunatateasca,au propriile ateliere dotate sau super-dotate nu prea isi bat capul cu asa ceva.Totusi daca insistati sa vedeti ca se poate e deajuns sa inlocuiti tranzistorul final bipolar cu un etaj echipat cu tranzistor MOSFET ,atentie nu inlocuiti direct
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: releu incarcare 12v

Mesaj necitit de PETRE »

gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: releu incarcare 12v

Mesaj necitit de gaby508 »

De multe ori timpul e dusmanul nostru si vrand sa faci multe intrun timp cat mai scurt recurgi la multe idei, care uneori duc la esecuri .asa este domnilor pot construi un redresor simplu dar avand acest releu m am gindit sa l pun la " treaba "si pe alta parte de a incerca ceva nou. Vreau sa construiesc un sistem de iluminare pe 12v care sa se puna in functiune atunci cand sunt pene de curent, sunt multe scheme dar eu vroiam ceva "nou" . La tara penele de curent sunt frecvente iar un sistem de iluminare pe 12v cu bec cu led ar fi perfect mu mai vorbesc si de un invertor de la 12v/220v , pentru un tv . Un panou fotovoltaic de 150w ar fi si el ideal ,dar pina la achizitia lui merg cu ideia incarcari acumulatorilui de la priza Va multumesc si poate imi dati alte idei in constructia ce mi am propus sa o fac . /46/
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
vzmirifis
Utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 26, 2015 6:41 am

Re: releu incarcare 12v

Mesaj necitit de vzmirifis »

daca totusi insisti,atunci iti propun sa urmaresti pe youtube circuitul Bedini ,n-o sati mai trebuiasca 220 de volti, eu mi-am facut un astfel de motor si sunt satisfacut ca imi incarca 3 baterii deocamdata,din care consuminsa iluminatul si un boiler de 60 litri binenteles cu ajutorul unur invertoare,avantajul e ca nu se mai defecteaza bateriile ,12v-70 Ah,si le folosesc de 4 ani.personal studiez schema si costurile pentru ceva mai mare ,peste 10kw care sa-mi asigure incalzirea peste iarna .
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: releu incarcare 12v

Mesaj necitit de gaby508 »

Va raman foarte indatorat daca mia ti trimite si mie schema e ceva ce mar tine treaz multe nopti .va multumesc mult .Cred ca visul de a avea energie tot timpul in umila mea locuinta de la tara se poate indeplini .nu pot face altceva acum decit de a ma inclina in fata dvs . MULTUMESC .
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
gaby508
Mester
Mesaje: 290
Membru din: Sâm Mar 28, 2015 11:32 am
Contact:

Re: releu incarcare 12v

Mesaj necitit de gaby508 »

Dupa ce am urmarit pe yutube acel dispozitiv bedini m am pus pe treaba si lam facut si nu pot zice decat ca e o porcarie, lam realizat an trei variante si tot nu a functionat ,adica ; alimentat de la o baterie de 12v buna am vrut sa incarc o alta ce avea o tensiune de 10v ,nu scoate decit11,79v cu toate ca am reglat din potentiometru nu am putut scoate mai mult ,am schimbat si tranzistorul diodele ,infasurarile de la cooler dar degeaba ,voi cei care lati realizat ati intalnit asa ceva ?
Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere.
Scrie răspuns