Alimentare laptop?

Problemele calculatoarelor, componente, imbunatatiri performante
morocanosul
Mester
Mesaje: 261
Membru din: Lun Mar 26, 2012 10:20 am

Alimentare laptop?

Mesaj necitit de morocanosul »

Am o dilema:Daca folosesc perioade lungi lap.in mod stationar(zile),acasa,pot sa cuplez alim. cu bateria incorporata? Nu se suprasolicita acumulatorul daca este cuplat alimentatorul tot timpul? Sau sa scot bateria in asemenea cazuri si sa-l folosesc doar pe alim.,am auzit o parere cum ca atunci cand acum.sa incarcat are un sistem de protectie care nu supraancarca acum.si o alta parere care spune ca imi face acum.praf!!! Ce parere aveti??Mercy.
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Alimentare laptop?

Mesaj necitit de PETRE »

Lasa acumulatorul la locul lui... este ultraprotejat /203/
Avatar utilizator
nicumicu
Electronist avansat
Mesaje: 438
Membru din: Mar Iun 12, 2012 10:41 am
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Alimentare laptop?

Mesaj necitit de nicumicu »

Salut , o fii protejat mai mult sau mai putin ,dar mai bine dupa ce l-ai incarcat scos din laptop si introdus numai cind nu ai alimentatorul la dispozitie sau cind bagi windowsul.Din experienta avuta cu laptopul fiicei mele spun ca tine mai mult un acumulator folosit asa.
Meşteru
Mester
Mesaje: 128
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:44 pm
Localitate: Suceava

Re: Alimentare laptop?

Mesaj necitit de Meşteru »

Problema e că laptopul după ce încarcă bateria, și dacă tot folosește energie de la alimentator, acesta decuplează bateria sau am văzut la altele care nu o decuplează dar mențin o tensiune constată pe acumulator fără a o solicita într-un fel . Nu are de ce să o facă praf. Hai să o luăm logic dacă era așa nu se știa? sau nu scria în cartea tehnica a laptopului respectiv?


Eu mi-aș face griji mai mult de condensatorii electrolitici din alimentator, care funcționează tot timpul la 50 de grade, și chiar dacă e făcută să disipe căldura prin carcasă ea e tot caldă. Eu la el mi-aș face griji. Are sora mea un laptop. urmează să îi proiectez o sursă babană de apartament de 19v și vreo 6 A. Cu răcire cu tot.
Sssmokin`!
Scrie răspuns