Problema font-uri windows

Aplica aici daca un program iti da dureri de cap
petre67

Problema font-uri windows

Mesaj necitit de petre67 »

Mi-a umblat juniorul cel mic in calculatorul de acasa si dorind sa faca rost de spatiu (parerea lui) a sters fisiere din partitia C. Am observat ca lipsesc fisiere cu fonturi deoarece pagina afisata cu rezultatele cautarii Google este afisata in stilul Serif iar pe mess nu vad ce scriu eu dar vad ce scrie corespondentul.
Problema este cum as putea remedia fara reinstalare sistem de operare. A incercat juniorul mai mare o reparare windows dar nu merge deoarece avertizeaza ca lipsesc fisiere.
Multumesc.
eeric

Re: Problema font-uri windows

Mesaj necitit de eeric »

daca dumneavoastra vedeti pe messenger ce scrie prietenul, inseamna ca nu lipsesc fonturile.

cel mai probabil s-a bagat in fisierul de .dll ( fiecare dll corespunde unei functii a calculatorului ).

Singurul sfat care imi vine in minte este sa faceti Windows recovery(system restore).

Daca aveti Windows XP, procedati in felul urmator :

Intrati in Start=> All programs => Accesories => System Tools => System Restore.

Cu ajutorul programului System Restore puteti sa inapoiati sistemul cateva zile ( de obicei, face save automat ).

In cazul in care calculatorul nu e setat sa salveze datele, v-a trebui sa reinstalati sistemul de operare.

sper ca v-am ajutat. :D
petre67

Re: Problema font-uri windows

Mesaj necitit de petre67 »

Din pacate varianta restore nu merge deoarece nu pot seta in acel calendar decat ziua precedenta, ori problema mea a fost provocata alaltaieri.

Cautand cu prietenul Google despre font-uri am gasit o secventa utila atunci cand doresti sa adaogi font-uri suplimentare la cele pe care le are windows, utile pentru imprimante s.a.
Secventa este urmatoarea:
-Click Start şi apoi intraţi în Run.
-În fereastra deschisă scrieţi %windir%\fonts şi apoi daţi click pe OK.
-În noua fereastră deschisă, selectaţi File şi Install New Font… .
-Alegeţi calea către noile fonturi, apoi alegeţi fonturile dorite şi apăsaţi OK.
-Fonturile instalate vă vor apărea în listă.

Atunci m-a fulgerat urmatoarea idee:
Am copiat pe un CD folderul Fonts de la windows-ul de pe calculatorul de la servici si l-am instalat pe calc. de acasa folosind secventa mai sus amintita.

Problema rezolvata, succes 100%. :-bd
eeric

Re: Problema font-uri windows

Mesaj necitit de eeric »

problema rezolvata.

T/C.
Încuiat