Lexmark Stylus Color 580

Problemele calculatoarelor, componente, imbunatatiri performante
Avatar utilizator
mihaib
Mester
Mesaje: 147
Membru din: Dum Iul 01, 2012 6:53 pm
Localitate: Bucuresti

Lexmark Stylus Color 580

Mesaj necitit de mihaib »

In primul rand urez La multi ani tuturor utilizatorilor acestui forum. In al doilea rand am rugamintea daca ma poate ajuta cineva in problema urmatoare. Mi-am schimbat placa de baza la calculator si implicit si sistemul de operare, aveam windws xp iar acum am windows 7.Am o imprimanta Lexmark stylus color 580 si nu o mai pot folosi ca nu gasesc drivere de windows7 pentru ea. Are cineva idee cum o pot folosi pe actualul sistem de operare? /55/
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Lexmark Stylus Color 580

Mesaj necitit de PETRE »

pune-i xp inapoi.....nu exista alta solutie.
dariuspopescu
Utilizator nou
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 18, 2012 2:10 pm

Re: Lexmark Stylus Color 580

Mesaj necitit de dariuspopescu »

Ai putea incerca ceva din pagina asta:
http://www1.lexmark.com/en_US/software/ ... lity.shtml
Avatar utilizator
mihaib
Mester
Mesaje: 147
Membru din: Dum Iul 01, 2012 6:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lexmark Stylus Color 580

Mesaj necitit de mihaib »

Imi cer scuze, am postat gresit modelul fiindca are lipita o eticheta de la alta firma. Este vorba de EPSON STYLUS COLOR 580. Pentru aceasta imprimanta as dori o sugestie de utilizare pe windows 7. Mentionez ca cd-ul original nu are drivere pentru win.7 si cele existente sunt incompatibile. Va multumesc.
dariuspopescu
Utilizator nou
Mesaje: 47
Membru din: Mar Sep 18, 2012 2:10 pm

Re: Lexmark Stylus Color 580

Mesaj necitit de dariuspopescu »

Avatar utilizator
mihaib
Mester
Mesaje: 147
Membru din: Dum Iul 01, 2012 6:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lexmark Stylus Color 580

Mesaj necitit de mihaib »

Multumesc dariuspopescu, nu este nimic care sa se potriveasca. Intre timp am rezolvat problema prin instalarea unui al doilea sistem de operare, unwin. xp si prin defectarea capului de imprimare, care nemaifiind folosit de mult timp a ,, raposat " la insistentele mele de a-l curata. /54/
Avatar utilizator
PETRE
Site Admin
Mesaje: 4168
Membru din: Sâm Iun 18, 2011 8:38 pm

Re: Lexmark Stylus Color 580

Mesaj necitit de PETRE »

Eu am reusit de mai multe ori sa desfund cartusul cu apa calda...cam 60grade. Introduci diuza cartusului in apa, tii cateva secunde si stergi cu un servetel. Operatia se repeta pana isi revine.
Avatar utilizator
mihaib
Mester
Mesaje: 147
Membru din: Dum Iul 01, 2012 6:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lexmark Stylus Color 580

Mesaj necitit de mihaib »

Asa am incercat si eu, initial cu apa calda pana s-a mai curatat, apoi am folosit acool izopropilic si la final am introdus sub presiune cu o siringa acool izo. prin fiecare canal pentru cele 4 culori. Am dat sa imprime pagina de test si dupa cateva pagini (5) cand ieseau din ce in ce mai bine mi-a aparut un mesaj ,,eroare necunoscuta, contactati personal calificat" . Dupa aceasta indiferent ce operatie dadeam sa execute, nu o executa spunandu-mi ca a aparut o eroare. Am verificat pompa si tavita si sunt in regula. Am mai discutat si cu alti utilizatori ai acestei imprimante si acestia mi-au spus ca ar fi capul de imprimare defect.
Scrie răspuns