Problema răcirii unităţii centrale

Problemele calculatoarelor, componente, imbunatatiri performante
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Problema răcirii unităţii centrale

Mesaj necitit de Meşteru »

Care este cea m-ai bună poziţionare a ventilatoarelor într-o carcasă pc? Sau ce metode de răcire sugeraţi?

Băgăm răcire cu freon sau amoniac? /208/ /208/
Sssmokin`!
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Problema răcirii unităţii centrale

Mesaj necitit de PETRE »

PC-ul de acasa l-am facut din bucati, este un pentium4 Asus. Interesant este cooler-ul recuperat dintr-ul Dell si a carui ventilator este tip turbina care trage aerul din radiator, are trei fire, dar si mai interesant este ca placa de baza recunoaste acest ventilator si in cazul folosirii intense se aude cum cresc turatiile. Acest lucru am observat ca se intampla doar in zilele caniculare.
Ma bate gandul sa montez un ventilator suplimentar pe capac, care sa ia aerul de afara si sa-l sufle direct peste cooler (sigur ar ajuta foarte mult). Dar ma tine pe loc gandul ca acesta va produce zgomot suplimentar.
Avand in vedere ca astazi se anunta cam ultima zi caniculara cred ca va ramane asa cum este. /54/
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Problema răcirii unităţii centrale

Mesaj necitit de Meşteru »

Am jucat vreo 15 ore counter strike până a ieşit fum din unitatea mea. Azi l-am desfăcut şi era un mosfet de la convertoarele ce alimentau procesorul buşit şi nişte condensatori umflaţi. L-am făcut bucăţi, l-am suflat de praf şi i-am pus 3 coolere unu pe hard unu bagă aer prin faţă şi unu se chinuie să răcească placa video. Le-am alimentat la 5v ca să nu facă ca avioanele.
Cam aşa arată observaţi de sursă micuţa am şi rezistă perfect pe sistemul /204/ .

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Temperaturile sunt mai mici cu aproape 10 grade.
Sssmokin`!
cristiandumitrescu
Utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: Dum Ian 20, 2013 9:40 pm

Re: Problema răcirii unităţii centrale

Mesaj necitit de cristiandumitrescu »

Pozitionarea ventilatoarelor in carcasa tine forte mult de constructia carcasei. Asta ar fi si unul dintre cele mai importante criterii de alegere a unei carcase.
Idea e sa dai aerul cald afara, nu sa il bagi in carcasa.

Din cate vad in fotografiile tale,ai un procesor AMD care are un cooler standard,nush exact ce procesor ai dar pot spune ca eu am un AMD Athlon 64 x2 dual core de 2.6GHz si iarna mergea perfect dar vara se incalzea foarte tare (peste 90 grade) si se oprea pc,am pus si eu ca tn niste ventilatoare prin cutie,dar insuficient.
Am rezolvat problema cu un cooler din cupru care il tine la 60 de grade in 100% indiferent de anotimp.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Problema răcirii unităţii centrale

Mesaj necitit de PETRE »

Eu zic ca problema ta nu era cooler-ul ci pasta siliconica, care probabil se uscase sau nu era suficienta si nu asiguara un bun transfer termic in radiator.
Sunt foarte bune carcasele care au tunel de aer in dreptul procesorului.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Problema răcirii unităţii centrale

Mesaj necitit de Meşteru »

nici nu m-ai vreau sa investesc in el, voi investi in altul, il las asa, il tin fara capac, stiu ca e vulnerabil la praf. Multumesc
Sssmokin`!
vally
Utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 09, 2014 11:38 pm

Re: Problema răcirii unităţii centrale

Mesaj necitit de vally »

Salut....in primul rand nu este o idee buna sa instalezi in carcasa foarte multe coolere ptr ca acestea iti termina sursa......de principiu este bine sa setezi pe bios temp maxima ptr procesor la 70 grade si sa pui o pasta termoconductoare mai buna .
Scrie răspuns