Redresor auto

Instalatii si montaje pentru masini
nicub
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 07, 2016 8:35 am

Redresor auto

Mesaj necitit de nicub »

Buna ziua, cer ajutor in cazul unui redresor auto 12v. Trafo scoate 16,5v, fac o punte redresoare din 4 diode ku1490, fac conexiunile intre diode, leg conductoarele cu 16,5v si zic asta-i totul. Cuplez trafo la retea, masor tensiunea de iesire si constat cu uimire ca am 16,6v. Intrebare: de ce nu am cadere de tensiune pe diode?, teoretic trebuia sa am la iesire aproximativ 15v nicidecum tensiune peste ce scoate trafo. Legaturile sunt facute bine, zic eu, 2x catozi, 2x anozi, intre catod si anod tensiunea alternativa, evident fara condensator. multumesc!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de PETRE »

pentru ca nu ai nici un fel de consum
nicub
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 07, 2016 8:35 am

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de nicub »

sa inteleg ca in gol nu am cadere de tensiune pe diode? multumesc!
nicub
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 07, 2016 8:35 am

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de nicub »

cum reduc tensiunea din secundarul transformatorului pentru ca la conectarea clestilor pe baterie tensiunea urca la 20v. Asadar, in secundar ar trebui sa am 12v iar traful meu scoate 16,5v. multumesc!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de PETRE »

numai daca poti sa mai scoti din spirele trafului
nicub
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 07, 2016 8:35 am

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de nicub »

multumesc, la varianta asta ma gandeam si eu sau poate reusesc o priza mediana.
bogdantheone
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 06, 2017 12:40 am
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de bogdantheone »

Poti sa mai incerci si conectarea unei rezistente in serie cu bateria (gen sirma de nichelina de la rezistente de resou, bobinata in aer sau pe un material care sa reziste la temperatura inalta, pentru ca se va incalzi in functie de caderea de tensiune de pe ea), ohmii ii vei calcula direct, (empiric) punind in scurt spirele bobinei (faci mai multe spire de la inceput ! ) si verificind ca pe voltmetru conectat la bateria care o incarci sa nu depaseasca 14,2v (maxim 14,4v, altfel vei sulfata bateria), dar nu mai putin de 13,8v pentru ca altfel nu isi va face corect ciclul de incarcare. Ar mai exita o a doua varianta mai usoara dar fara sa poti regla prea corect tensiunea de incarcare optima. Pe vremuri cind ti-se ardea releul regulator la batrina Dacie, sau la autocamionul Raba (etc) soferul pentru a nu omori acumulatorul (din alternator ii venea intre 16 si 20 de volti in functie de turatia motorului) punea in serie un bec de 12v si 5w sau chiar 21w . Spor la treaba !!! /203/ /203/ /203/
nicub
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 07, 2016 8:35 am

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de nicub »

Multumesc pentru raspunsuri, am rezolvat prin scoaterea unei mediane de 11v. Cu toate astea tensiunea la clesti, pe baterie este un pic cam mare, 15,4v. Avand in vedere ca il folosesc doar pentru dezmortirea bateriei (cateva minute sub supraveghere) sper ca nu-i un dezastru.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de PETRE »

nu are nimic, numai sa nu-l uiti conectat...neavand limitare iti poate "fierbe" bateria
nicub
Utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 07, 2016 8:35 am

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de nicub »

Multumesc!
Costi27
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 7:33 pm

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de Costi27 »

nu se poate sa ai tensiune mai mare decat trafful trebuie verificate diodele ,trebuie sa iese cu cel putin 1v minus /207/
mircel
Utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 02, 2016 2:36 pm

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de mircel »

Nu uita că bateria se comportă ca un condensator de filtrare (netezește tensiunea redresată).
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de PETRE »

Costi27 scrie:nu se poate sa ai tensiune mai mare decat trafful trebuie verificate diodele ,trebuie sa iese cu cel putin 1v minus /207/
daca nu esti sigur pe ce spui mai bine abtine-te!
Costi27
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 01, 2016 7:33 pm

Re: Redresor auto

Mesaj necitit de Costi27 »

- la redresare(fara mediana) Vcc=Vac-1,4v (daca nu este caderea de tensiune este puntea redresoare defecta<puntea de diode se incinge,transformatorul se incalzeste tensiunea este usor treptat in continua crestere>)la redresorul auto nu necesita filtraj cu condensator!
- pentru filtraj Uiesire= Vcc x 1,414 /203/ (mentionez ca sunt foarte sigur pe mine /203/ )
Scrie răspuns